projekt poisťovne logo generali

Čo by ste mali vedieť o Alzheimerovej chorobe

01. 10. 2020

Ak vám alebo niekomu blízkemu diagnostikujú Alzheimera, možno vás to vystraší a budete mať veľa otázok. Predstavíme vám tie najčastejšie otázky a mýty o tejto chorobe, aký je rozdiel medzi ňou a demenciou a čo ju zapríčiňuje. Na otázky odpovedá Tim Perry, riaditeľ výskumu Alzheimerovej choroby vo Veľkej Británii.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému ľudom v elegantnom veku. Spolu s odborníkmi sa venujeme témam seniorského zdravia, vitality, pohody a skvalitnenia ich života, pri príležitosti spustenia predaja životného poistenia pre seniorov od 55 rokov, ktoré ako jediné na trhu ponúka poisťovňa Generali.

Časté otázky na Google

Aký je rozdiel medzi demenciou a Alzheimerom?

Alzheimerova choroba je ochorenie, ktoré spôsobuje 4-krát rýchlejšie zmenšovanie mozgu ako pri zdravom starnutí,“ vysvetľuje Tim Parry, riaditeľ výskumu Alzheimerovej choroby vo Veľkej Británii. „Demencia predstavuje príznaky tohto ochorenia, ako je strata pamäte, chvenie a zmena osobnosti.“ Celosvetovo Alzheimerova choroba predstavuje 60 až 70 percent prípadov demencie.

Je Alzheimerova choroba dedičná?

Väčšina prípadov demencie nie je dedičná. „Ak máte blízkeho príbuzného, ktorý má Alzheimerovu chorobu, neznamená to, že sa prejaví aj u vás,“ pokračuje Parry. Zdedený chybný gén spôsobuje túto chorobu len v zriedkavých prípadoch.

Ako môžem znížiť svoje riziko?

Zmeny životného štýlu prospejú všetkým, bez ohľadu na genetické riziko jednotlivca, hovorí Parry. To zahŕňa venovať sa fyzickým aktivitám, jesť zdravo, piť podľa odporúčaní a nefajčiť. Štúdie v skutočnosti naznačujú, že stredomorská strava bohatá na ovocie, zeleninu a obilniny a s obmedzeným množstvom červeného mäsa a cukru môže znížiť riziko demencie.

Je možné Alzheimerovu chorobu vyliečiť?

V súčasnosti nie sú k dispozícií žiadne lieky, ktoré by spomalili alebo zastavili choroby spôsobujúce demenciu. „To znamená, že dnešná diagnóza je konečná a pre rodiny to môže byť zdrvujúce,“ dodáva Parry.

Koho Alzheimerova choroba postihuje?

Alzheimerova choroba je najbežnejšia u ľudí starších ako 65 rokov.

Aké sú prvé príznaky Alzheimerovej choroby?

Prvé príznaky Alzheimerovej choroby sú často prehliadané, ako napríklad zábudlivosť, strata pojmu o čase a blúdenie na známych miestach.

Čo spôsobuje Alzheimerovu chorobu?

Vek je najväčším známym rizikovým faktorom, ale Parry tvrdí, že svoju úlohu zohráva aj genetika a životný štýl. Len v ojedinelých prípadoch sa dedí chybnými génmi. „Vo väčšine prípadov tieto chybné gény nie sú u jednotlivca prítomné,“ dokončuje Parry.

Ako rýchlo Alzheimerova choroba postupuje?

Postup choroby sa veľmi líši od človeka k človeku a závisí od mnohých faktorov, ako je vek a životný štýl. V priemere človek s Alzheimerovou chorobou žije štyri až osem rokov po stanovení diagnózy, ale môže sa dožiť až 20 rokov.

Existuje nejaká liečba Alzheimerovej choroby?

Bohužiaľ, v súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne lieky, ktoré by chorobu vyliečili. Viaceré výskumy však pracujú na nových spôsoboch liečby.

Podstatná je preto v prvom rade prevencia, ktorá spočíva v zdravom životnom štýle, zdravej strave a fyzickej aktivite. Taktiež je odporúčané trénovať mozog lúštením krížoviek, sudoku a hraním spoločenských hier.

Bežné mýty

Alzheimerova choroba sa vyskytuje iba u starších ľudí

Aj keď Alzheimerova choroba je najčastejšia vo veku nad 65 rokov, asi 9 percent prípadov tvoria mladší ľudia.

Strata pamäte je prirodzenou súčasťou starnutia

Asi 40 percent osôb nad 65 rokov trpí určitou formou straty pamäte. Zmätok a strata pamäte, ktoré znemožňujú váš každodenný život, však nie sú prirodzenou súčasťou starnutia. „Ľudia často demenciu podceňujú, a mnohí veria, že je to iba zábudlivosť. Je to ale niečo oveľa vážnejšie. Nie je to len zabúdanie toho, kde ste nechali kľúče, ale toho, na čo tie kľúče slúžia,“ vysvetľuje Parry.

Existujú spôsoby, ako zastaviť chorobu

Bohužiaľ, zatiaľ neexistujú žiadne spôsoby, ako vyliečiť Alzheimerovu chorobu.

Aj keď ešte neexistujú žiadne lieky na Alzheimerovu chorobu, existujú podporné technológie, ktoré môžu pomôcť zlepšiť kvalitu života. Patria medzi ne virtuálni asistenti, ktorí počúvajú hlasové povely, lokalizačné zariadenia, ktoré vám pomôžu nájsť stratené predmety, a robotické systémy, vrátane automatických vysávačov, ktoré uľahčia život pacientom a ich blízkym s Alzheimerovou chorobou.

Taktiež úprava životného štýlu dokáže zlepšiť kvalitu života – pacienti by mali zaradiť pravidelný pohyb, zdravú stravu a socializáciu.

Zdravie mozgu sme rozoberali aj so slovenskou neurologičkou MUDr. Zuzanou Košutzkou, PhD. v rozhovore o prevencii neurodegeneratívnych ochorení.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.