projekt poisťovne logo generali

Efektívna životospráva silnej ženy 21. storočia

Dušan Plichta 30. 12. 2019

Ak ste smart žena, tak nemusíte robiť kompromisy medzi zdravím, funkčnosťou, chuťou a pôžitkami z jedla. V súčasnosti vďaka modernej vede o varení a životospráve už vieme, ako na to. Najdôležitejšia je však zmena prístupu a komplexný pohľad na špecifiká tela a mysle silnej ženy budúcnosti.

Zamyslime sa nad zmenou prístupu

Ak chceme niečo zmeniť, tak si najprv treba definovať vlastnú motiváciu, a teda zámer. Z konzultácií, mojich skúseností a rozhovorov so ženami vidím prvý a najväčší problém v tom, že mnoho žien neanalyzuje.

Externou motiváciou je vyzerať dobre, pôsobiť sebavedomo a priťahovať pozornosť. Kým si však nenastavíme zrkadlo a nesústredíme sa na vnútornú motiváciu, sme často závislí od názoru a presvedčení nášho okolia.

V skutočnosti je dôležitá vnútorná sila, pokoj mysle a naplnené vedomé prežívanie života, kde výzor a charizma ženy odráža vnútornú vyrovnanosť, zdravie, prúdenie energie a lásky.

Neznie to o čosi lepšie? Definujte si v jednej či dvoch vetách najlepšiu verziu samej seba tak, ako to cítite od srdca. Prijmite sa vo vlastnej kráse. Staňte sa autorkou života podľa vašich predstáv.

V tichu, kľude, pri meditácii alebo v prírode často prídeme na to, že život nie je len o výzore, chudnutí a tom, ako nás hodnotí okolie.

Kým si však nenastavíme zrkadlo a nesústredíme sa na vnútornú motiváciu, sme často závislí od názoru a presvedčení nášho okolia.

Prvý krok

Sústreďte sa v prvom rade na seba. Nie na rodinu a na prácu, ale na seba a predstavu najlepšej verzie vás. Definujte, ako sa chcete cítiť a prežiť váš ideálny deň v zdraví, sile, rozvahe, vďačnosti a radosti z poznania.

3 oblasti, kam treba zamerať pozornosť a začať optimalizovať

Z najnovších poznatkov vedy, ale aj z pohľadu tradičných konceptov ajurvédy či čínskej medicíny vieme, že zdravie a vitalita nie je o maximalizácii, ale skôr o optimalizácii a rovnováhe. Výkon verzus regenerácia, vyššie vypätie vs. meditácia a rodina. Spoločnosť verzus samota.

Každopádne, aj keby sme veľmi chceli, tak prírodu, cykly a naše telo neoklameme. Zamyslite sa preto nad týmito 3 kľúčovými faktormi vplyvu na vaše telo a energiu. Aké sú vaše každodenné návyky?

1. Manažment cukru v krvi
V športovom svete sa nie nadarmo hovorí, že kto pri maratóne zlyhá v hydratácii a doplnení paliva, tak narazí na stenu. Sme si však vedomí, že taký bežný pracovný deň 21. storočia sa reálne stáva malým maratónom s potrebou sústredenia sa a regenerácie s viacerými etapami? Rutina, emócie v rodine, výzvy v práci, prekonávanie vlastných strachov a obmedzení, starostlivosť o deti, plánovanie, upratovanie, varenie a tak dookola.

Ak vám hladina cukru klesne a nemáte pravidelný režim stravy, tak je telo v chaose, strese a spustí produkciu hormónov prežitia. Váš mozog sa prepína do obmedzeného režimu, hľadá najbližší dostupný zdroj cukru a vypína neocortex – teda racionálny mozog.
Občas bývame nervózni, nepríjemní a naše okolie nechápe, prečo sa to deje. A pritom si stačí len na 5 minút sadnúť a dať si teplú polievku alebo kúsok kvalitnej horkej čokolády s orieškami.

