projekt poisťovne logo generali

Falošné „fit” produkty

Fitclan 18. 07. 2019

Ľudia chudnú a potom zase nechcene priberajú od nepamäti. Nie je teda prekvapením, že sa najrôznejšie firmy po celom svete rozhodli, že im cestu za štíhlejším zdravším telom uľahčia. Napríklad tým, že prinesú na trh určité druhy potravín alebo nápojov, po ktorých budú zaručene fit, štíhli, zdraví a šťastní. Nie vždy to však myslia až tak úprimne a často je jedinou motiváciou skôr nízka výrobná a vysoká predajná cena. A tak sa zvyknú uchyľovať ku klamlivým reklamným kampaniam či tvrdeniam, na ktoré, žiaľ, ľudia s vidinou rýchleho chudnutia sadajú pričasto ako včely na med. Pozrime sa na zopár príkladov.

#1: BIO produkty

Ani nevieme kde, prečo a hlavne ako to vzniklo. Prečo by bio keksy, bio tyčinky alebo bio čipsy mali byť zrazu viac fit a ideálne na chudnutie? „Bio” neoznačuje nič iné, ako to, že produkt obsahuje ingrediencie vypestované za podmienok, ktoré sú definované ako ekologické poľnohospodárstvo. To znamená, že bio keksík je vyrobený zo surovín, ktoré boli vypestované bez pesticídov, herbicídov a umelých hnojív. To znie fajn, človek má z toho určite dobrý pocit, že podporil farmárov, ktorí pestujú plodiny udržateľným a ekologickým spôsobom, ale tu to naozaj končí.

Bio múka má však rovnaké množstvo kalórií ako „nebio” múka, bio cukru tiež zázračne kalórie neubudnú ani sa mu nepridá na výživovej hodnote. No a to isté je aj s pridaným bio (rastlinným) tukom. Z výživového hľadiska bio produkty tohto typu jednoducho nie sú lepšie ako konvenčné.

Bio múka má však rovnaké množstvo kalórií ako „nebio” múka, bio cukru tiež zázračne kalórie neubudnú ani sa mu nepridá na výživovej hodnote.

#2: Müsli a raňajkové cereálie

Stavíme sa, že raňajkovať cereálie alebo müsli s mliekom je jedna z prvých vecí, ktorú ľudia začnú robiť, keď sa rozhodnú žiť zdravšie alebo schudnúť. Ale pritom už dávno sa vie, že:

  1. Nie je nutné raňajkovať, ak nechceš a nemáš na to chuť. Jedlo si môžeš posunúť na neskôr, keďže raňajkovaním sa ti nezrýchľuje metabolizmus. Je to vysoko individuálna vec, ktorá nemá priame spojenie s chudnutím.
  2. Každé jedlo, hlavne to prvé jedlo dňa, by malo obsahovať bielkoviny, a to aspoň 20 – 30 g v porcii. To však z cereálií alebo müsli nedostaneš, no a mlieko s 3 g bielkovín na 100 ml ťa tiež nevytrhne z biedy.

Nie je nutné raňajkovať, ak nechceš a nemáš na to chuť. Jedlo si môžeš posunúť na neskôr, keďže raňajkovaním sa ti nezrýchľuje metabolizmus.

Ovsené vločky sú skvelá a zdraviu prospešná potravina, ale akonáhle ich niektorí výrobcovia pretvoria v müsli, mihnutím oka z nich spravia cukrom a často aj tukom nabitú potravinu, ktorá už sa za „fit” určite považovať nedá.

Ak ste na sladké raňajky zvyknutí alebo na ne jednoducho máte chuť, určite je dobré vyberať také müsli, ktorého zloženie dáva zmysel. To znamená v prvom rade čítať etikety a vyberať čo najmenej spracované müsli, dbať na obsah vlákniny, zloženie a jesť ho napríklad so skyrom, tvarohom či gréckym jogurtom alebo si v tom mlieku rozmiešať proteínový prášok a zaliať si ich tým.

Dobrou alternatívou, ak máte chuť a energiu, je aj vyrábať si müsli či granolu doma. Vyvarujete sa tak priveľkému množstvu cukru, nekvalitnému tuku a máte tak plnú kontrolu nad zložením toho, čo budete jesť.

Iba tak si môžete byť istí, že ste do seba dali plnohodnotné jedlo, ktoré vás zasýti, je nutrične vyvážené a nebudete o hodinu či dve chodiť do chladničky hľadať, čo by ste zase zjedli.

