projekt poisťovne logo generali

Laponsko – zimná návšteva Santovej dedinky

Cestuj s deťmi 27. 11. 2019

Množstvo ľudí vníma Santa Clausa ako americký výmysel a výtvor spoločnosti Coca-Cola. No v Laponsku sa dozviete, že Santa vznikol práve tu. Tradície hovoria, že bradatého starého pána v červenom kabáte a s bielym sobom videli prvýkrát v roku 1927 v ťažko dostupnej oblasti na hranici Fínska s Ruskom. Ruská strana si prisvojila Deda Mráza a fínska ho nazvala Joulupukki.

Za Santom do Laponska

Možno ste už počuli o čarovnom mieste, kde pravého nesmrteľného Santu môžete aj s deťmi navštíviť. Santa Claus tu žije so svojimi pomocníkmi a sobmi, ktoré milujú deti. Laponská dedinka Rovaniemi leží priamo na hranici s polárnym kruhom a príroda je tu neuveriteľne rozprávková aj vďaka divokým sobom, ktorých je v miestnych lesoch niekoľko tisíc.

Ak sa sem s deťmi vyberiete v zimnom období, určite neoľutujete. Avšak Santova dedinka Rovaniemi je otvorená počas celého roka a za Santovu návštevu neplatíte. Preto ho kľudne môžete navštíviť aj v lete.

Laponská dedinka Rovaniemi leží priamo na hranici s polárnym kruhom a príroda je tu neuveriteľne rozprávková aj vďaka divokým sobom, ktorých je v miestnych lesoch niekoľko tisíc.

Kedy Santu navštíviť?

Ak navštíviť Santu, tak jednoznačne v zime. Zasnežená krajina ako z rozprávky, polárna žiara na oblohe a Santova pošta s listami z celého sveta. Pozor však na deň zimného slnovratu (21. decembra), kedy v krajine neuvidíte denné svetlo, celý deň je tu tma. Počas zimy čakajte v Rovaniemi minimum denného svetla, ledva 3 – 4 hodiny.

V zime si na Santu počkáte o niečo dlhšie ako v lete, vzhľadom na množstvo turistov. Všetci však mysleli na rodiny s deťmi a v dedinke a blízkom okolí sa počas čakania v dlhých radoch posánkujete, prípadne môžete využiť bobovú dráhu. Na miestnej elfskej pošte môžete s deťmi pomáhať elfom s triedením listov a ak si list so želaniami z domu neprinesiete, jeden určite napíšete priamo tu.

Na miestnej elfskej pošte môžete s deťmi pomáhať elfom s triedením listov a ak si list so želaniami z domu neprinesiete, jeden určite napíšete priamo tu.

Laponsko - zimná návšteva Santovej dedinky

Ako prebieha stretnutie so Santom?

Stretnutie je v Santovej obývačke na vrchnom poschodí jeho domu. Doma je od 9 do 19 hod. Stretnutie je zadarmo a nie je limitované časom. Santa hovorí viacerými jazykmi, zopár slov vie dokonca aj po slovensky. Nezabudnite si priniesť listy so želaniami, ktoré Santovi odovzdáte.

Nakoľko sa za stretnutie neplatí, je tu niekoľko pravidiel, ktoré musíte dodržať. Tým najdôležitejším je zákaz natáčania a fotografovania. Fotky alebo videá vám však pripravia za poplatok. Ceny fotiek začínajú na sume 20 €, avšak môžete si objednať rôzne balíčky viacerých záberov. Video stojí od 50 €.

Laponsko - zimná návšteva Santovej dedinky

Aktivity za polárnym kruhom

Určite si výlet za Santom naplánujte na viac dní, pretože atrakcií v okolí je naozaj veľa a zabaví sa tu celá rodina. Okrem Santu a Santovej pošty tu nájdete mini safari, kde sa môžete previesť v saniach ťahaných sobmi alebo v psom záprahu.

Ďalšou atrakciou je nový areál Snowmanworld, kde sa s deťmi budete spúšťať na adrenalínovej dráhe na nafukovacích kolesách. Nájdete tu tiež klzisko a perfektný iglu hotel aj s pravým ľadovým barom. Izby v hoteli sú postavené v ľade a spí sa tu povinne v kožušinách.

Laponsko - zimná návšteva Santovej dedinky

Dva kilometre od dedinky je Santa Park, kam sa môžete presunúť pešo alebo autobusom. Je to jediné miesto na svete, kde prekročíte severný polárny kruh pod zemou a dokonca za to dostanete certifikát.

Je tu viacero miestností s ľadovými sochami, môžete si tu upiecť a vyzdobiť vlastné medovníkové srdiečka a na každom kroku sa odohráva iná zaujímavá šou. Všade okolo vás pobehujú elfovia. V parku je tiež veľké ihrisko so šmýkačkami, kde sa zahrajú aj tie najmenšie deti.

Nájdete tu tiež klzisko a perfektný iglu hotel aj s pravým ľadovým barom. Izby v hoteli sú postavené v ľade a spí sa tu povinne v kožušinách.

Laponsko - zimná návšteva Santovej dedinky

Nenechajte si ujsť zimné safari

Ak máte radi adrenalín, prevezte sa do safari parku. V okolí mesta Rovaniemi je ich hneď niekoľko. Zážitok, kedy sa hustým lesom preveziete na saniach ťahaných sobom alebo si vyskúšate tradičný rybolov, je na nezaplatenie.

Okrem zážitkov vám miestni obyvatelia čo-to povedia aj o tradíciách ich predkov a zúčastnite sa obradu v stane zo sobích koží, kde ochutnáte tradičný čaj vyrobený z čerstvo napadaného snehu.

Laponsko - zimná návšteva Santovej dedinky

Výhodou safari parkov je aj to, že v cene máte oblečenie, topánky, rukavice a teplé kombinézy pre dospelých aj deti všetkých vekových kategórií, a tak sa vám nestane, že by vám bola zima.

Zážitok, kedy sa hustým lesom preveziete na saniach ťahaných sobom alebo si vyskúšate tradičný rybolov, je na nezaplatenie.

Ale keďže raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť či čítať, pozrite si aj naše video z rozprávkového Laponska…

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.