Jeseň na tanieri
Skracujúce sa dni, zmena letného času na zimný, menej slnečného svetla a k tomu všetkému chladné sychravé počasie. S tým všetkým sa náš organizmus musí s nástupom jesene popasovať. Na druhej strane je však toto obdobie úžasné v tom, že sa naše záhrady a obchody naplnia tými najpestrejšími druhmi ovocia a zeleniny, ktoré naše telo dokážu pri správnej príprave nielen zahriať, ale aj zásobiť vitamínmi a obdariť skvelou chuťou.
Aby ste tieto dni prežili s úsmevom na tvári a bez chorôb, pripravili sme si pre vás kompletné menu, v ktorom využijete to najlepšie z bohatej jesennej úrody. Každý z receptov je jednoduchý a určený aj pre menej skúsených kuchárov. Nič vám teda nebráni v tom, aby ste ním potešili seba i svojich blízkych!
Tekvica ako predjedlo, ktoré zasýti
Jeseň a tekvica patria jednoducho k sebe. Okrem toho, že je vhodná ako dekorácia, obsahuje aj cenné živiny. Keďže je v nej málo kalórií (tvorí ju prevažne voda) a vysoký obsah vlákniny, ktorá stimuluje trávenie, pomôže aj pri chudnutí.
Pri spôsobe prípravy sa fantázii medze nekladú, využiť ju môžete do polievky, kaše, šalátu či omáčky. My sme však pre vás vybrali recept na skvelé pečené predjedlo.
Počet porcií
2 – 3 porcie
Predpríprava
15 minút
Príprava
40 minút
Ingrediencie:
- 1 menšia tekvica hokkaido nakrájaná na drobné kocky,
- pár sladkých zemiakov nakrájaných na menšie kocky,
- mrkva nakrájaná na prúžky,
- 2 polievkové lyžice trstinového cukru,
- feta syr (minimálne 100 g alebo podľa vlastnej chuti),
- 3 polievkové lyžice olivového oleja,
- 1 polievková lyžica medu,
- štipka škorice,
- soľ, čierne korenie,
- rozmarín, prípadne iné obľúbené bylinky.
Postup prípravy:
Všetku zeleninu očistite a nakrájajte. Ochuťte cukrom a olejom. Pokojne použite aj viac ako 3 polievkové lyžice oleja, jedlo bude krásne chrumkavé. Pridajte med, škoricu, bylinky a soľ s korením. Všetko poriadne premiešajte, najlepšie rukami, a dajte piecť do rúry vyhriatej na 200 °C na 30 až 40 minút. Po vytiahnutí na zeleninu nadrobte rukami syr feta a môžete ihneď podávať.
Mliečna polievka z nazbieraných húb
Huby v našich končinách rastú po celý rok, no skutočná hubárska sezóna začína práve na jeseň. Ak sa vydarí počasie, v lesoch môžete nájsť bohatú nádielku dubákov, plávok či bedlí, no ak sa v hríboch nevyznáte, kúpte ich radšej od odborníkov.
Počet porcií
2 – 3 porcie
Predpríprava
20 minút
Príprava
20 minút
Ingrediencie:
- 2 hrste čerstvých húb (môžu byť aj sušené),
- 4 zemiaky,
- 1 polievková lyžica masla,
- 1 polievková lyžica hladkej múky,
- 200 ml šľahačkovej smotany,
- 2 ks bobkového listu,
- 1 l mlieka,
- soľ, korenie, prípadne bylinky na dochutenie.
Postup prípravy:
Ak použijete sušené huby, najskôr ich zalejte 200 ml vody a nechajte 10 minút variť na stredne silnom ohni. Čerstvé huby stačí nakrájať a dať rovno variť. Pridajte zemiaky nakrájané na drobné kocky, bobkový list, soľ a korenie podľa chuti. Po chvíli pridajte mlieko a všetko varte až do momentu, keď sú zemiaky mäkké.
V menšom hrnčeku si pripravte zásmažku rozohriatím masla a pridaním múky. Všetko spolu premiešajte a keď zmes chytí zlatistý nádych, odstavte ju z ohňa a dôkladne premiešajte s troškou studenej vody tak, aby vám vznikla homogénna zmes bez hrudiek.