#3: Niektoré proteínové potraviny

Proteínová mliečna ryža z obchodu, proteínový chlieb, proteínové tyčinky…
To, že ku zdravému životnému štýlu neodmysliteľne patrí dostatok bielkovín, snáď nemusíme ani pripomínať. Vedia to však aj spoločnosti, ktoré sa rozhodli, že na nás trochu zarobia. A tak začali vkladať prídavné meno „proteínové” pred klasické názvy mnohých produktov. A to, žiaľ, aj takých, ktoré si to vôbec nezaslúžia.

Už existujú proteínové tyčinky, zmrzliny, pudingy, chlebíky, mliečne ryže a trebárs aj čokolády. Tu však platí to isté – je potrebné čítať etikety! Vziať produkt, otočiť ho a pozrieť sa nielen na obsah bielkovín, ale aj na ich zdroj. Možno zistíš, že si práve zjedol či zjedla takmer 400 kalórií, z toho väčšina však bol cukor a trochu sóje.⁣

To, že je niekde napísané „proteínová tyčinka”, ešte neznamená, že nie je zložením veľmi podobná „snickerske”. Často tomu tak naozaj aj je. To, že je niekde namiesto 3 g bielkovín na 100 g „ohromných” 5 g bielkovín na 100 g (a to ešte napríklad z kolagénu, nad kvalitou ktorého nemáte kontrolu), hneď neznamená, že je to zdravšie či viac fit. Alebo že si to vôbec zaslúži prívlastok proteínové. Často totiž takáto potravina stojí o niekoľko desiatok centov (často i eur) viac, bez toho, aby sa to vôbec z ekonomického aj výživového hľadiska oplatilo.

To, že je niekde napísané „proteínová tyčinka”, ešte neznamená, že nie je zložením veľmi podobná „snickerske”.

Nehovoríme, že niektoré proteínové pochúťky nie sú kvalitné, to vôbec nie. Ale z toho obrovského množstva akože proteínových produktov, ktoré sa na našom trhu vyskytujú, je ich len zlomok. Preto opäť – čítať etikety, zameriavať sa na zloženie a skúmať nutričnú tabuľku je nutné a na mieste. Hľadať najmä zdroje bielkovín, ako mlieko či srvátka, a zrátať si, či mi môže porcia produktu dodať aspoň 20 g bielkovín.

#4: (Detox) džúsy

Niekedy sa skús obzrieť okolo seba, čím sa ľudia počas horúcich dní osviežujú. Tí, ktorým je ich zdravie či postava ľahostajná, to často riešia kolou, fantou a ďalšími sýtenými nápojmi plnými cukru.

Tí, ktorým na ich zdraví záleží, to okrem vody či minerálky zase riešia džúsmi, pretože si myslia, že sú zdravšie. Vitamíny, vláknina a tak, že? Realita je však iná. Pozrime sa na bežný džús. Zistíme, že jedno litrové balenie obsahuje zhruba 100 g cukru, 440 kalórií, vitamínov len minimálne množstvo a vláknina? Väčšinou na nule. A vypiť taký džús celý rozhodne nie je ťažké. Nie je to teda, keď to trochu zjednodušíme, viac-menej to isté, ako keby sme vypili liter spomínanej koly alebo fanty?

Pozrime sa na bežný džús. Zistíme, že jedno litrové balenie obsahuje zhruba 100 g cukru, 440 kalórií, vitamínov len minimálne množstvo a vláknina? Väčšinou na nule.

Ešte väčšie zlo sú však tzv. detox džúsy. Prečo? Nie je to ani tak samotným zložením ako tými reklamnými kampaňami a sloganmi, ktoré tieto produkty sprevádzajú. „Kúpte si náš detox džús s antioxidantmi, detoxikujte sa, prečistite si telo, majte viacej energie…” Znie to veľmi lákavo a všetko, čo mám spraviť, aby som sa cítil takto skvelo, je piť džús? To je jednoduché, to zvládnem, to musím mať! Však?

Viac však pre svoje telo spravíte, keď jednotlivé druhy ovocia skonzumujete samostatne. Zasýti vás to omnoho viac, dostanete do seba väčšie množstvo vitamínov, antioxidantov aj vlákniny a k tomu všetkému aj ušetríte dosť eur. Nehovoriac o tom, že detox ako taký je len veľký marketingový ťah, pretože naše telo sa detoxikuje samé a nepotrebuje k tomu špecifické produkty, tabletky či nápoje.

Detox ako taký je len veľký marketingový ťah, pretože naše telo sa detoxikuje samé a nepotrebuje k tomu špecifické produkty, tabletky či nápoje.

#5: „Zdravé” tuky

Nepochopme sa zle – orechy aj semienka všetkého druhu, avokádo a panenské oleje sú nabité telu prospešnými látkami a je určite skvelé ich do svojho jedálnička zaraďovať bez ohľadu na to, či sa snažíme naberať svalovú hmotu, chudnúť alebo len udržiavať hmotnosť a byť zdraví. Kľúčové je však ich množstvo.

