Ako chrániť svoj domov pred búrkami
Búrky so silným vetrom, prudkým dažďom a bleskami predstavujú riziko pre ľudí i pre ich majetok. Na našom území sú takéto búrky v dôsledku globálneho otepľovania čoraz častejšie a nebezpečnejšie. Prípadným nebezpečným situáciám sa však môžete vyhnúť niekoľkými spôsobmi. Stačí poznať tie správne bezpečnostné a preventívne opatrenia. Základom je mať nehnuteľnosť zabezpečenú bleskozvodom, môžete však podniknúť aj ďalšie opatrenia, ktoré ochránia vás aj váš majetok.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme životnému prostrediu a rôznym ekologickým témam. Starajte sa o svoj domov a majetok, aby ste si ich mohli užívať čo najdlhšie. Ochrániť ich pomôže aj poistenie majetku od Poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v prípade neočakávaných udalostí.
Ste pripravení? Toto sú naše najlepšie tipy, ako sa chrániť pred silnými búrkami.
1. Sviečky a baterky majte vždy pripravené
V zlom počasí nie sú výpadky prúdu ničím výnimočným. Mať preto poruke záložný zdroj svetla je určite dobrý nápad.
2. Zatvorte všetky okná a dvere
Čudovali by ste sa, ako často na to ľudia zabúdajú. To, že jedno okno nechali omylom otvorené, zistia, až keď je už neskoro. Preto sa ešte pred búrkou presvedčte, či sú zatvorené naozaj všetky okná a dvere. A ak máte na oknách vonkajšie rolety, zatiahnite aj tie.
3. Neprelepujte okná páskou
Možno ste počuli, že vďaka tomuto triku sa v silnej búrke okná nerozbijú. Je to však mýtus, ktorý v skutočnosti zvyšuje riziko rozbitia skla na väčšie a ešte nebezpečnejšie kusy. Preto radšej použite zdravý rozum a jednoducho sa držte od okien čo najďalej.
4. Vonku zabezpečte samostatne stojace predmety
Záhradný nábytok či samostatne stojace náradie môžu byť v silnom vetre mimoriadne nebezpečné. Preto ich ešte pred búrkou prineste dnu alebo ich k niečomu pevne priviažte.
5. Auto bezpečne zaparkujte
Najlepším riešením je garáž. Ak však túto možnosť nemáte, snažte sa ho zaparkovať tak, aby bolo čo najviac chránené a nemohol naň spadnúť napríklad strom. Nezabudnite ani na havarijné poistenie, ktoré kryje pokryje poškodenie auta vodou či vetrom.
6. Skontrolujte odkvapy
Odkvapy je potrebné skontrolovať ešte pred príchodom búrkovej sezóny, aby ste sa ubezpečili, že nie sú zapchaté a voda cez ne môže voľne pretekať. Upchaté odkvapy by totiž mohli spôsobiť, že vám voda vnikne do domu.
7. Neriskujte
Ak ste pred búrkou nemali čas vykonať žiadne opatrenie na ochranu svojho majetku, neriskujte. Ochrana vášho zdravia a života je oveľa dôležitejšia, preto radšej ostaňte vnútri, kým búrka nepominie.
8. Pripravte sa na blesky
Ak vás zastihne prudká búrka s bleskami, odpojte všetky elektrické zariadenia, aby ste minimalizovali riziko škôd. Nedotýkajte sa ničoho, čo by mohlo byť potenciálnym vodičom blesku – napríklad tečúca voda, pevná telefónna linka, betónové steny, podlaha a elektrické zariadenia, ktoré ste nechali zapojené. Odpojte všetky spotrebiče, ktoré by sa mohli poškodiť. Dobrým tipom je zapájať ich do predlžovačky. V prípade úderu blesku by totiž poškodilo len predlžovačku a nie vaše spotrebiče.
9. Skontrolujte strechu
Mali by dbať na to, aby strecha bola v dobrom technickom stave. Predíde sa tak jej poškodeniu silným vetrom, ktorý môže strhnúť jej časť alebo ju dokonca odniesť celú.
10. Po búrke skontrolujte škody
Aj keď búrka pominie, existuje riziko, že by ste sa mohli zraniť poškodenými predmetmi. Vyhnite sa preto prechádzaniu popri stenách, stromoch, komínoch a vedení, kým si nebudete istí, že sú v poriadku. Keď si potom odfotíte prípadné škody, zavolajte do svojej poisťovne a škody nahláste.
11. Poistite sa
Nezabudnite sa pred vyčíňaním búrok chrániť vhodným poistením majetku. Škody, ktoré na majetku napáchajú búrky, vám preplatí poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Dôležité je mať poistené živelné riziká, a to vrátane víchrice a krupobitia. Škody na budovách sa kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch, či oblečení zasa z poistenia domácnosti.