projekt poisťovne logo generali

Mali by sme deťom dávať cumlík, aké sú odporúčania?

11. 03. 2022

Cumlíky pre bábätká sú dnes pre mnohých rodičov nenahraditeľnými pomocníkmi. Nehovoriac o tom, že sú skvelými spoločníkmi pre tých najmenších. Ich používanie by však mali mať rodičia pod kontrolou a mali by vedieť, kedy je ich dieťa na používanie cumlíka pripravené.

Tento mesiac sa v spolupráci s odborníkmi venujeme téme narodenia dieťaťa. Aby ste si užili radostné chvíle naplno, nezabudnite svoju rodinu chrániť komplexným poistením. Obchodníci poisťovne Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Zrejme sa sami seba pýtate: Mám dať svojmu dieťaťu cumlík alebo nie? Nevytvoria sa v ústach dieťaťa malformácie? Nebude na ňom závislé? Neovplyvní to dojčenie? Ako rozlíšiť fakty od mýtov?

Tu sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o výhodách cumlíkov, poradíme vám, kedy je ten správny čas ponúknuť ho dieťaťu, a ako ho správne používať.

Na čo slúži cumlík a aké sú jeho výhody?

Cumlíky sú pomôcky, ktoré napodobňujú tvar bradavky, čo podnecuje nenutritívne satie. Výhody cumlíkov sú nasledovné:

  • Dieťa upokojujú. Keď ústa bábätka prídu do kontaktu s cumlíkom, ktorý môžu sať, pôsobí to na bábätko utišujúco.
  • Satie má analgetické účinky. Vďaka cumlíku a nenutritívnemu satiu sa vylučujú látky, ktoré dieťatko upokojujú.
  • Pomáhajú dieťaťu zaspať. Upokojujúci účinok predchádza prerušovanému spánku a zlepšuje kvalitu spánku.
  • Poskytujú dočasné rozptýlenie. Ak je bábätko podráždené, vďaka cumlíku sa zameria na satie a jeho pozornosť sa odvráti od hnevu či nudy.
  • Regulujú zmeny v tlaku počas letu. V takom nízkom veku si telo bábätka nevie rady so zmenami v tlaku tak, ako to dokáže dospelé telo. Práve cumlík dokáže bábätku poskytnúť v lietadle úľavu.

cumlikSVK.png

Aké sú nevýhody cumlíkov?

Napriek značným výhodám môže používanie cumlíkov viesť k malformácie či ochoreniam. Je dobré si byť vedomý rizík používania cumlíkov a toho, ako ich môžete eliminovať.

  • Používanie cumlíka obmedzte. Je lákavé dať bábätku cumlík, ak chcete, aby sa upokojilo. Skúste frekvenciu jeho používania limitovať.
  • Udržiavajte cumlík čistý. Imunitný systém novorodencov je až do šiestich mesiacov veľmi krehký. Preto dbajte na hygienu a dve minúty ho pred tým, než ho dáte bábätku, dezinfikujte vo vriacej vode.
  • Cumlík by mal byť kvalitný a vyrobený z jedného kusu. Inak by mohol predstavovať riziko udusenia.

cumlikSVK_2.png

Dojčenie

Ovplyvňujú negatívne dojčenie? Vo všeobecnosti cumlíky nemajú na dojčenie vplyv. Zvyk používať ho však môže ovplyvniť spôsob, akým dieťa saje mlieko z prsníka.

Keď bábätko saje cumlík, jeho pery sú pootvorené. Pri dojčení však jeho ústa musia byť otvorené, aby zakryli nielen bradavku, ale aj dvorec prsníka.

Nadmerné používanie cumlíka môže spôsobiť, že dieťa nadobudne návyk nesprávneho držania úst, čo môže mať nežiadúci vplyv na ich schopnosť kŕmiť sa. Ak k tomu dôjde, nedokážu dostatočne sať mlieko. Môže to spôsobiť ťažkosti s priberaním a ich rast sa môže spomaliť.

Ak vaše dieťa pije umelé mlieko, tento problém mať nebude, keďže satie cumlíka a fľaše je veľmi podobné.

Nezabudnite: Ak sa chcete vyhnúť nesprávnemu držaniu úst, s cumlíkom počkajte, kým vaše dieťa nebude mať 3 až 4 týždne a kým si na dojčenie nezvykne.

Zuby

Možno ste už počuli, že cumlíky zle vplývajú na vývoj zubov. O malformáciách v ústach bábätiek existuje mnoho mýtov.

Cumlík v ranom veku nemá negatívny vplyv na vývoj štruktúry úst bábätka, pretože tá sa ďalej vyvíja aj po tom, ako ho dieťaťu prestanete dávať. Berte však do úvahy, že cumlík môže urýchliť genetické deformácie, ako je napríklad maloklúzia, čiže chybný zhryz.

Dôležité! Neodporúča sa namáčanie cumlíka do jedla pred tým, ako ho dáte bábätku do úst. Namáčanie cumlíka do medu alebo do niečoho sladkého môže spôsobiť vznik zubných kazov.

Kedy dať dieťaťu cumlík?

