projekt poisťovne logo generali

Horský vodca radí: Najkrajšie turistické trasy v slovenských horách

21. 07. 2020

Slovenské hory lákajú každoročne množstvo turistov nielen zo Slovenska, ale aj z ďalekého sveta. Ak ste si tento rok povedali, že je na čase spoznať krásy nášho rodného kraja, alebo hľadáte zaujímavú trasu, na ktorej ste doteraz neboli, máme pre vás niekoľko tipov od skúseného horského vodcu Michala Gerčáka z Mountain Addiction.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečnosti v horách pri príležitosti spustenia mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom a získate prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Hrdým partnerom aplikácie je poisťovňa Generali s jej poistením do hôr.

Pre začiatočníkov

Trasa: Biela Voda – Biele plesá – Chata pri Zelenom plese

Trvanie: 5:05 h

Dĺžka trasy: 16,8 km

shutterstock_pre zaciatocnikov.jpg

Ak ste zatiaľ neobjavili krásu horskej turistiky, no tento rok by ste s tým radi začali, táto trasa je pre vás ako stvorená. „Táto túra nie je krátka, má prijateľné prevýšenie a ponúka skutočne nádherné výhľady. Je tak ideálna pre ľudí, ktorí s turistikou začínajú, no zároveň sa chcú aj príjemne spotiť,“ odporúča horský vodca Michal Gerčák.

Parkovisko Biela Voda je začiatočným aj konečným bodom, a tak si tu môžete pokojne nechať vaše auto. Odtiaľ vyrazíte po žltej značke na Šalviový prm, kde sa napojíte na modrý chodník, ktorý vás dovedie až k Bielym plesám. Tam si môžete urobiť menšiu prestávku a pokochať sa okolím. Následne pokračujte červeným chodníkom až ku Chate pri Zelenom plese. „Z Bieleho plesa sú nádherné výhľady na najväčšiu stenu Vysokých Tatier, ktorou je severná stena Malého Kežmarského štítu. Má výšku 750 metrov a pri pohľade z chaty pôsobí naozaj majestátne,“  hovorí Michal Gerčák.
Späť sa vrátite po žltej a pri Šalviovom prme sa opäť napojíte na modrý chodník, ktorý vás dovedie späť na parkovisko, kde ste túru začali.

Pre rodiny s deťmi

Trasa: Hrebienok – Studenovodské vodopády – Rainerova chata – Zamkovského chata

Trvanie: 2:15 h

Dĺžka trasy: 6,5 km

shutterstock_pre rodiny.jpg

Ak máte rodinu s malými deťmi a hľadáte ľahšiu túru, ktorá bude deti baviť a zároveň ich príjemne unaví, vyberte sa z Hrebienka na Zamkovského chatu. Na Hrebienok môžete vystúpať pešo po zelenej alebo sa pohodlne vyviezť pozemnou lanovkou, čo bude najmä pre deti veľký zážitok. Z Hrebienka sa vyberte po zelenej a pri Malom vodopáde sa napojte na modrú, ktorá vás dovedie až na Rainerovu chatu. Ak budú deti ešte vládať, pokračovať môžete po červenej ešte na Zamkovského chatu.

Najväčším lákadlom tejto trasy je pre deti lanovka na Hrebienok, Studenovodské vodopády a Obrovský vodopád. Zároveň sú na trase dostupné chaty ako Bilíkova, Rainerova, Zamkovského, kde ponúkajú detské menu a tým je výborná parená buchta,“ radí Gerčák.

Späť na Hrebienok sa dostanete opäť červenou trasou. Ak vy a vaše deti milujete adrenalín, z Hrebienka sa môžete spustiť po asfaltovej ceste do Starého Smokovca na horských kolobežkách, ktoré si tu môžete prenajať.

Pre fyzicky zdatných

Trasa: Račková dolina – Ostredok – hrebeň Otrhancov – Jakubiná –  Hrubý vrch – Končistá

Trvanie: 8:30 h

Dĺžka trasy: 20,7 km

shutterstock_pre fyzicky zdatnych.jpg

Náročná celodenná túra, ktorá overí kondíciu aj tých fyzicky zdatnejších, preto sa tu v žiadnom prípade nevyberajte bez predchádzajúcich skúseností s turistikou.

