projekt poisťovne logo generali

Kam za krásnymi európskymi miestami v zime

13. 01. 2019

V Európe nájdete nespočetne veľa miest plných historických či prírodných krás. Niektoré sú však výnimočnejšie než ostatné a majú nezabudnuteľnú atmosféru najmä v zimnom období, čo je zároveň ideálnym obdobím pre ich návštevu. Inšpirujte sa štyrmi našimi rozprávkovo zimnými cestovateľskými tipmi.

Bergen a Tromsø, Nórsko

Ak túžite po čarovnej prírode s tou pravou zimnou atmosférou, navštívte Nórsko. Druhé najväčšie mesto tejto krajiny Bergen je vyhľadávané najmä v zimnom období. Možno ste už niekde videli fotku farebných domčekov vedľa seba. Ide o populárnu časť mesta Bryggen, ktorá je zapísaná aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prechádzka okolo prístavu s farebnými zasneženými domčekmi má najväčšie čaro práve večer.

Krásne európske miesta v zime

Ak by ste chceli vidieť Bergen z vtáčej perspektívy, vsaďte na lanovku, ktorá sa teší obľube medzi turistami, ale aj miestnymi. Lanovka funguje aj večer. Celá trasa je osvetlená, takže sa okrem prechádzky v prístave či pokochania sa večerným výhľadom môžete vybrať aj na večernú túru či sa sánkovať.

Nórske fjordy pozná snáď každý. Z mesta Bergen si môžete naplánovať plavbu pomedzi známe fjordy a užívať si túto krásu niekoľko hodín.

Krásne európske miesta v zime

Ak už zavítate do Nórska, navštívite aj menej známe mesto Tromsø, ktoré sa nachádza smerom na sever od Bergenu. Ak toto miesto raz navštívite, budete sa tam chcieť vrátiť znova.

Krásne európske miesta v zime

Asi prvé, čo vás na tomto mieste zaujme, sú huskyovia. S týmito psíkmi sa môžete sánkovať, buď sami, alebo aj s rodinou či sprievodcom. Na prvý pohľad môže takéto sánkovanie vyzerať zvláštne, psíky ťahajú sane s ľuďmi, ale všetko je v poriadku. Je to veľmi zábavné, psíky sú vycvičené a spokojné a táto aktivita ich veľmi baví.

Krásne európske miesta v zime

Tromsø je jedným z miest, kde je veľká pravdepodobnosť, že uvidíte polárnu žiaru. Ak chcete vidieť veľryby, delfíny alebo tulene, vychystajte sa na plavbu medzi fjordmi. Najväčšou turistickou atrakciou je však miestna lanovka. Z nej budete mať dobrý výhľad na celé zasnežené mesto, ktoré obklopujú už spomínané fjordy, ostrovy a hory. A ak chcete niečo špeciálne, navštívte ľadové kino, ľadový hotel či ľadovú reštauráciu. Dobre sa však oblečte.

Krásne európske miesta v zime

Hallstatt, Rakúsko

Ak nechcete cestovať príliš ďaleko, zamierte do rakúskeho Hallstattu. Z Bratislavy ste tam približne za 4 hodiny. Dedinka ležiaca pri jazere obklopená zasneženými horami pôsobí ako z rozprávky a je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Krásne európske miesta v zime

Nečakajte však dlhú prechádzku, keďže Hallstatt nie je veľký. Prejsť ho zvládnete za pár minút. Hlavné námestie tvoria zaujímavé farebné domčeky, ktoré počas zimných večerov vyzerajú priam vianočne. Ak by ste chceli navštíviť atrakcie tohto miesta, ako napríklad soľnú jaskyňu, múzeum či kostol, určite si predtým preverte ich dostupnosť. V zimnom období môžu byť otváracie hodiny iné a nie všetky miesta v tejto oblasti sprístupnené.

Jazero Bled, Slovinsko

Krásne európske miesta v zime

Ak chcete niekam vyraziť na predĺžený víkend, skúste slovinské jazero Bled. Autom to zvládnete pri ideálnej premávke za približne 5 hodín. Toto miesto láka turistov každým rokom stále viac a oplatí sa ho vidieť naozaj v každom ročnom období. Práve v tom zimnom slúži ako korčuliarske stredisko, aj keď pravdou je, že jazero nie každý rok dostatočne zamrzne na to, aby sa tu dalo korčuľovať. Podľa miestnych zvykne zamrznúť len raz za 5 až 9 rokov. Preto je tu vybudovaná umelá ľadová plocha, ktorá sa teší veľkej obľube turistov.

V okolí jazera je veľa reštaurácií a kaviarní, ktoré môžete navštíviť a, samozrejme, nájdete tu aj veľmi dobré ubytovanie. Okrem Bledu môžete vyjsť aj na najstarší hrad Slovinska Blejski grad, ktorý sa vyvýšený pýši hneď vedľa jazera. Ak by ste chceli ísť na túru, zájdite do Národného park Triglav, ktorý sa nachádza len necelých 10 kilometrov od jazera.

Krásne európske miesta v zime

Výlet do Bledu je vhodný aj pre rodiny s deťmi, nakoľko sa tu dá na jednom mieste robiť veľa aktivít.

Transylvánia, Rumunsko

Ak chcete zamieriť do Rumunska, tak jedine v zimnom období. Tento výlet ocenia skôr tí, ktorí nevydržia na jednom mieste a radi sa premiestňujú každý deň inam.
Táto oblasť je známa najmä množstvom hradov – každému sa asi hneď ako prvý vybaví slávny Draculov hrad. Skutočný názov hradu je Bran a v zime pôsobí ešte viac strašidelnejšie ako v iné ročné obdobia. Žiaľ, skutočný gróf Drakula v tomto hrade nikdy nežil. Jeho bydlisko by ste však predsa len našli v Rumunsku.

Krásne európske miesta v zime

Veľmi obľúbenou zastávkou je aj známa soľná baňa Salina Turda v meste Turda. Jej značná časť sa časom premenila na zábavný park pod zemou, kde máte možnosť okrem poznania histórie si aj trochu zašportovať. Toto miesto je veľkou pýchou celého Rumunska.

Krásne európske miesta v zime

Po ceste smerom západne od Turdy narazíte na malé dedinky so starými domčekmi, okolo ktorých sa bude pásť veľké množstvo zvierat. Stačí menšia prechádza na tomto mieste, aby ste sa cítili, ako keby ste sa vrátili v čase.

Krásne európske miesta v zime

Okrem týchto zaujímavých miest si môžete spraviť zastávky aj v rumunských lesoch, ktoré môžete obdivovať z citadely Rašnov (rumunsky Râșnov) alebo môžete navštíviť mystické miesto, a to rumunský Stonehenge. Pozor však na medvede, ktorých sa práve v týchto lesov nachádza naozaj veľa.

Krásne európske miesta v zime

Šťastné zimné cesty!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.