Zápražku po častiach a za stáleho miešania vlejte do polievky, nechajte prevrieť a na úplný záver všetko zjemnite smotanou. Po prevarení je polievka pripravená na servírovanie.
Rýchly a lacný obed z bielej kapusty
Zdravá, plná vitamínov, považovaná za všeliek aj požierač tukov. Pri týchto vlastnostiach by bol hriech nevyužiť bielu kapustu v jesennej kuchyni. Najzdravšia je, samozrejme, tá kyslá, ktorú si jednoducho vyrobíte aj doma. Ak vám však zostanú nastrúhané kúsky, využite ju napríklad na kapustové fliačky, ktoré vás v spomienkach vrátia do detstva.
Počet porcií
2 – 3 porcie
Predpríprava
15 minút
Príprava
20 minút
Ingrediencie:
- 1 hlávka menšej bielej kapusty,
- 100 g oravskej slaniny,
- 2 ks bielej cibule,
- 500 g fliačkov,
- soľ a mleté čierne korenie na dochutenie,
- 1 čajová lyžička cukru,
- 1 polievková lyžica oleja.
Postup prípravy:
Fliačky uvarte podľa návodu v slanej vode. Na panvici s trochou oleja osmažte nakrájanú cibuľku, slaninu aj bielu kapustu. Nakrájajte ju naozaj najemno. Všetko podlejte trochou vody a duste domäkka. Dochuťte soľou, korením a cukrom a do panvice pridajte aj uvarené fliačky. Všetko dôkladne premiešajte, aby sa chute spojili a máte výdatný obed či večeru.
Pečené gaštany ako zdravý snack
Ich vôni len málokto odolá, tá však nie je jediným lákadlom pečených gaštanov. Obsahujú tiež veľa vitamínov a proteíny napomáhajúce regenerácii svalov. A na ľudskú psychiku vraj vplývajú podobne ako slnečné lúče – navodzujú pocit šťastia a spokojnosti. Ich príprava je naozaj nenáročná, veď posúďte sami.
Počet porcií
podľa gaštanov
Predpríprava
25 minút
Príprava
45 minút
Ingrediencie:
- gaštany,
- soľ na dochutenie.
Postup prípravy:
Gaštany v prvom rade dobre vytrieďte, aby ste piekli len zdravé nenapadnuté kúsky. Narežte ich do kríža, čím väčší otvor, tým lepšie. Vhoďte ich na 15 minút do vriacej vody. Po vytiahnutí ich uložte na plech na pečenie a nechajte v rúre rozohriatej na 220 °C piecť asi 45 minút. Nezabudnite ich občas premiešať a troška pokropiť vodou. Po vytiahnutí ich dochuťte soľou alebo podľa vlastnej fantázie.
Hrnčekový jablkovo-orechový koláč
Niektoré dni si žiadajú sladké potešenie, najmä tie pochmúrne daždivé. Hrnčekové koláče sú v takom momente tým najjednoduchším, čím môžete svojich blízkych potešiť. Kombinácia šťavnatých jabĺk a orechov je rokmi overená, výsledná chuť teda určite nesklame!
Počet porcií
8 porcií
Predpríprava
20 minút
Príprava
50 minút
Ingrediencie:
- 10 menších jabĺk,
- 2 hrnčeky špaldovej múky,
- 2 hrnčeky trstinového cukru,
- 1 hrnček nasekaných orechov,
- pol hrnčeka oleja,
- 2 vajíčka,
- 2 čajové lyžičky prášku na pečenie,
- 2 čajové lyžičky škorice,
- džem na potretie,
- kvalitná čokoláda (ideálne fair trade) na poliatie koláča.
Postup prípravy:
Jablká postrúhajte aj so šupkou a pridajte k nim všetky ostatné suroviny okrem džemu a čokolády. Vymiešanú hmotu vysypte do vymasteného a múkou vysypaného plechu a pečte 40 – 50 minút na 180 °C. Po vytiahnutí z rúry koláč nechajte mierne vychladnúť, ale ešte za tepla ho potrite džemom. Bude sa vám lepšie rozotierať. Po úplnom vychladnutí ho celý polejte čokoládou, ktorú ste si krátko predtým rozpustili vo vodnom kúpeli.
Dobrú jesennú chuť!