Z ústia Račkovej doliny kráčajte po modrej a na rázcestí pokračujte po zelenej cez Ostredok, hrebeň Otrhancov na Jakubinú až sa po takmer 8 kilometroch stúpania s prevýšením 1 430 metrov dostanete na Hrubý vrch, odkiaľ pokračujte cez Končistú na Klin. Tu si môžete dopriať zaslúžený odpočinok a užiť dych berúci výhľad. Späť sa vráťte po žltej trase cez Račkovú dolinu, ktorá vás dovedie až na rázcestie, kde ste ráno začínali výstup. „Ide o náročnú, dlhú túru, ktorá vedie jedným z najkrajších hrebeňov Západných Tatier. Odmenou za náročný výstup pre vás bude skutočne nádherný výhľad na okolitú prírodu,“ odporúča horský vodca.

Pre skúsených turistov

Trasa: Koruna Vysokej – Dračí štít – Vysoká

shutterstock_pre skusenych turistov.jpg

Aj keď máte Vysoké Tatry či iné slovenské pohoria obehané krížom-krážom, podľa horského vodcu máte stále čo objavovať. „Skúseným turistom, ktorí už absolvovali klasické vysokohorské a turistické chodníky či dostupné vrcholy, jednoznačne odporúčam vyskúšať túru s horským vodcom,“ hovorí Michal Gerčák, ktorý má pre vás hneď aj jeden tip. „Vyberte sa napríklad na hrebeňovú túru –  Koruna Vysokej cez Dračí štít na jeden z najkrajších vrcholov Tatier, ktorým je Vysoká (2 547 m. n. m.),“ radí. Pozor, na tejto trase na vás čaká lezenie v II. až III. stupni horolezeckej obťažnosti, preto by ste sem určite nemali ísť na vlastnú päsť, ale v sprievode skúseného horského vodcu.

Nech už sa toto leto vyberiete na turistiku kamkoľvek, nezabudnite si pred odchodom uzavrieť poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vás kryje v prípade zásahu Horskej záchrannej služby,  ako aj stiahnuť novú aplikáciu Horskej záchrannej služby, s ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom, zdieľate svoju polohu so záchranármi a máte prehľad o počasí, výstrahách a dôležitých miestach.

S touto aplikáciou si viete privolať pomoc v horách kdekoľvek na Slovensku, a to len jediným klikom, pričom so záchranármi viete komunikovať prostredníctvom sms správ alebo chatu. Ak sa na túre  stratíte, viete zdieľať svoju polohu so záchranármi, ktorí vás tak ľahšie lokalizujú alebo vám poradia, ako sa dostať späť na turistický chodník.

V aplikácii si môžete vyplniť vaše plánované turistické trasy, ako aj predpokladaný čas vášho návratu. Po uplynutí stanoveného času vám príde upozornenie na úspešné potvrdenie cieľa. Ak naň nezareagujete automaticky sa odošle upozornenie na človeka, ktorého v aplikácii uvediete ako kontaktnú osobu pre prípad núdze.

Okrem toho však aplikácia obsahuje aj ďalšie užitočné funkcie. Dohľadať si jednoducho viete najbližšie stredisko Horskej záchrannej služby, záchrannú stanicu či najbližšiu horskú chatu. S aplikáciou máte prehľad o počasí, ale aj o výstrahách v turistickej oblasti, v ktorej sa aktuálne nachádzate.

Po stiahnutí aplikácie do smartfónu a overení telefónneho čísla si môžete vyplniť svoj osobný profil. Kde o sebe môžete uviesť nielen základné informácie, ale aj zdravotné ťažkosti a zoznam užívaných liekov či kontaktnú osobu, ktorú je možné v prípade potreby kontaktovať.

Aplikáciu je možné využiť nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku, kde sú tiesňový hovor a núdzová SMS presmerované na Záchrannú zdravotnú službu alebo horskú službu danej krajiny. Aplikáciu si môžete zadarmo stiahnuť v Apple Store alebo Google Play.

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.