2. Adekvátna dávka stresu a optimalizácia funkcie obličiek a produkcie kortizolu
Kortizol je stresový hormón, ktorý je dobrý na aktiváciu pohybu, úteku alebo úniku z krízových situácií. Adekvátna dávka stresu nemusí byť zlá, pokiaľ si po nej doprajeme kľud a regeneráciu. Ani vrcholoví športovci nedokážu podávať výkon, sústrediť sa a byť v plnom nasadení 12 – 14 hodín denne. Navyše, negatívne emócie z porovnávania sa, stresu z nedostatku času, priestoru či peňazí nás môžu tiež priveľmi vyčerpať.

Tak sa dostávame k chronickému stresu, ktorý ženám nedá spať alebo na druhej strane sa pre nechuť a vyčerpanosť nútime vstať z postele aspoň pomyslením na obľúbenú kávu.

Samozrejme, pokiaľ máte malé deti alebo vás ovplyvňujú špecifické situácie, nedá sa všetko zmeniť na 100 %. Avšak vždy si vieme uvedomiť, že sme na hrane a bude treba pribrzdiť, kompenzovať a investovať do regenerácie. Meditácia, wellness či masáž alebo aj hodinová prechádzka v prírode vedia robiť zázraky. Menej stretnutí, viac času pre seba a spánok to dokážu zmeniť k lepšiemu.

Meditácia, wellness či masáž alebo aj hodinová príjemná prechádzka v prírode vedia robiť zázraky.

3. Kvalita stravy a podpora orgánov pre elimináciu škodlivín v tele
Asi budete súhlasiť, že kvalitné jedlo mení myslenie a rovnako, že výrazne ovplyvňuje vašu náladu. Problémom je často strach z kalórií alebo neznalosť základov výberu dôležitých makroživín.

Množstvo žien tak funguje len na tradíciách a konvenčných odporúčaniach založených na ľudovej kultúre alebo na radách a vplyve svojho okolia aj médií.

Množstvo žien inklinuje k sladkostiam a cukru ani nie preto, že by nemali pevnú vôľu. Problémom je mozog v strese, a preto si nezabezpečujeme základ poctivej stravy. Veľmi zaujímavé na tom je, že žena dokáže deťom vysvetľovať, že nemajú jesť sladkosti a somariny, ale poriadne jedlo. Sama sa však týchto zásad nedrží. Nesadne si ku stolu, nenaje sa pokojne s rodinou a neustále má pocit, že si nemôže dopriať, lebo priberie. Keď však nastane bod zlomu, tak si dopraje až priveľa s následnými výčitkami.

Kľúčovou zmenou je definovať si základy poriadnej stravy, ktorá telu dodáva živiny a kvalitné kalórie. Zabezpečenie zdravých tukov, dostatku zeleniny, korenín a byliniek je overenou cestou, na ktorej sa zhodnú odborníci rôznych výživových smerov. Následne sa nie je potrebné báť ani proteínu, ktorého nemusí byť veľa. Opäť sme pri optimalizácii. Správny prísun bielkovín vie robiť zázraky a posilniť aj kľúčový orgán detoxikácie, ktorým je pečeň.

Správny prísun bielkovín vie robiť zázraky a posilniť aj kľúčový orgán detoxikácie, ktorým je pečeň.

Efektívna životospráva silnej ženy 21. storočia

Druhý krok

Neodpáľte sa pre falošné prísľuby úspechu. Venujte čas analýze vašich povinností, kvalite jedla, časovaniu chodov a činností.

Eliminujte činnosti, ktoré vám spôsobujú najväčší stres. Psychologické a terapeutické ambulancie sú v súčasnosti čím ďalej tým viac plné hrdinov, ktorých plameň vyhasol.

Žena nie je muž a vnímanie jej cyklu je pre ňu kritické

Ako často počujeme, že strava a životospráva sú individuálne záležitosti? Áno, sú, avšak ako pri všetkom, v základoch sme si všetci podobní. Takto si vieme definovať koncepty a systémy, ktoré nám majú pomôcť pre vedomé uchopenie našej životosprávy a výber správnej stravy pre energiu a zdravie.

