projekt poisťovne logo generali

Na čo myslieť, keď cestujete so psíkom

Generali Balans 02. 05. 2019

Spoločná dovolenka s vaším milovaným psíkom môže byť úžasným zážitkom pre celú rodinu. Možno vás však popri balení kufrov chytá panika. Čo všetko treba zariadiť a ako to zvládnuť tak, aby ste neboli všetci v strese ešte pred tým, než vôbec vyrazíte? Vždy sa zamyslite nad tým, kam idete, do akého počasia a akým dopravným prostriedkom a podľa toho sa pripravte. Poďme sa však na to pozrieť bližšie.

Hotel alebo ubytovanie v súkromí

Predtým, ako vyrazíte na cesty, by ste si mali uvedomiť limity vášho domáceho miláčika. Chcete predsa, aby si pobyt váš zvierací parťák či parťáčka užil rovnako ako vy. Pri návšteve hotela je zrejmé, že psík príde do styku s novým prostredím, zvukmi a množstvom ľudí.

Ak je váš psík typ, ktorý si aj doma rád zašteká, možno by bolo vhodnejšie hľadať ubytovanie v penzióne na vidieku alebo si prenajať chatu, kde budete mať viac súkromia. Psík – cestovateľ by mal mať zvládnuté hygienické návyky a poslušnosť (viac o téme výcviku nájdete v tomto našom blogu). To však platí bez ohľadu na to, či so svojím štvornohým kamarátom cestujete, alebo nie.

Ak sa rozhodnete pre pobyt v hoteli, mali by ste si naplánovať čo najviac spoločných aktivít, veď preto ste tam predsa psíka brali. Budú však aj chvíle, kedy bude musieť chlpáč predsa len nejakú hodinku – dve vydržať na izbe sám.

Tu je niekoľko konkrétnych tipov, ako mu to uľahčiť:

  • Nenechávajte psíka na izbe osamote hneď po príchode. Dajte mu čas, nech si všetko oňuchá a preskúma nový priestor. Ideálne je, keď ste prvý deň a noc spolu.
  • Ak sa vaša izba skladá z dvoch miestností, psíka aj s pelechom uložte do tej odľahlejšej. Bude tam mať menej hluku z chodby, môžete mu privrieť dvere na miestnosti a psík sa tak bude cítiť istejšie a bezpečnejšie.
  • Unavený pes = tichý pes. „Zničte“ svojho chlpáča na poriadnej prechádzke a v kľude môžete ísť do wellness aj na večeru, váš miláčik bude zatiaľ sladko spať.
  • Zapnite mu televízor. Možno to znie čudne, veď aj tak ho nebude sledovať. Zvuk mu však zamaskuje ruchy mimo izbu a zároveň bude mať pocit, že nie je na izbe opustený.

Každý psík má, rovnako ako ľudia, inú povahu. Na každého preto platia iné tipy a triky.

Psík – cestovateľ by mal mať zvládnuté hygienické návyky a poslušnosť.

Na čo myslieť, keď cestujete so psíkom

Pobyt na Slovensku vs v zahraničí

Či už sa chystáte tráviť spoločnú dovolenku na Slovensku, alebo v zahraničí, je jasné, že psík musí byť zaočkovaný a po novom už aj začipovaný (viac užitočných informácií o tejto téme nájdete aj v tomto našom blogu).

Do zahraničia je potrebné vybaviť psíkovi pas. To platí aj pre mačky a fretky. Bez čipu nie je možné pas vystaviť. Tzv. pet passport alebo pas spoločenského zvieraťa obsahuje údaje o majiteľovi, psíkovi, očkovaniach a ošetreniach.

Podmienkou vystavenia je aktuálne očkovanie proti besnote a už spomínaný čip. Pas vydávajú vybraní veterinárni lekári. Radšej si dopredu zistite, či k nim patrí aj ten váš. Cena za vystavenie „pet pasu” je približne 20 eur.

Do zahraničia je potrebné vybaviť psíkovi pas. To platí aj pre mačky a fretky.

Na čo myslieť, keď cestujete so psíkom

Zdroj foto

Akým dopravným prostriedkom pôjdete?

Väčšina z nás cestuje so psíkmi autom. Aj vtedy však treba myslieť na bezpečnosť, aby zvieratko nevyrušovalo šoféra a nepobehovalo po celom vozidle. Psík by mal byť vždy zaistený špeciálnym bezpečnostným pásom, ktorý bežne kúpite aj v chovateľských potrebách, alebo cestovať v prepravke na to určenej, prípadne v kufri auta.

Vhodné je robiť počas cesty prestávky, aby sa pes prebehol, vyvenčil a napil. Jednoducho, aby mal zmenu. Aj na našich diaľniciach a rýchlostných cestách sú odpočívadlá a čerpacie stanice, ktoré myslia na psíkov a psíčkarov o niečo viac ako tie bežné.

