projekt poisťovne logo generali

Najlepšie destinácie v Európe pre ekoturistov

30. 11. 2022

Ekologická turistika je momentálne v kurze. Do popredia sa dostala najmä od začiatku pandémie. Nie je to však len prechodný trend, ale nevyhnutný spôsob na to, aby sme zachovali krásne destinácie aj pre ďalšie generácie. Neviete, čo si máte pod pojmom ekoturizmus predstaviť? Hoci možno toto pomenovanie nepoznáte, s ekoturizmom ste sa už určite stretli.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému udržateľnosti. Tie najlepšie riešenia pre budúcnosť sú tie dlhodobé. Pre nás, v poisťovni Generali, je každý klient jedinečný a zaslúži si riešenia šité na mieru, ktoré ho podržia v každej životnej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Čo je ekoturizmus?

Ekoturizmus je nový populárny druh cestovania, ktorý zahŕňa minimalizáciu vplyvov na prírodné ekosystémy, využívanie udržateľných zdrojov, podporu miestnych komunít alebo lokálnych výrobcov. Ekoturizmus zdôrazňuje význam ochrany prírody a udržateľného správania.

Vôbec to nemusí byť zložité – stačí jednoducho robiť uvedomelejšie rozhodnutia pri cestovaní v prospech životného prostredia. Či už ide o cestovanie verejnou dopravou alebo ubytovanie v ubytovacích zariadeniach, ktoré ponúkajú miestni obyvatelia.

Ako môže byť naše cestovanie viac eko?

Ekoturistickým cestovaním môžeme prispieť k ochrane našej planéty a podporovať udržateľné postupy v cestovnom ruchu, ktoré sú prospešné pre komunity, miestne podniky a životné prostredie. Bez ohľadu na to, či ste sa vydali na dobrodružnú prechádzku odľahlými oblasťami divočiny alebo navštevujete obľúbené ekoturistické destinácie, je dôležité si uvedomovať svoj vplyv na životné prostredie a snažiť sa minimalizovať svoj negatívny vplyv.

female-tourists-spread-their-arms-held-their-wings.jpg

Princípy ekoturizmu v praxi

  • Jednou z najdôležitejších zásad ekoturistiky je minimalizácia negatívnych vplyvov na životné prostredie a miestne komunity. To sa dá dosiahnuť starostlivým riadením činností, ako je likvidácia odpadu, využívanie miestnych zdrojov alebo obmedzenie používania vozidiel. Takisto by sme sa mali postarať o to, aby boli naše turistické aktivity zodpovedné voči životnému prostrediu.
  • Ďalšou kľúčovou zásadou autentickej ekoturistiky je poznávanie miestneho prostredia, kultúry a histórie, oceňovanie prírodných krás a zapájanie sa do činností a projektov, ktoré pomáhajú chrániť tieto zdroje.
  • Tretím princípom ekoturistiky je podpora pozitívnych zážitkov pre turistov aj miestnych obyvateľov. Napríklad namiesto budovania veľkých hotelov sa poskytovatelia ekoturistiky môžu rozhodnúť investovať do menších podnikov, ktoré vlastnia miestni obyvatelia – teda miestne reštaurácie, obchody a kultúrne centrá.
  • Miestne komunity by sa mali podieľať na rozvoji a riadení ekoturistických aktivít a mali by mať možnosť vyjadriť sa k tomu, ako sa využívajú a spravujú finančné zdroje na ne určené.

Celkovo tieto zásady predstavujú pre turistov aj miestnych obyvateľov dôležitý spôsob, ako prispieť k zveľaďovaniu miestnej komunity a podpore prírodného prostredia.

Predstavíme vám 5 ekoturistických destinácií, kam sa dostanete zo Slovenska, či už osobnou, alebo aj hromadnou dopravou.

Wales (Spojené Kráľovstvo)

Čo treba vidieť?

Wales má tri národné parky: Snowdonia, Pembrokeshire Coast National Park a Brecon Beacons National Park, ktoré ponúkajú dostatok príležitostí na športovanie vrátane pešej turistiky, cyklistiky, horolezectva, jazdy na koni alebo kanoistiky.

Zábavné parky nemajú vo zvyku podporovať udržateľný spôsob fungovania. Tento park je však výnimkou. GreenWood Family Park ponúka netradičné atrakcie: vodnú dráhu, ktorá využíva solárnu energiu, horskú dráhu, ktorá je poháňaná ľuďskou silou alebo aj najdlhšiu sánkarsku dráhu.

Na území Stredného Walesu môžete navštíviť, napríklad: Centrum pre alternatívne technológie Powys alebo údolie vodných nádrží a zelenej krajiny Elan.

shutterstock_1172466037.jpg

Ako sa tam dostať?

