Horský vodca Michal Gerčák rozpráva o svojom vrcholovom povolaní a zážitkoch
Michal Gerčák z Mountain Addiction nám dovolil nazrieť do povolania horského vodcu. V rozhovore prezradil množstvo zaujímavých informácií - o aký výstupy je najväčší záujem a aké ďalšie odporúča? Koľko rokov mal jeho najstarší a najmladší klient a kam ich viedol? Inšpiruje vás tým, ako sa stravuje pred a po výstupe a spomenie aj kuriózny zážitok, ktorý preveril jeho schopnosti MacGyvera.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečnosti v horách pri príležitosti spustenia mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom a získate prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Hrdým partnerom aplikácie je poisťovňa Generali s jej poistením do hôr.
Michal, ako sa človek stane horským vodcom? Je na to „škola“?
Na Slovensku združuje horských vodcov Národná asociácia horských vodcov SR, ktorá organizuje aj vzdelávanie nových vodcov podľa štandardov medzinárodnej asociácie UIAGM.
Čo vás pritiahlo k tomuto povolaniu?
Nemôžem povedať, že to bola láska na prvý pohľad, keďže ako malý chlapec som nerád chodieval na túru. Venoval som sa úplne iným športom, ale vo veku 16-17 rokov ma začali Tatry čoraz viac priťahovať a zatiaľ nepustili.
Vaše telo a vedomosti sú vašim pracovným nástrojom – ako sa udržujete vo forme – psychicky aj fyzicky, dovzdelávate sa?
Pred hlavnou sezónou, ktorá je v lete a v zime, je to hlavne o kondičnej príprave. Teda beh, posilovňa, lezenie na skalách, umelých stenách a počas sezóny hlavne o regenerácii a stravovaní. Pravidelné masáže, strečing a oddych, keď prší.
Každý horský vodca musí absolvovať každé 3 roky pravidelné preškolenie.
Kedy máte viac práce – v lete alebo v zime? Čím sú jednotlivé ročné obdobia špecifické a na čo si treba dávať pozor?
Hlavná sezóna je samozrejme v lete, ale posledné roky sa aj zimná sezóna vyrovnáva tej letnej. Počas leta je to hlavne o sledovaní vývoja počasia a predvídaní búrok. V zime je to náročnejšie v tom, že musíme sledovať aj aktuálne snehové a lavínové podmienky. To je aj odpoveď na otázku, na čo si treba dávať pozor – na búrky a lavíny.
Pôsobíte len na Slovensku alebo aj v zahraničí?
Pôsobím na Slovensku, ale aj v zahraničí, predovšetkým v Alpách. Vzdelanie horského vodcu nám umožňuje pôsobiť v podstate celosvetovo.
Vašou úlohou nie je robiť len spoločnosť ľudom pri výstupe v horách – čo všetko je súčasťou vašich služieb? Napríklad odporúčate výstroj alebo ju zapožičiavate? Odporúčate nejaký tréning pred výstupom, aby boli ľudia pripravení?
Snažíme sa našich klientov pripraviť na túry už pred samotným začiatkom, hlavne ak absolvujú prvú túru s horským vodcom. Na webstránke je uvedený kondičný tréning, odporúčaný výstroj, ale pýtame sa aj na ich skúsenosti s vysokohorskými túrami. Častokrát radíme aj s nákupom obuvi alebo iných častí výstroja. Pri pravidelných klientoch sa snažíme posúvať aj ich technickú a kondičnú úroveň, či už výberom túry, ale aj odporúčaním v tréningu.
O aké výstupy je najväčší záujem? V čom je špecifický, že práve na toto miesto vás ľudia volajú?
V letnom období je samozrejme najväčší záujem o výstup na Gerlachovský štít. Je to najvyšší vrchol, ktorý je známy a preto je cieľom množstva ľudí. U našich stálych klientov je obľúbený napr. Vidlový hrebeň, Žabí kôň, Vysoká, západná stena Lomnického štítu a podobne.