Z tohto pohľadu je potom kritické, aby ženy vnímali 4 fázy svojho cyklu. Z modernej vedy a experimentovania popredných lídrov alebo skôr líderiek v oblasti optimalizácie zdravia a výživy pre ženy vieme, že sú fázy, kedy toho znesie telo viac a na druhej strane sú fázy, kedy je vaše telo citlivejšie.

Hormóny v tele ženy sú zdrojom jej sily. Sily, ktorá ovplyvňuje nielen nálady, ale aj metabolické procesy. Bohužiaľ, z pohľadu spoločnosti a tlaku okolia chceme, aby sme každý deň podávali konzistentný výkon a niekedy nechápeme, prečo máme o kilo viac, síce sme sa minulý týždeň naozaj zdravo stravovali.

Pritom ste nabrali len kvalitnú svalovú hmotu, s ňou aj nejakú vodu v rámci cyklu a svojím spôsobom ani neviete, že ste niečo pokojne mohli schudnúť z tuku. Ľahko tak podľahnete falošnej ilúzii, negatívnym myšlienkam a zbytočne sa karháte. Navyše ak ste v kritických fázach, tak je vaše telo veľmi senzitívne na potraviny a kombinácie, ktoré sa mu ťažko trávia.

Tretí krok

Odporúčam knihu Cyklická žena a tiež nepodceňujte prírodný cyklus, ktorý pri tom viete výborne využiť vo váš prospech. Veď aj v prírode nemôžeme chcieť, aby v zime rástlo na stromoch ovocie a aby sme sa v lete zahrievali napríklad zimnými jedlami. Sezónnosť a cyklus nie je len o počasí.

3 konkrétne tipy na jeseň pre posilnenie imunity a postupnú zmenu metabolizmu

Ako teda konkrétne začať meniť návyky? Sústreďte sa na raňajky a doobedie. Nemeňte všetko naraz, ale začnite kultivovať vedomé jedenie a vedomé dýchanie. Dôležité je postupne preklápať metabolizmus z čisto glukózovej závislosti na schopnosť využívať tuky ako zdroj energie. Tak získate pre mozog a telo stabilnejšiu energiu a rovnako znížite aj stres z nedostatku jedla na hormonálny systém.

1. Doprajte si ráno zdravé tuky a kvalitný proteín namiesto prázdnych sacharidov a cukru
Namiesto pečiva s kávou alebo cereálií, sladkých kaší či podobných falošných fitness prísľubov si doprajte poctivé vajcia so zeleninou, prípadne kúsok poctivého kváskového chleba s pravým maslom. Odporúčam tiež orechové maslá, syrové, bryndzové či cícerové nátierky.

Efektívna životospráva silnej ženy 21. storočia

2. Vyskúšajte zlaté mlieko alebo bioaktívnu kurkumu s ghee maslom
Ajurvédsky prístup sa opiera o zdravé tuky a kombináciu ghee masla s kvalitným korením – hlavne kurkumou. Tá je však bioaktívna len v kombinácii s čiernym korením a ideálne je, ak sa v zmesi korenia nachádzajú ďalšie hodnotné prvky a toniká ako zázvor, kardamóm či aswaganda.

Vyskúšajte si namiešať turmeric mix s ghee maslom a teplou vodou ešte doobeda pre posilnenie imunity a trávenia.

3. Otužujte postupne, kde sa dá alebo investujte do pohodlnej efektívnej kryokomory
Otužovanie robí zázraky, no mnoho žien má pred ním rešpekt. Otvorte si myseľ, preštudujte napríklad metódy Wima Hofa alebo začnite studenou vodou v sprche. Ak vás to predsa len odrádza, sú tu nové technológie a kryokomora, ktorá robí zázraky po pravidelných návštevách. Priamo aktivuje mitochondrie a bunky pre lepší metabolizmus tukov.

Štvrtý krok
Nehľadajte výhovorky, prečo sa to nedá. Vyberte si jeden návyk, na ktorý sa sústredíte a prinesie vám správne nastavenie na celý deň. V manažmente cukru v krvi, vo výžive pre mozog a vašej schopnosti ovládať stres. A hlavne – nezabudnite si veriť!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.