To, že sa nič nemá preháňať a že všetkého veľa škodí, platí aj v prípade zdravých tukov – a to dvojnásobne. To, že je niečo „zdravé”, ešte neznamená, že jeho kalorická hodnota nie je vysoká.

Orechy sú super, mnohé oleje tiež. Jedz ich však viac, ako je potrebné (a pri takých orieškoch pri telke to skutočne nie je ťažké) a si poľahky v kalorickom nadbytku a chudnutiu môžeš dať zbohom. Nezabúdaj, množstvo je to, na čom záleží.

Orechy sú super, mnohé oleje tiež. Jedz ich však viac, ako je potrebné a si poľahky v kalorickom nadbytku a chudnutiu môžeš dať zbohom.

#6: „Zdravé” sladenie

Javorový sirup, med a podobne

„Vieš, ja som vyradila cukor, teraz už sladím iba medom alebo javorovým sirupom. Je to zdravšie a nepriberá sa po tom.” Kto z vás takúto podobnú vetu počul alebo dokonca sám povedal? Ak chce človek „nepribrať”, je nutné prijímať menej energie ako vydať.

V tomto konkrétnom prípade to znamená, že ak niekto chce znížiť príjem kalórií, nie je to o nahradení klasického bieleho cukru medom alebo javorovým sirupom, je to o znížení jeho množstva. Keď to trocha zjednodušíme, z výživového hľadiska je javorový sirup (alebo aj med či kokosový cukor) v podstate to isté ako cukor, len hnedé a tekuté.

Kalórií má porovnateľné množstvo a nejakých telu prospešných látok viac len v zanedbateľnom množstve. Prekvapenie? Táto téma je však veľmi komplexná, odporúčame preto prečítať si náš článok o sladidlách.

Ak chceš znížiť príjem kalórií, nie je to o nahradení klasického bieleho cukru medom alebo javorovým sirupom, je to o znížení jeho množstva.

#7: Raw/bez lepku

Tiež si ešte stále myslíš, že keď je niečo raw, vegánske či bezlepkové, je to automaticky vhodné na chudnutie? Koľkokrát sme už počuli, že niekto s vidinou chudnutia vyradil zo svojho jedálnička mäso, konzumuje chlieb výhradne bez lepku a tortu v kaviarni si dá len vtedy, ak je raw.

V tomto prípade ide opäť o nepochopenie daných pojmov, ale ono sa snáď ani nie je čomu čudovať, keďže takto to niektoré spoločnosti zámerne prezentujú za účelom ziskov. Na svete neexistuje žiadna potravina, po ktorej by človek zázračne schudol alebo, naopak, pribral. Áno, aj keď je bez lepku, raw alebo vegánska.

Chceš vyradiť mäso, pretože ti je po ňom ťažko alebo ti jednoducho nechutí? Smelo do toho! Ak nie si celiatik, bezlepkové potraviny môžeš v pohode konzumovať, ak ti neprekáža, že bezlepkové pečivo vo všeobecnosti chutí minimálne o tri stupne horšie ako to klasické.

„A čo raw? Naozaj mi ani živá strava nepomôže k fit telu?” Nie, naozaj nie. Raw tortou do seba síce dostaneš o čosi nutrične hodnotnejšie látky, ale je aj kaloricky prijateľnejšia? Absolútne nie! Väčšina týchto raw jedál má toľko kalórií, že človek žasne. A najmä, väčšina kalórií je z tukov a sacharidov, čiže potom to môže dopadnúť tak, že človek nielenže prijme za deň kvantum kalórií, ale zároveň aj máličko bielkovín, čo je scenár, ktorý vidieť rozhodne nechceme.

Väčšina raw jedál má toľko kalórií, že človek žasne. A najmä, väčšina kalórií je z tukov a sacharidov.

Vôbec neodsudzujeme raw či vegánske záležitosti. Ak si človek kontroluje príjem a vie, čo robí, je to v poriadku. Ale väčšina ľudí si ten príjem nekontroluje a potom si mylne myslí, že papá zdravo. Čo je mnohokrát vlastne podstata problému, najmä ak chce človek schudnúť a je presvedčený, že touto cestou svoj problém rieši.

Netreba zabúdať na to, že kvalitné živiny a rôzne typy zdravých spôsobov stravovania, nech ich už charakterizujeme akokoľvek, sú OK a potrebné, ale aj pri takejto strave vie byť človek v kalorickom nadbytku. To môže byť demotivujúce pre všetkých tých, ktorí „jedia zdravo” a nechudnú.

Ľudia, nezabúdajte, že množstvo jedla je to, na čom takisto v obrovskej miere záleží!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.