projekt poisťovne logo generali

Letná brigáda v zahraničí – na čo je potrebné myslieť?

27. 06. 2023

Letné práce v zahraničí sa stávajú čoraz viac obľúbenými. Zamýšľal/-a si sa už aj ty nad tým, že pôjdeš na takúto letnú prácu (inak u nás nazývanú aj “Work and Travel”) do zahraničia? Vďaka tejto práci si nielen zarobíš, ale hlavne nazbieraš obrovské množstvo nezabudnuteľných zážitkov, spoznáš nových ľudí, precestuješ nádherné miesta, zlepšíš si jazykové znalosti a mnoho ďalšieho. V tomto článku ti priblížime na čo by si sa mal/-a pri vybavovaní tejto práce vopred pripraviť.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudni si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby si si užil/-a oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí v zahraničí, aj na Slovensku.

Kam povedú tvoje kroky?

Skôr, než začneš so všetkými ostatnými vecami, daj si taký malý ale dôležitý brainstorming. Budeš tráviť niekoľko mesiacov svojho života v novej krajine a preto si vyber takú, ktorá ťa láka svojou kultúrou, príležitosťami, platom, ponukami práce. Zjednodušene povedané, vyber si presne takú, ktorá bude zodpovedať všetkým tvojim preferenciám. Zameraj sa napríklad aj na rôzne regióny a mestá v danej krajine a skús si nájsť letnú prácu na svojom vysnívanom mieste.

Zamysli sa nad typom práce

Ďalej si urči typ práce, ktorú by si chcel/-a robiť. Pri výbere však samozrejme prihliadaj aj na platové podmienky a zohľadni aj to, čo všetko si ochotný/-á robiť. V tomto prípade určite zváž aj všetky svoje doterajšie skúsenosti, zručnosti alebo kvalifikácie. Výber práce môžeš tiež skúsiť prispôsobiť tomu, ako sa bude táto práca zhodovať s tým, ktorým smerom sa chceš v živote uberať. Pretože prostredníctvom tejto letnej práce môžeš nazbierať ešte viac skúseností.

1661897_GeneraliSlovakia-Mini-Graphics2_061923 (1).jpg

Začni hľadať príležitosti

Keď už máš vytvorenú jasnú predstavu o type práce, ktorú hľadáš, je čas na to, aby si začal s hľadaním príležitostí. Na preskúmanie voľných pracovných miest môžeš využiť napríklad online burzy práce, medzinárodné pracovné portály a sociálne siete. Môžeš sa tiež skúsiť obrátiť na známych, ktorí už takúto prácu absolvovali. Taktiež sa môžeš skontaktovať s organizáciami a agentúrami, ktoré poskytujú tieto letné práce, a informovať sa u nich o potenciálnych príležitostiach a ponukách.

Priprav si zaujímavý životopis

Pri uchádzaní sa o každú prácu, takže určite aj o letnú prácu v zahraničí, je veľmi dôležité vypracovať dobre štruktúrovaný a na mieru šitý životopis. V tomto CV zdôrazni svoje relevantné zručnosti, skúsenosti a kvalifikáciu, ktoré z teba robia vhodného/-ú adepta/-ku na pozície, o ktoré máš záujem. Zdôrazni aj svoje jazykové znalosti, predchádzajúce pracovné skúsenosti či brigády a zručnosti, ktoré by mohli byť pri danej práci dôležité.

Požiadaj o pracovné víza a povolenia

V závislosti od krajiny a charakteru práce môže byť potrebné získať pracovné víza alebo povolenia. Zisti si konkrétne požiadavky pre vybranú destináciu a začni s procesom podávania žiadostí v dostatočnom predstihu. Pozri si oficiálne vládne webové stránky alebo sa poraď s veľvyslanectvom alebo konzulátom krajiny, v ktorej chceš pracovať. Dávaj si však veľký pozor na čas vybavovania, pretože ten sa môže v jednotlivých krajinách líšiť.

1661897_GeneraliSlovakia-Mini-Graphics1_061523 (1).jpg

Zabezpeč si ubytovanie

Ešte pred tým, ako sa vydáš na svoju cestu za letnou prácou v zahraničí je nevyhnutné, aby si si vybavil/-a ubytovanie. Preskúmaj rôzne možnosti, ktoré sú k dispozícii vo vybranej destinácii, napríklad spoločné apartmány, ubytovne alebo iné. Pri výbere ubytovania zváž faktory, ako je bezpečnosť, blízkosť tvojej práce a tiež aj vhodná cena. Pozri si rôzne online platformy alebo sa spoj s miestnymi komunitami, aby si našiel/-la vhodné ubytovanie. V tomto prípade sa tiež môžeš skúsiť obrátiť na svojho nového zamestnávateľa, ktorý by ti s výberom ubytovania mohol taktiež dobre poradiť.

Kultúrna príprava

Aby si maximalizoval/-a svoje skúsenosti v zahraničí, je dôležité, aby si sa pripravil/-a aj z kultúrneho hľadiska. Zoznám sa so zvykmi, tradíciami a spoločenskými normami krajiny, v ktorej budeš na leto žiť. Pokiaľ ideš do krajiny, ktorej jazyk dobre neovládaš, skús sa vopred naučiť nejaké základné frázy v miestnom jazyku, aby si si uľahčil/-a komunikáciu. Zisti si, čo sa robí a čo sa nerobí, aká je etiketa, aby si urobil/-a pozitívny dojem a bez problémov sa prispôsobil/-a novému prostrediu.

Mysli na svoje zdravie a zabezpeč si poistenie

Pred odchodom na letnú brigádu v zahraničí mysli na svoje zdravie a bezpečnosť tým, že vykonáš potrebné opatrenia. Veľmi dôležitým krokom je, aby si si vopred vybavil/-a komplexné cestovné poistenie, ktoré sa vzťahuje na naliehavé zdravotné prípady, zrušenie letenky alebo ubytovania a iné nepredvídané okolnosti, v ktorých ťa bude kryť. Ak sa chystáš v rámci brigády vykonávať nejakú manuálnu činnosť, nezabudni si ju poistiť. Oboznám sa so systémom zdravotnej starostlivosti vo vybranej krajine a preskúmaj všetky potrebné zdravotné a bezpečnostné opatrenia. Nezabudni mať pri sebe vždy kópiu poistnej zmluvy a kontaktné údaje pre prípad núdze.

Finančné plánovanie

Ešte pred tým, než nastúpiš na letnú brigádu v zahraničí, vytvor si podrobný finančný plán na riadenie svojich výdavkov. Zisti, aké sú náklady na život v danej krajine, zohľadni sumu za ubytovanie, dopravu, stravu a všetky ďalšie výdavky. Porozmýšľaj aj nad zriadením zahraničného bankového účtu, aby si si zjednodušil finančné transakcie a minimalizoval poplatky za výmenu mien. Je tiež rozumné mať istú finančnú rezervu pre prípad neočakávaných výdavkov alebo mimoriadnych udalostí.

Absolvovanie letnej práce v zahraničí ponúka zaujímavú príležitosť získať cenné pracovné skúsenosti, spoznať nové kultúry a rozšíriť svoje obzory. Nezabudni sa preto na túto cestu veľmi dôkladne pripraviť. Mysli tiež na to, že aj na tejto ceste ťa môžu stretnúť nejaké prekvapenia.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.