Kedy môžete dať novorodencovi cumlík? Používanie cumlíkov sa vo všeobecnosti neodporúča pred 3. či 4. týždňom života. Každé dieťa je iné. Sledujte ústa bábätka, keď sa približujú k prsníku. Ak si všimnete, že sa nedokáže správne prisať, cumlíku sa vyhnite. Ak máte pochybnosti, radšej počkajte.

Ak vaše dieťa pije umelé mlieko, cumlík môže byť užitočný, keďže piť z nej môžu len určitú dobu. Používať by ste ho však mali s mierou. Napríklad počas jazdy v aute môže byť ťažké dieťa kolísať v autosedačke. V takých prípadoch ho cumlík môže pomôcť upokojiť.

Keď dieťa dovŕši jeden rok, obmedzte používanie cumlíka na záchvaty hnevu alebo spánok.

Znižuje používanie cumlíka riziko SIDS?

Niekoľko štúdií naznačuje, že používanie cumlíka pri zaspávaní môže znížiť pravdepodobnosť syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS) počas spánku. Vďaka satiu je dieťa aktívnejšie a spánok nie je taký hlboký. Dôkazy však nie sú jednoznačné, v tomto smere sú potrebné ešte ďalšie štúdie.

Kým nebude mať vaše dieťa 1 rok, pokojne mu počas denného či nočného spánku cumlík ponúknite. Odstráňte ale držadlo, aby si dieťa neublížilo.

Kedy prestať cumlík používať?

Odporúča sa, aby ste od dvoch rokov postupne prestávali cumlík používať. Nemali by ste ho používať dlhšie ako do troch rokov, pretože vtedy by už mohli začať vznikať malformácie, ortodontické a rečové poruchy.

Nezabudnite: Cumlík sprevádzal vaše dieťa prvé dva roky jeho života. Je normálne, že bude istý čas trvať, kým si zvykne na novú situáciu. Berte to do úvahy a buďte ohľaduplní.

Typy cumlíkov pre novorodencov

Materiál

Odporúča sa jeden z týchto materiálov:

  • Silikón. Mäkký elastický materiál, ktorý neabsorbuje pach ani chute. Je však menej odolný, takže je vhodnejší pre menšie bábätká bez zubov.
  • Latex. Ide o materiál z prírodného kaučuku, ktorý je odolnejší a flexibilnejší ako silikón. Je oranžovej až žltej farby. Časom sa deformuje a absorbuje pachy. Ak kúpite svojmu bábätku latexový cumlík, nezabudnite ho meniť častejšie.

Odporúčaná veľkosť cumlíka

Podľa európskych smerníc nesmie byť cumlík dlhší ako 30 mm. Uistite sa, že veľkosť cumlíka je primeraná a že dieťa má čo najmenej otvorené ústa.

Zaobstarajte si cumlík, ktorý nedeformuje podnebie. Cumlík by mal byť čo najpodobnejší tvaru podnebia. Okrem toho by mal byť ohybný a ergonomický, aby sa pohodlne zmestil do úst.

Doplnky (štít a držadlo)

Cumlík by mal byť kvalitný a vyrobený z jedného kusu. Štít sa nesmie od zvyšku cumlíka oddeliť ani pri ťahaní za držadlo. Priemer cumlíka by mal byť väčší ako ústa dieťaťa.

Najlepšie cumlíky pre novorodencov majú otvory umožňujúce lepšie dýchanie a cirkuláciu slín. Držadlo musí byť tiež bezpečne pripevnené k štítu, aby sa nikdy od neho neoddelilo, a to hlavne v noci.

Všeobecné tipy pri používaní cumlíkov a najčastejšie otázky

Moje dieťa nechce cumlík. Čo mám robiť?

Nie je potrebné sa znepokojovať, ak dieťa nechce cumlík. Cumlík nepatrí medzi nevyhnutnú výbavu potrebnú pre správny vývoj detí. Niektoré bábätka zvyknú cumlíky vypľúvať. V žiadnom prípade ich do ich používania nenúťte.

Uistite sa tiež, že potreba dieťaťa sať sa neprejavuje cmúľaním palca. To by mohlo spôsobiť deformity v ústach, ktoré by mohli ovplyvniť správny rast stoličiek. Navyše odučiť ich od tohto návyku je omnoho zložitejšie.

Moje 3-ročné dieťa sa stále odmieta vzdať cumlíka. Čo mám robiť?

Práve upokojujúci účinok cumlíka komplikuje odučenie od tohto návyku. Pozrite si tieto tipy, ktoré vám môžu pomôcť.

  • Využite na odučenie sviatky či prázdniny, ako napríklad Vianoce, počas ktorých sa zabavia a prídu na iné myšlienky.
  • Skúste odvyknutie načasovať mimo ďalších stresujúcich udalostí, akými je napríklad narodenie súrodenca či nástup do škôlky.
  • Niekedy je dobré ich na túto udalosť pripraviť. Vysvetlenie dôvodov (napríklad že už sú staršie) im môže pomôcť.
  • Kúpte im hračku, knihu alebo plyšové zvieratko, aby ich to rozptýlilo.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.