Na cesty prichádzajú výtlky – návod, ako škodu na aute preplatí poisťovňa
Vodiči sa s výtlkmi na cestách stretávajú celoročne. S ich rapídnym nárastom však treba rátať najmä teraz na jar, keď sa roztopí sneh.
Poisťovne každoročne zaznamenajú niekoľko desiatok prípadov, keď pneumatiku či disk na aute poškodili práve výtlky. Aj keď sa priemerná škoda po náraze na výtlk pohybuje okolo 300 eur, poisťovne zaznamenávajú aj niekoľkonásobne vyššie škody.
Poisťovňa Generali napríklad zaznamenala v prípade majiteľa Volva škodu až vo výške takmer 3000 eur. Podobný scenár sa opakoval aj pri majiteľovi Mercedesu, keď výtlk zapríčinil poškodenie vozidla vo výške 2800 eur.
Aj keď sa priemerná škoda po náraze na výtlk pohybuje okolo 300 eur, poisťovne zaznamenávajú aj niekoľkonásobne vyššie škody.
Aj keď sa s početnými výtlkmi vodiči pravidelne stretávajú na všetkých cestách po celom Slovensku, naše hlavné mesto tejto nelichotivej štatistike kraľuje. Najvyšší počet škôd spôsobených výtlkom totiž poisťovňa Generali eviduje práve v Bratislave.
Ako postupovať v prípade poistnej udalosti
Vodičom po poškodení auta výtlkom poisťovne odporúčajú zastaviť a zabezpečiť miesto nehody. Dobré je škodu zdokumentovať – teda odfotiť auto aj vozovku. Dôležité je tiež zaznamenať, či bol výtlk označený.
Dobré je škodu zdokumentovať – teda odfotiť auto aj vozovku. Dôležité je tiež zaznamenať, či bol výtlk označený.
Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, škodu po náraze na výtlk si môžete hradiť práve z tohto poistenia. V tomto prípade stačí, ak škodu nahlásite poisťovni. Pri plnení z havarijného poistenia musí byť výtlkom poškodená okrem pneumatiky aj iná časť vozidla, napríklad disk.
Poisťovňa Generali však ponúka možnosť pripoistiť si riziko výtlkov už k povinnému zmluvnému poisteniu. Ak toto pripoistenie máte, je potrebné v prípade škody po náraze na výtlk kontaktovať asistenčnú službu, ktorá zdokumentuje nielen poškodenie vozidla, ale aj miesto, kde sa škoda stala.
Prajeme vám bezpečnú cestu bez dier na ceste!