Minimálne sa na nich nachádza samostatný kôš na psie exkrementy, aj keď vrecúška pri nich bývajú dopĺňané málokedy. Psíčkari však ocenia aj možnosť väčšieho chráneného výbehu pre psíka či obyčajnú misku s čerstvou vodou, ktorú zvyknú mať niektoré čerpacie stanice štandardne pripravenú.

Vo vlakoch a autobusoch je nutnosťou náhubok. Podmienky často závisia od konkrétneho prepravcu či dokonca šoféra. Ak autobusom cestuje malý psík v prepravnej taške, šofér ich môže vziať aj viac.

Ak je však chlpáč veľký, väčšinou môže byť vo vozidle len jeden. V MHD často aj dvaja, ale mali by byť na opačných koncoch autobusu. V realite to však závisí skôr od konkrétneho šoféra ako od oficiálnych prepravných pravidiel. Cestovať so psíkom sa dá takmer všetkými dopravnými prostriedkami vrátane lanovky či trajektu.

Cestovať so psíkom sa dá takmer všetkými dopravnými prostriedkami vrátane lanovky či trajektu.

Na čo myslieť, keď cestujete so psíkom

Špecifiká leteckej prepravy zvierat

Každá letecká spoločnosť má na leteckú prepravu spoločenských zvierat svoje vlastné pravidlá. Majú síce spoločný základ, ale detaily sa zväčša líšia. Preto si pred plánovaným letom s vaším domácim miláčikom preverte všetky podmienky prepravy u vášho vybraného leteckého prepravcu.

Ešte predtým, než podniknete akékoľvek kroky, si však overte, či je do vašej vybranej destinácie vstup vášho zvieraťa povolený, resp. aké formálne podmienky vstupu musí spĺňať. Do niektorých krajín je preprava zvierat leteckou dopravou z dôvodu karantény zakázaná.

Vo všeobecnosti však platí, že psíci musia mať pas spoločenského zvieraťa a prepravovať sa môžu len v na to určených prepravkách. Prepravka musí byť dostatočne pevná a veľká, aby sa v nej zviera mohlo otočiť a postaviť. Tiež v nej musí byť kŕmne a napájacie zariadenie a podlaha musí byť nepriepustná a prikrytá absorpčnou vložkou. Zároveň musí byť prepravka vetrateľná aspoň z troch strán.

Jeden praktický tip pre tých, ktorí kupujú novú prepravku: Veľa modelov má označenie certifikácie Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA). Pri prepravke tohto typu tak máte istotu, že vám ju neodmietnu kvôli technickej nedostatočnosti.

Prepravka musí byť dostatočne pevná a veľká, aby sa v nej zviera mohlo otočiť a postaviť.

Hneď potom, čo si preveríte všetky podmienky, si okrem svojich leteniek zarezervujte najneskôr 48 hodín pred odletom samostatnú letenku aj pre vášho domáceho miláčika. Zväčša ide o tzv. letenku pre cestujúcu osobu bez úhrady.

Nenechajte sa však pomýliť názvom, poplatku sa nevyhnete. Platí sa však zvyčajne až priamo na letisku. Výšku poplatku si určuje každá letecká spoločnosť individuálne a závisí aj od toho, či sa zviera prepravuje na palube alebo v podpalubí.

Rezervácia býva nezáväzná, ale je potrebná kvôli tomu, že niektoré spoločnosti zoberú na palubu len obmedzený počet zvierat. Letecká spoločnosť má právo prepravu zvieraťa z kapacitných dôvodov aj odmietnuť. Následne by ste mali prepravcu alebo vášho predajcu leteniek telefonicky alebo mailom informovať, aké zviera s vami pocestuje, ak ide o psíka, uviesť, akej je rasy. Dodať treba tiež rozmery jeho prepravky a jej váhu aj so zvieraťom.

Jeden cestujúci môže zobrať na palubu iba jedno zviera. To je vždy priradené ku konkrétnemu pasažierovi. Ak by ste cestovali sólo a chceli prepravovať dve zvieratá v dvoch prepravkách, jedna bude musieť ísť do podpalubia.

Na čo myslieť, keď cestujete so psíkom

To, či sa s vami váš domáci miláčik povezie v kabíne alebo pocestuje v podpalubí, posúdi letecká spoločnosť podľa konkrétnych rozmerov. Na rozdiel od cestovania napríklad autobusom alebo vlakom, pri leteckej preprave platia veľmi striktné pravidlá, takže sa v žiadnom prípade nespoliehajte na prípadnú výnimku.

