Čo a kde vozíte v aute? Správne umiestnenie môže vám a vašej posádke zachrániť život
Niekto je pedant a jeho auto vyzerá aj po 5 rokoch ako nové - čisté, upratané, žiadne predmety v kabíne. Niekto v aute vozí druhú domácnosť - fľaše či plechovky s pitím, náhradnú obuv, tašky, knihy a iné. Avšak to, čo máte vo svojom aute nie je len o estetike, ale môže byť rozhodujúce v prípade nehody.
Tento mesiac sa venujeme témam spojeným s nezištnou pomocou na cestách vďaka oceneniu Srdce ciest, ktoré má ambíciu cez príbehy odvážnych ľudí ukazovať, že pomáhať si je ľudské a zachraňuje to životy. Inšpirujme sa k ohľaduplnejšiemu správaniu na cestách, aby sa každý účastník cestnej premávky vrátil bezpečne domov.
Voľne položené predmety totiž už pri prudšom brzdení lietajú po kabíne auta. Koľkokrát ste si zanadávali, keď vám takto zletela taška, mobil alebo vášmu dieťaťu hračka či fľaša s vodou? A teraz si predstavte, čo sa deje s tými predmetmi, ktoré sú voľne položené v aute v prípade nárazu počas nehody. Stávajú sa z nich smrtiace projektily, ktoré sa dostávajú do pohybu a ktorých váha sa pôsobením fyzikálnych zákonov zväčšuje.
Pollitrová fľaša s vodou sa pri havárii v rýchlosti 50 km/h bude správať ako keby vážila 7 kíl. Pri diaľničnej rýchlosti 130 km/h to bude vyše 18 kíl. Dostať pri nehode do hlavy ešte aj takto vážiacim predmetom môže mať fatálne následky. A nemusí ísť len o váhu predmetu. Predstavte si, ako sa správa voľne položené pero. Stáva sa z neho doslova náboj, ktorý vás v danej rýchlosti môže prevŕtať.
Čomu sa pri prevážaní v kabíne auta vyvarovať a ako zabezpečiť jednotlivé predmety?
- Každý väčší náklad (napríklad krabice, kufre, nákup či náradie) prevážajte v kufri auta, prípadne v strešnom boxe, aj keď by sa vám zmestil na zadné sedadlo. Veci do kufra ukladajte od najťažších na spodok po najľahšie navrch. Ak je to možné, upevnite veci aj v kufri a vždy používajte pevný poklop kufra.
- Ruksaky, kabelky, tašky s notebookmi, tabletmi či osobnými vecami dobre uzavrite a ideálne tiež umiestnite do kufra. Ak ich prevážate v kabíne auta, umiestnite ich pod sedadlo alebo natesno pripútajte na zadné sedadlo.
- Kancelárske potreby, akými sú perá a ceruzky vozte vždy uzavreté v taške alebo v uzavretej priehradke auta.
- Zväzky kľúčov a mobil, či inú elektroniku umiestnite do uzavretej priehradky alebo zabezpečenej tašky.
- Nápoje vo fľašiach, termoskách alebo v plechovkách majte takisto v uzavretých priehradkách auta alebo v zavretej taške, prípadne v držiakoch na nápoje, ale to len v prípade, že držia pevne a nejdú ľahko vytiahnuť.
- Ak vaše dieťa potrebuje počas jazdy autom do rúk nejakú zábavu, vyvarujte sa ťažším, väčším predmetom s hranami, ako sú tablety a knihy. Vyberajte radšej mäkké hračky (plyšové alebo gumené).
Platí to aj pre ľudí a zvieratá
Zvieratá prepravujte bezpečne v prepravných boxoch, ktoré sú na to určené. Väčšie prepravky bezpečne uložte v kufri a zabezpečte proti pohybu. Menšie boxy viete umiestniť a zaistiť aj na zemi v priestore pre nohy za prednými sedadlami.
Všetky osoby vezúce sa v aute by mali byť pripútané. Nepripútaná osoba, aj na zadnom sedadle, sa pri kolízii stáva nebezpečenstvom nielen pre seba, ale aj pre ostatných pasažierov, ktorí sa pripútali. Jazda s nepripútanou osobou zvyšuje riziko úmrtia ostatných pasažierov v aute o 25 %, pretože sila zrážky s touto osobou, ktorá vyletí zo svojho miesta, ich môže zraniť.
Pre lepšiu predstavu si v nasledujúcom videu môžete vďaka využitiu otočného simulátora pozrieť, čo robia voľne položené predmety v interiéri auta po náraze: