projekt poisťovne logo generali

Štyri metódy zo sveta na zlepšenie duševnej pohody

06. 12. 2021

Všetci vieme, že vyvážená strava, kvalitný spánok a pravidelný pohyb sú základom pre udržanie dobrého zdravia. Niektoré krajiny však vyvinuli svoje vlastné metódy, ktoré pomáhajú zlepšiť pohodu a ktorých prínosy sú podložené vedeckým výskumom.

Krásne sviatočné obdobie plné duševnej pohody vám praje poisťovňa Generali. Prežite sviatky v zdraví a v bezpečí a nezabúdajte, že s nami v tom nie ste sami ani v nepredvídaných situáciách.

Na výber je ich mnoho. My vám predstavíme štyri, ktoré vám pomôžu naskočiť na vlnu duševnej pohody.

Lesný kúpeľ

Táto japonská prax, známa aj pod názvom Šinrin‘joku, zahŕňa viac než len potulky lesom. Kvalifikovaná sprievodkyňa a zakladateľka lesného kúpania v Spojenom kráľovstve, Carina Greenwoodová, vysvetľuje, že „nemusíte ísť ďaleko – len tak ďaleko, aby ste dosiahli zmyslový a vzťahový zážitok s prírodou.“

Lesný kúpeľ, pojem oficiálne zavedený japonskou vládou v roku 1982, si vyžaduje, aby ste sa skutočne ponorili do svojho prírodného prostredia. „Zatvorte oči, vnímajte vietor v korunách stromov, zvuky z blízka i z diaľky,“ hovorí Greenwoodová. „Nechajte myšlienky prichádzať a odchádzať. Keď otvoríte oči, nalaďte sa na prírodné objekty, ktoré sa okolo vás pohybujú a upriamujú vašu pozornosť na pocity, ako je napríklad vánok na vašej pokožke.“ Pri tejto aktivite môžete tráviť toľko času, koľko len chcete. Nie je určený žiadny presný čas, počas ktorého by ste sa mali “kúpať”.

Táto metóda má veľa výhod. Okrem toho, že zlepšuje vašu pozornosť, výskumy ukazujú, že môže podporiť zníženie krvného tlaku a pulzovej frekvencie, posilniť imunitu, znížiť hladinu kortizolu (stresového hormónu v tele), zlepšiť náladu, znížiť riziko depresie a znížiť úzkosť.

shutterstock_1739447936.jpg

Hygge

Táto metóda vznikla v Dánsku koncom 19. storočia a odvtedy je súčasťou života Dánov. Hygge nie je jedna konkrétna činnosť. Je to skôr o dosiahnutí príjemnej, pohodovej nálady a zároveň uvedomenie si a váženie si prítomného okamihu. Táto nálada môže mať rôzne podoby – či už je to čítanie s hrnčekom horúcej čokolády, hranie hier s priateľmi alebo leňošenie pod mäkkými prikrývkami pri svetle sviečok.

Dánsko sa za posledné tri roky umiestnilo na druhom mieste v rebríčku najšťastnejších krajín na svete (v roku 2016 sa dostalo na prvé miesto). Vyzerá to, že jeho obyvatelia túto metódu využívajú. Nie je to však žiadne prekvapenie. Je dokázané, že osvetlenie, hranie stolových hier a pocit bezpečia a spokojnosti prispievajú k zníženiu stresu, príznakov depresie a úzkosti. Všetky tieto prvky sú kľúčovými elementami metódy hygge.

Niksen

Ďalšia škandinávska metóda nás nabáda k ničnerobeniu. Ako píše autorka Olga Meckingová vo svojej knihe Niksen: Holandské umenie, ako nerobiť nič, „tento koncept apeluje na túžbu po jednoduchšom, minimalistickom životnom štýle.“

Niksen však nie je len sedenie. Ide o zámerné ničnerobenie a plné vychutnávanie si okamihu. Nechajte svoju myseľ blúdiť a s potešením si všímajte pohľady a zvuky okolo seba. Usmievajte sa a pozorujte poletujúce vtáky, rozpoznávajte vzory v štruktúre dreva na stole, keď si položíte hrnček, a oceňujte jemnú štruktúru svojho oblečenia na pokožke.

Okrem toho, že naša myseľ si oddýchne od starostí a úloh, ktoré okolo nej denne víria, má Niksen aj ďalšie výhody. „Vďaka ničnerobeniu môžeme byť v konečnom dôsledku produktívnejšími,“ hovorí Meckingová a dodáva, že „je to skvelé aj pre našu kreativitu.“

shutterstock_1503129278.jpg

Sofrológia

Sofrológia je prax duševnej pohody, ktorú v roku 1960 založil španielsky neuro-psychiater profesor Alfonso Caycedo. Cieľom tohto nového trendu v oblasti wellness je nájsť rovnováhu a posilnenie.

Sofrológia je cvičenie pre telo a myseľ, ktoré kombinuje dýchanie, relaxáciu, vizualizáciu a pohyb. Cvičenie spočíva v postupnosti týchto činností, pričom sa začína relaxáciou. Tieto praktiky si nevyžadujú veľa času, no napriek tomu môžu mať veľký prínos pre každého, kto ich precvičuje.

Táto metóda je skvelou pomôckou pre sebadôveru, sústredenie a efektivitu v každodennom živote a je tiež skvelým cvičením na zvládanie stresu. Výskumom sa zistilo, že cvičenie sofrológie môže pomôcť znížiť úroveň stresuúzkosti, znížiť úroveň nepohodlia spojeného s bolesťou, zmierniť príznaky depresie a dokonca minimalizovať hučanie v ušiach.

Na výber máme širokú škálu praktík pre pohodu, z ktorej si vyberie určite každý. Skúste si nájsť čas a objavte tú správnu pre vás a začnite si užívať jej výhody.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.