projekt poisťovne logo generali

Mali by ste sa obávať vysokého tlaku?

01. 10. 2020

Vysoký krvný tlak je zákerný. Zaťažuje vaše cievy a orgány a zvyšuje riziko mnohých vážnych zdravotných problémov vrátane srdcových chorôb, mozgových porážok a ochorení obličiek. Zároveň však často nemá žiadne príznaky. Jediný spôsob, ako zistiť, či máte zvýšený krvný tlak, je zmerať si ho.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému ľudom v elegantnom veku. Spolu s odborníkmi sa venujeme témam seniorského zdravia, vitality, pohody a skvalitnenia ich života, pri príležitosti spustenia predaja životného poistenia pre seniorov od 55 rokov, ktoré ako jediné na trhu ponúka poisťovňa Generali.


Ak už máte viac ako 40 rokov, mali by ste si nechať zmerať tlak pravidelne, minimálne na ročnej prehliadke. Ak však máte podozrenie na vysoký krvný tlak, je dobré si ho kontrolovať v domácich podmienkach kvalitným prístrojom.

Toto sú  faktory, ktoré zvyšujú riziko zvýšeného krvného tlaku:

 • máte viac ako 65 rokov
 • trpíte nadváhou
 • máte africký alebo karibský pôvod
 • niekto vo vašej rodine trpí na vysoký krvný tlak
 • jete priveľa soli a málo ovocia a zeleniny
 • málo cvičíte
 • pijete veľa alkoholu a/alebo kofeínu
 • fajčíte
 • málo spíte alebo nemáte kvalitný spánok

Ak sa vás niečo z toho týka, bolo by dobré nechať si tlak skontrolovať. Môžete tak urobiť v ordinácii u lekára, v lekárni alebo  pomocou domáceho zariadenia na monitorovanie krvného tlaku.

Či máte vysoký krvný tlak alebo máte len obavu, že ste adept na vysoký tlak, existuje veľa spôsobov, ako ho znížiť. Skúste začať úpravou životného štýlu a možno sa vďaka tomu vyhnete liekom a vážnejším zdravotným komplikáciám. Nikdy nie je priskoro začať sa o seba starať.

Jedzte menej soli

Varením čerstvého domáceho jedla môžete lepšie kontrolovať, koľko soli jete. V reštauráciách a najmä  v rýchlom občerstvení soľou nešetria. Môže chvíľu trvať, kým si zvyknete na menej slané jedlá, ale chuťové bunky sa prispôsobia a pochutíte si aj tak.

Stravujte sa zdravšie

Zdravé stravovanie zahŕňa najmä viac ovocia, zeleniny a nespracovaných potravín. Naučte sa čítať etikety a zloženie výrobkov, ktoré kupujete. Základ vášho jedálnička by mal byť tvorený zo základných surovín plných živín a vlákniny, ktoré neprešli množstvom nešetrných úprav a neobsahujú zbytočné prídavky vo forme éčok či aróm.

Pravidelne cvičte

Nemusíte zo seba robiť profesionála hneď v úvode. Na začiatok stačí, ak rozhýbete vaše telo a srdce na 30 minút denne, začnete chodiť viac pešo, viac po schodoch, každé ráno si dáte krátky strečing a najmä nájdete si aktivitu, ktorá vás baví. Môžu to byť aj svižné prechádzky v lese, ale cvičenie s vlastnou váhou či ľahký beh.

Pite menej kofeínu a alkoholu

Nahraďte ich kávou bez kofeínu alebo horúcimi nápojmi ako zelený čaj, ktoré prirodzene obsahujú menšie množstvo kofeín. Alkohol vylúčte ideálne úplne.

Prestaňte fajčiť

K tomuto netreba nič dodávať, fajčenie škodí nášmu telu na všetkých úrovniach. Navyše, zbytočne zaťažuje rozpočet a obťažuje okolie.

Zlepšite si spánok

Nechajte sa inšpirovať tipmi od experta na spánok a spite lepšie:

 • Udržiavajte pravidelný harmonogram spánku – choďte spať v približne rovnakom čase a aj vstávajte v rovnakom čase
 • Pred spánkom stlmte svetlá a vyhýbajte sa obrazovkám — vyžarujú modré svetlo, ktoré vám zabraňuje v spánku
 • Udržujte spálňu chladnú a čo najviac tmavú. Investuje do zatemňovacích závesov
 • Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu, najmä v poobedných hodinách
 • Nezostávajte v posteli, ak neviete zaspať. Lepšie bude, ak si pri tlmenom svetle prečítate knižku a do postele sa vrátite, keď sa budete cítiť ospalo

Ak vás znepokojuje krvný tlak, vždy by ste sa mali najprv poradiť so svojím lekárom predtým, ako urobíte vo svojom životnom štýle veľké zmeny.

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.