projekt poisťovne logo generali

Kvíz: Viete, ako postupovať v týchto situáciách na ceste?

22. 08. 2022

Šoférovanie je pre mnohých dennou rutinou, nad ktorou sa netreba zamýšľať. V niektorých situáciách si však vodiči napriek tomu nie sú istí, ako správne reagovať. Osviežte si poznatky z autoškoly a otestujte sa v našom kvíze.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému kúpe auta. Buďte na cestách zodpovední a opatrní, aby ste vždy šťastne dorazili do cieľa. V poisťovni Generali vám radi pomôžeme nájsť to vhodné poistenie, ktoré bude vaše auto kryť v každej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

#1. Na úvod jednoduchá a bežná situácia na cestách. Autá sa stretnú na neoznačenej križovatke. V akom poradí môžu pokračovať v jazde v danom smere?

Autá môžu pokračovať v jazde v poradí červené, zelené a žlté.

Na neoznačených križovatkách platí danie prednosti vozidlu prichádzajúcemu sprava.

#2. Na tejto križovatke vidíme dopravné značenie aj s dodatkovou tabuľou. V akom poradí môžu vozidlá pokračovať v jazde požadovaným smerom?

Vozidlá môžu pokračovať v jazde v poradí nákladné vozidlo, červené vozidlo, biele vozidlo a nakoniec žlté vozidlo.

Nákladné vozidlo a červené vozidlo sú na hlavnej ceste, križujú sa im však dráhy, platí tu preto prednosť vozidla prichádzajúceho sprava. Biele a žlté vozidlá prichádzajú z vedľajších ciest a tiež sa im križujú dráhy, preto aj tu platí prednosť vozidla sprava.

#3. Pri súbežnej jazde v dvoch jazdných pruhoch sa v jednom z pruhov nachádza prekážka. V akom poradí autá prejdú vo voľnom pruhu?

Autá prejdú voľným jazdným pruhom v poradí zelené, biele, červené a modré.

Ak sa pri súbežnej jazde nachádza v jednom z pruhov prekážka, vodič vozidla idúceho vo voľnom pruhu musí umožniť prvému vozidlu v pruhu, kde sa nachádza prekážka, jej obídenie, ak dáva znamenie o smere jazdy. Vodič vozidla, v ktorého jazdnom pruhu sa nachádza prekážka, však nesmie ohroziť vozidlo idúce vo voľnom jazdnom pruhu.

#4. Vozidlá sa pohybujú po ceste s troma vyznačenými jazdnými pruhmi. Vodič žltého a červeného vozidla dávajú znamenie na preradenie do stredného pruhu. Kto má prednosť?

Prednosť má v tomto prípade žlté vozidlo.

Pri preradzovaní sa do stredného pruhu musí dať vodič vozidla v ľavom pruhu prednosť vodičovi vozidla idúcom v pravom jazdnom pruhu. To platí aj pri viac ako troch jazdných pruhoch.

#5. Pri súbežnej jazde sa znižuje počet jazdných pruhov, na ceste máme dopravné značenie. V akom poradí budú autá pokračovať v jazde v priebežnom pruhu?

Autá sa budú radiť v poradí červené, zelené a modré.

Ak sa znižuje počet jazdných pruhov a na ceste je značka striedavého radenia, ako prvé prejde vozidlo idúce v priebežnom pruhu. Za ním sa budú autá radiť zipsovo; nasledovať teda bude zelené a ďalšie pôjde modré.

#6. Pri jazde na vozovke s troma súbežnými pruhmi začujeme zvuk sirén a je potrebné utvoriť záchranársku uličku. Ktorým smerom sa pohnú autá v strednom pruhu?

Autá v stredom pruhu sa uhnú smerom doprava.

Záchranárska ulička sa tvorí medzi ľavým a jemu priľahlým jazdným pruhom. Ak sa pohybujete v ľavom jazdnom pruhu, odstupujete sa vľavo. Ak idete v ktoromkoľvek ďalšom pruhu, odstupujete sa vpravo. Na záchranársku uličku myslite vždy, keď stojíte v kolóne, a nechajte si dostatok priestoru na manipuláciu, ak by to bolo potrebné.

Dokončiť kvíz

Results

Jazdite bezpečne a nezabudnite sa chrániť vhodným povinným zmluvným poistenímhavarijným poistením. V poisťovni Generali si ich môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.