A naopak, o aké miesta, výstupy je malý záujem a práve tie by ste odporučili?
Takmer všetci ako prvú túru s horským vodcom absolvujú práve Gerlachovský štít. U jednej skupiny to týmto výstupom skončí a tá druhá skupina sa pravidelne vracia. Podľa úrovne ich kondície a technickej pripravenosti sa snažíme odporučiť ďalšie túry ako napr. Vysoká, Bradavica, Ľadový štít, Mengusovský štít, hrebeňové túry ako Martinovka, Dračí hrebeň, Koruna Vysokej, ale aj horolezecké výstupu.
Všetky tieto ciele odporúčame.
A aký je váš obľúbený výstup a prečo?
Je to zrejme Vidlový hrebeň, ktorý spája Lomnický a Kežmarský štít. Je tam úžasná expozícia, variabilita terénu, lezenie, zlaňovanie a aj z môjho pohľadu práce s lanom je to jedna z náročných túr a to sa mi na nej páči.
Stalo sa vám aj niečo kuriózne počas rokov vodcovstva? Napríklad niekto prišiel na náročný výstup v teniskách alebo niečo podobné?
To sa snažíme eliminovať už pred začiatok, aby sme predišli predčasnému ukončeniu. Avšak už asi štyrikrát sa mi stalo, že sa klientom rozpadli turistické topánky počas túry. Vtedy prichádza na rad fantázia, lepiaca páska, prusík, obväz a MacGyver štýl.
Išlo vám niekedy o život v horách?
Ešte v úplných začiatkoch sme s kamarátom spustili lavínu v Soliskovom žľabe, ktorá nás oboch zachytila, ale naštastie sme ostali na vrchu. Opatrnosti a rešpektu však nikdy nie je dosť, keďže stačí jedna sekunda nepozornosti na nesprávnom mieste a tragédii sa nedá zabrániť.
Je ťažší výstup alebo zostup a prečo to tak je?
Zvykne sa hovoriť, že náročnejší je zostup. Častokrát kvôli únave, zhoršeniu počasia. Ale hlavne pri vodcovských túrach, ak majú naši klienti dostatočnú kondíciu, tak zostup je jednoduchší.
Čo nesmie chýbať vo vašom ruksaku pri výstupe?
Ak hovoríme o túrach v letnom období, tak vrchná vrstva odolná vetru, dažďu, tenká čiapka, rukavice, lekárnička, slnečné okuliare, opaľovací krém 50+, obal na odpadky, tekutiny, desiata. V závislosti od teplôt vo výške 1500 m aj izoločná vrstva.
Čo jete pred výstupom, počas výstupu a čo po výstupe? Ovplyvňuje to vás výkon?
Samozrejme. Zvyknem raňajkovať vločky so sušeným ovocím, orechami a rastlinným mliekom a čierny čaj. Počas túry hlavne banán, sušené ovocie, špaldový alebo viaczrný chlieb so syrom, zeleninou.
Po túre je dôležité doplniť sacharidy a proteíny a dostatok tekutín. Túry máme v podstate každý deň, takže vhodná strava je základom. A samozrejme nula alkohol.
Spomínate si na vek vášho najstaršieho a najmladšieho klienta? Kam sa vydali a ako to zvládli?
Na Gerlach a Vysokú a to boli klienti, ktorí mali vyše 70 rokov a zvládli to bez problémov. Mladšie ročníky (7-8 rokov) vodíme na Lomnický štít.
Máte nejaké zásady bezpečnosti, ktoré prízvukujete svojim klientom a sám ich dodržiavate?
Sledovať predpoveď počasia a vyraziť čo najskôr, aby ste sa v letnom období vyhli búrkam.
Ak milujete hory, na webe Mountain addiction pridáva Michal Gerčák množstvo informácií, ktoré oceníte pred svojim výstupom alebo pri rozhodovaní, či využiť služby horského vodcu.