Z Bratislavy do Wales sa dá dostať niekoľkými spôsobmi vrátane vlakov, auta, autobusov či kombináciami s lietadlom. V rámci ekoturizmu odporúčame zvoliť si hromadnú dopravu. Máte na výber niekoľko trás, napríklad:

  • Autobusom zo stanice Nivy do autobusového nádražia Cardiff (Cardiff, Sophia Gardens) a následne autobusom z Cardiffu do Wales.
  • Autobusom Regiojet do Viedne, odtiaľ letecky do Bristolu a následne vlakom do Wales.
  • Letecky z Bratislavy do Manchestru, odtiaľ vlakom do Wales.

Plitvické jazerá (Chorvátsko)

Čo treba vidieť?

Plitvické jazerá sú zapísané aj do svetového dedičstva UNESCO. Navštívte tento najznámejší národný park v Chorvátsku a pokochajte sa nádhernými jazerami, horami, kaskádami, vodopádmi či výhľadmi na skryté dedinky. Táto destinácia patrí k najkrajším miestam v Európe vôbec.

Ako sa tam dostať?

Z Bratislavy z autobusovej stanice sa do Chorvátska dostanete pohodlne a pomerne rýchlo a lacno. Na výber máte Regiojet vlak alebo autobus či Flixbus. Autobusom Flixbus sa dostanete až do cieľovej destinácie k Plitvickým jazerám.

shutterstock_719368729.jpg

Údolie Stubaital (Tirolsko – Rakúsko)

Čo treba vidieť?

Toto alpské údolie je najznámejšie vďaka svojmu mohutnému ľadovcu Stubai, ktorý stojí na konci údolia. Užite si kúzelný výhľad z rozhľadne Top of Tyrol alebo navštívte podzemnú ľadovú jaskyňu Ice Grotto. Ak milujete zimné športy, potom vás Stubaital poteší aj vynikajúcimi  snehovými podmienkami.

Ako sa tam dostať?

Túto cestu zvládnete pohodlne vlakom. Nastúpite v Bratislave na hlavnej stanici , pocestujete do Viedne, následne prestúpite na vlak z Viedne do Innsbrucku. Z Innsbrucku sa dostaneme autobusom do Stubaier Gletscher.

shutterstock_2144006041.jpg

Krivý les (Poľsko)

Čo treba vidieť?

Krivý les je fascinujúcim a jedinečným prírodným úkazom, ktorý sa oplatí navštíviť, ak cestujete cez severné Poľsko. Krivý les alebo Krzywy Las tvorí asi 400 stromov, ktoré sú zakrivené do písmena J. Pri pohľade na tieto stromy budete mať pocit ilúzie, že stromy levitujú nad zemou.

Keď už budete v Poľsku, nevynechajte zo svojho zoznamu miest ani jazdiareň Konikowo, neďaleké mesto Gryfino, pohyblivé piesočné duny, rozprávkový Hrad Wawel, soľnú baňu Wieliczka alebo Dračiu jamu na Waweli.

Ako sa tam dostať?

Z Bratislavskej hlavnej stanice vlakom Regiojet sa dostanete do Brna, tam prestúpite na Flixbus do Katowice Sądowa odkiaľ, nastúpite na autobus do Swiebodzin 5 Grottgera Street, následne nastúpite na vlak smerujúci do Gryfino a nakoniec prestúpite na vlak do Dolna Odra, odkiaľ dôjdete až do Krivého lesa.

shutterstock_1901387953.jpg

Národný park Gran Paradiso (Taliansko)

Čo treba vidieť?

Taliansky Národný park Gran Paradiso je úžasná horská oblasť s nezabudnuteľným výhľadom a jedinečnou históriou. Tento národný park sa sústreďuje okolo hory Gran Paradiso, siedmeho najvyššieho vrchu Talianska. Park sa rozprestiera na ploche 703 km2 v talianskych Alpách v Piemonte a v údolí Aosta.  Vďaka neuveriteľným možnostiam turistiky a rekreácie je tento park povinnou zastávkou pre každého milovníka hôr, ktorý navštívi Taliansko aj preto, že okrem výhľadov na vodopády a lúky tu môžete naraziť na kozorožca, hlucháňa, jazveca, sovu alebo orla.

shutterstock_1877517073.jpg

Ako sa tam dostať?

Z Bratislavy do Viedne sa dostanete vlakom z hlavnej železničnej stanice alebo autobusom Regiojet či Flixbusom. Z Viedne prestúpite na vlak do Innsbrucku, odkiaľ pôjdete Flixbusom do Verony. Z Verony môžete pokračovať vlakom do Torino Porta Susa. Potom vás čakajú ešte prestupy na vlak v Aosta a Delliod. Z Delliod sa dostanete autobusom do cieľového Chevreres.

Slovo na záver

Cestujte ekologicky a veselo objavujte krásy miest a prírodné úkazy. Kamkoľvek sa vyberiete, nezabúdajte na cestovné poistenie, aby ste si mohli svoje dobrodružstvo vychutnať bez starostí. S Generali to zvládnete za niekoľko minút z pohodlia domova.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.