projekt poisťovne logo generali

Koniec vyhľadávania diagnóz na internetových fórach – táto umelá inteligencia vám prezradí, čo vás v skutočnosti trápi

18. 09. 2018

Určite to poznáte. Zadáte do internetového vyhľadávača vaše symptómy a zrazu na vás vyskočí hrozivá diagnóza, hoci sa až na pár ťažkostí cítite v poriadku. Navyše overiteľnosť a dôveryhodnosť takto získaných informácií je často otázna. Zdravotná poisťovňa Dôvera však prišla s jedinečnou službou, na ktorej spolupracovala s desiatkami lekárov a ktorá vám kedykoľvek a kdekoľvek odborne poradí, aká diagnóza vás práve trápi. Naviac vám odporučí aj ďalší postup.

Rakovina, mozgová mŕtvica, skleróza multiplex a mnohé iné. To sú diagnózy, ktoré vám aj pri bežných ťažkostiach, ako je napríklad bolesť hlavy, vyhodnotí internet ako dôsledok vášho problému, aj keď to ani zďaleka nemusí byť pravda. A tak vám doteraz neostávalo nič iné, než následne vystrašene navštíviť svojho lekára. Na slovenskom trhu sa však pred nedávnom objavila zaujímavá novinka od zdravotnej poisťovne Dôvera. Dôvera Genio je šikovný pomocník, ktorý vám poradí pri hľadaní informácií o chorobách a samodiagnostike. Pomôže nielen pri rozhodovaní o návšteve pohotovosti či urgentného príjmu, ale v prípade dlhodobých nešpecifických príznakov môže upozorniť aj na vážne chronické ochorenie.

Diagnostika funguje na princípe umelej inteligencie, ktorá vyhodnotí zdravotné príznaky poskytnuté samotným používateľom a podľa ich naliehavosti a závažnosti mu odborne odporučí, ako ďalej postupovať. Zaujímavosťou je, že okrem prehľadu pravdepodobných diagnóz môžete svoj problém rovno telefonicky skonzultovať s lekárom, a to aj z pohodlia domova. Pri vyvíjaní tohto pokrokového diagnostického nástroja spolupracovalo približne 70 slovenských lekárov z rôznych lekárskych odborností.

Dôvera Genio

Podľa môjho názoru je Dôvera Genio vynikajúci nástroj prvej voľby pri zhodnotení závažnosti akýchkoľvek zdravotných príznakov. Ak po „vyšetrení“ nepovažuje príznaky za urgentné a neodporúča okamžité riešenie, je takmer na 100% isté, že môžete návštevu lekára odložiť minimálne do ďalšieho rána. Návrh pravdepodobných diagnóz je výsledkom vyhodnotenia anamnestických otázok bez klinického vyšetrenia či laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení. Hoci ich nemožno považovať za definitívne a konečné slovo musí mať ešte stále skutočný lekár, prekvapila ma vysoká presnosť úsudku aplikácie. Niekoľkokrát som si pri skúšaní nástroja uvedomil, že ani ako skúsený lekár by som na možnosť niektorej z navrhovaných zriedkavo sa vyskytujúcich diagnóz nepomyslel. Výstup z vyšetrenia tak môže v niektorých prípadoch pomôcť aj lekárovi.

MUDr. Miroslav Halecký, Medical Lead Project

Dôvera Genio obsahuje viac ako 600 najbežnejších diagnóz a dokáže vyhodnotiť viac ako 1300 symptómov. Na rozdiel od internetových fór sa táto umelá inteligencia dokáže sama zdokonaľovať prostredníctvom postupného zberu dát od pacientov, ktoré vyhodnocuje na základe najnovších lekárskych výskumov a zistení. Vďaka tomu vždy poskytne diagnózu a jej aktuálne najvhodnejšie riešenie.

Dôvera Genio

Služba je aktuálne k dispozícii nielen pre poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera, ale aj pre všetkých ostatných. Je dostupná na webe zdravotnej poisťovne Dôvera, ako aj v ich mobilnej aplikácii.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.