projekt poisťovne logo generali

Čo robiť v prípade zranenia pri zimnom športe

14. 01. 2021

Zimné športy, ako lyžovanie, bežkovanie či snowboarding, sú zábavou pre celú rodinu. Niekedy však môžu byť nebezpečné a môžu sa pri nich pritrafiť nehody či zranenia. Mnohým zraneniam sa možno vyhnúť vďaka dôslednému plánovaniu a vhodnej príprave. Zaobstarajte si napríklad ochranné pomôcky a do hôr rozhodne choďte len v skupine.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na horách a dobrej kondícii aj v zime. Poisťovňa Generali je hrdým partnerom mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. Či už ste aktívnym športovcom, alebo milovníkom prechádzok, nezabudnite si tiež pribaliť poistenie do hôr.

Skôr než sa vyberiete na zimnú dovolenku, je dôležité vedieť, čo robiť, ak sa vy alebo váš blízky zraníte. V našom článku sa krok za krokom dozviete všetko potrebné.

Pred cestou

Zimná dovolenka môže byť plná nástrah, preto je veľmi dôležité, aby ste ešte pred odchodom mysleli na to správne poistenie do hôr. Určite ho zvážte, či už uprednostňujete pešiu turistiku, alebo si radi užijete trochu adrenalínu aj mimo vyznačených tratí. Stačí totiž jedno pošmyknutie a môže to pre vás znamenať vysoké náklady spojené so záchranou.

A skôr než odídete, uistite sa, že v prípade núdze budete mať pri sebe číslo poistnej zmluvy a kontakty na svojich blízkych.

Posúďte bezpečnosť okolia

Ak dôjde k nehode alebo zraneniu, rozhliadnite sa okolo seba, aby ste si boli istí, že vaše okolie je bezpečné. Je dôležité, aby ste ostatných lyžiarov upozornili a zabránili, aby sa približovali na miesto nehody.

Ak je okolie bezpečné, opatrne sa priblížte k zranenému. Skontrolujte, či je pri vedomí, či dýcha a či môže hovoriť. Tieto informácie budú dôležité aj pre záchranku. Skôr než zavoláte pomoc, zistite označenie zjazdovky alebo približnú polohu miesta nehody, aby ste tieto údaje mohli nahlásiť záchrannej službe.

Zavolajte pomoc

Hneď ako to bude možné zavolajte záchrannú službu. Ak sa v blízkosti nenachádza hliadka, zíďte k obsluhe vleku a požiadajte ju, aby hliadku zavolala. Ak je to možné, raneného nenechávajte osamote. Radšej požiadajte o pomoc iného lyžiara.

Pomoc môžete privolať aj pomocou aplikácie Horskej záchrannej služby, ktorá po stlačení tlačidla odošle núdzovú správu s GPS polohy, zdravotnými údajmi, špecifikáciou problému, kontaktmi na blízke osoby a ďalšími dôležitými informáciami, ktoré urýchlia pomoc.

Udržujte zraneného v bezpečí a teple

Kým čakáte na pomoc, udržujte zraneného v pohodlí a ubezpečte ho, že pomoc je na ceste. Na snehu mu zrejme začne byť čoskoro zima, preto ho zakryte. A nezabudnite – helmu mu neskladajte. Ak má zranenie hlavy alebo krku, neponúkajte mu žiadne jedlo či nápoje, pretože ak bude potrebné anestetikum, bude musieť mať prázdny žalúdok.

Prvá pomoc

Ak má zranený otvorené rany, poskytnite mu základnú prvú pomoc, no nesnažte sa ním hýbať, aby ste mu nespôsobili ďalšie zranenia. Ak stráca veľa krvi, zdvihnite ranu a ako bandáž použite čokoľvek, čo máte poruke, aby ste tlakom zastavili krvácanie. Ak je to možné, odopnite mu lyže či snowboard. Iným výstrojom nehýbte.

Po nehode

Zaznačte si mená a údaje svedkov a odložte si všetky doklady, informácie a lekárske záznamy. Je možné, že záchranka bude potrebovať aj údaje o cestovnom poistení. Tieto údaje budú zrejme potrebné aj na uznanie poistného nároku.

Samozrejme skôr než vyrazíte na svah, je nevyhnutné, aby ste sa náležite pripravili a vyhli sa tak možným nehodám. Buďte dostatočne hydratovaní, spravte si rozcvičku, aby ste sa zahriali, a nezabudnite si všetky potrebné núdzové kontakty. A hlavne – nikdy sa nechoďte lyžovať sami!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.