Kultúrne dedičstvo UNESCO na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť
UNESCO, skratka z anglického The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, je svetová organizácia, ktorá sa stará, aby prírodné a kultúrne krásy po celom svete ostali zachované aj pre budúce generácie. Na Slovensku nájdete hneď niekoľko pamiatok, ktoré figurujú v tomto Zozname svetového dedičstva. Vyberáme pre vás 5 z nich, ktoré sa oplatí pripísať si k svojim cestovateľským plánom, pokiaľ ste ich ešte nestihli navštíviť.
Levoča, Spišský hrad a pamiatky jeho okolia
Medzi naše najznámejšie hrady patrí Spišský hrad, ktorý je považovaný aj za najväčšiu zrúcaninu v strednej Európe. Tento hradný komplex, žiaľ, zničil v minulosti požiar a odvtedy sa postupom času zmenil na ruinu.
Nájdete tu múzeum, v ktorom sa dozviete všetko o dejinách hradu, ale môžete sa aj prejsť po hradbách či vystúpiť na vyhliadkovú vežu a užiť si skvelý výhľad na okolie.
Hrad je do konca marca zatvorený, ale najvhodnejšie obdobie na jeho návštevu je aj tak leto. Nakoľko je pohyb v celom areáli voľný a prístupný dokonca aj so psíkmi, na hrade viete stráviť nejakú tú hodinku. Nájdete tu aj bufety, v ktorých si môžete kúpiť napríklad populárny nanuk.
Na Spišský hrad sa dostanete pomerne jednoducho. Pod hradom je vybudované parkovisko pre turistov a nájdete tu aj malý stánok so suvenírmi, kde vám veľmi milý pán povie o hrade rôzne zaujímavosti. Ak toho chcete navštíviť viac, v okolí nájdete mnoho ďalších pamiatok a atrakcií.
Známe sú napríklad vyvierajúce minerálne pramene pri Levoči alebo Spišská Kapitula, ktorá je tiež súčasťou Zoznamu UNESCO.
V roku 2009 bola oblasť Spišského hradu a okolia rozšírená aj o územie historického centra mesta Levoča, ktoré preslávil Majster Pavol svojím najvyšším gotickým oltárom na svete. Určite sa nezabudnite prejsť po levočskom hlavnom námestí, ktoré je považované za najväčšie obdĺžnikové námestie v Európe.
Banská Štiavnica
Mesto Banská Štiavnica aj so svojím okolím je taktiež zapísané do Zoznamu UNESCO, čím sa stalo našou najväčšiu zapísanou lokalitou.
Banská Štiavnica je od nepamäti známa najmä svojimi štiavnickými baňami. Pri prehliadke bane sa pozriete aj do podzemných priestorov, po ktorých vás prevedie sprievodca a priblíži vám náročnú prácu v baniach.
Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí barokové súsošie na námestí, Radničné námestie spoločne s budovou radnice, rôzne kostoly a zámky, ako aj botanická záhrada.
Odporúčame tiež navštíviť banskoštiavnickú kalváriu, ktorá je jednou z najkrajších v celej Európe.
Ak si chcete spraviť výlet do prírody, vydajte sa na veľmi známe tajchy, ktoré obľubuje a pravidelne navštevuje mnoho turistov. Sú to umelo vybudované jazerá, ktoré mali v minulosti hlavne pracovnú funkciu.
K najväčším a najznámejším patrí Počúvadlianske jazero alebo Klinger. V tejto oblasti tiež pribúda stále viac chatárov a s nimi aj nové chalupy.
Vlkolínec
Malá dedinka Vlkolínec vyniká v prvom rade svojou ľudovou architektúrou a práve preto patrí medzi pamiatky UNESCO. Dedinku tvoria drevené domčeky, ktoré stále obývajú pôvodní obyvatelia, chalupári či ľudia, ktorí Vlkolínec navštevujú cez víkendy.
Súčasťou dedinky je aj stará ľudová škola, v ktorej je v súčasnosti zriadená Galéria ľudového umenia. Práca s drevom tu bola odjakživa dominantná. Dnes by ste tu našli aj rezbárov, ktorí každoročne predvádzajú svoje rezbárske umenie verejnosti. Vlkolínec však usporadúva pravidelne aj rôzne iné akcie. Na Veľkú noc sa tu koná výstup na neďaleký vrch Sidorovo a počas letných víkendov môžete zažiť RemesloFest. Dedinka tiež ponúka veľa detských atrakcií, takže výlet do Vlkolínca odporúčame aj rodinám s deťmi.
Bardejov
Pri jednom z najstarších miest na Slovensku sa každému z nás asi ako prvé vybavia známe liečivé bardejovské kúpele. Toto gotické mesto je však výnimočné aj svojou architektúrou. Jeho centrum tvoria historické budovy s mestským opevnením, ktoré je považované za jedno z najdokonalejších na území Slovenska.
Na známom obdĺžnikovom námestí nájdete staroveké pestrofarebné meštianske domy s radnicou v strede, ktorá momentálne slúži ako múzeum. Na námestí sa pravidelne konajú rôzne podujatia, ktoré potešia nielen turistov, ale aj miestnych.
Súčasťou námestia je aj Bazilika sv. Egídia, ktorá má až 11 oltárov a tým patrí k európskym unikátom.
Drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka
Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO patrí aj 8 drevených kostolov. Zaujímavosťou je, že boli postavené bez využitia iných materiálov, ako aj bez použitia klincov. Výnimočná je aj ich rôznorodosť, nakoľko sa delia podľa vierovyznania.
Každý z týchto kostolov má úplne iný interiér aj stavebnú konštrukciu. Kostolíky sa nachádzajú prevažne na vyššie položených miestach a v niektorých prípadoch aj na miestach, ktoré sú veľmi ťažko prístupné.
Krásne cesty po Slovensku!