Špeciálnym druhom prepravovaného zvieraťa je asistenčný pes nevidiacich. Tento pes je prepravovaný zdarma a vždy na palube bez ohľadu na jeho veľkosť. To platí pre všetky druhy prepravy. Pri leteckej však treba takto cestujúceho psíka dopredu nahlásiť prepravcovi, resp. predajcovi, od ktorého kupujete letenky.

To, či sa s vami váš domáci miláčik povezie v kabíne alebo pocestuje v podpalubí, posúdi letecká spoločnosť podľa konkrétnych rozmerov.

Psíka pred cestou nekŕmte a vždy ho riadne vyvenčite.

Čo psíkovi pobaliť?

Keďže svojho psíka dobre poznáte a ste si vedomí jeho špecifických charakterových vlastností, budete zhruba vedieť, čo všetko mu pobaliť.

Na čo myslieť, keď cestujete so psíkom

Zdroj foto

Vo všeobecnosti sa však odporúčajú nasledovné veci:

  • jedlo (granule, konzervy, BARF, každý podľa vlastných preferencií, určite však nezabudnite aj na obľúbené maškrty vášho psíka, môžu sa vám hodiť),
  • vôdzky a obojky,
  • vrecúška na exkrementy (ideálne z biodegradovateľného plastu či papiera),
  • (detské) vlhčené utierky (pri cestovaní sa výborne hodia na utretie labiek),
  • cestovné (skladacie) misky a fľaše na vodu,
  • očkovací preukaz, známky s menom a kontaktom,
  • pas spoločenského zvieraťa (pri ceste do zahraničia),
  • pelech(y) alebo deku na spanie,
  • reflexný prvok alebo svetielko na obojok na venčenie v tme,
  • obľúbené psie hračky vášho domáceho miláčika.

Ak váš psík berie pravidelne nejaké lieky, pribaľte ich tiež. Určite nechcete počas výletu zháňať kvôli vlastnej zábudlivosti lieky u miestnych veterinárov.

Ak cestujete za snehom, pribaľte aj balzam na labky, ktorý chráni pred posypovou soľou. Menším alebo bytovým psíkom sa môže hodiť aj oblečenie na ochranu pred mrazom či dažďom. Balzam na labky sa však zíde aj v letnom a horúcom počasí. Morská soľ, piesok, teplo či horúce chodníky psie labky vysušujú tiež. Pri pobyte s možnosťou kúpania je dobrým pomocníkom bojazlivejších chlpáčov aj plávacia vesta.

Myslite na to, že pri každom pobyte či ceste sa môže stať, že váš domáci miláčik bude mať „deň pod psa”. Ak sa stane, že necháte psíka na izba samotného a zamestnanci hotela či ubytovacieho zariadenia vás upozornia, že sa vaše zvieratko dožaduje spoločnosti, slušne sa ospravedlňte a nenechávajte ho už osamote a bez dozoru.

Pri pobyte s možnosťou kúpania je dobrým pomocníkom bojazlivejších chlpáčov aj plávacia vesta.

Na čo myslieť, keď cestujete so psíkom

Zdroj foto

Cestovanie so psíkom ešte stále nebýva štandardom vo všetkých končinách, preto je na mieste (obojstranná) ohľaduplnosť a tolerancia, aby sme so psíkom nenarúšali výlety a zaslúžený relax iným ľuďom, poprípade aj ich psíkom.

Niektoré krajiny vyžadujú pri vstupe zvieraťa okrem pasu a čipu aj samostatné potvrdenie o očkovaní proti besnote, resp. ďalšie dokumenty. V Európe to platí napríklad vo Veľkej Británii. Vo všeobecnosti je však cestovanie s domácim miláčikom v Európskej únii a aj v ostatných krajinách Európy pomerne bezproblémové.

Pred vycestovaním si však vždy zistite, aké konkrétne podmienky vstupu zvierat platia v krajine, resp. krajinách, ktoré chcete navštíviť. Viac podrobností k cestovaniu s domácimi zvieratami do zahraničia nájdete aj na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

Sú aj také krajiny, ktoré po príchode či prílete vyžadujú pobyt psa či iného domáceho zvieraťa v tzv. karanténnej stanici. Nemusíte sa však obávať, takýchto krajín je len niekoľko. Často sú to ostrovné štáty ako Austrália či Nový Zéland, ale aj niektoré ázijské krajiny ako Singapur či Malajzia. Vždy, keď cestujete so psíkom do exotickejších či ostrovných destinácií, podrobne si preverte, aké podmienky vyžadujú.

Na svete je však oveľa viac krajín a turistických destinácií, v ktorých budete aj vďaka ich vlastnej domácej psíčkarskej kultúre so svojimi štvornohými priateľmi vítaní. Medzi destinácie, ktoré sú najviac priateľské ku psom, tradične patrí napríklad Francúzsko či Taliansko (tipy na konkrétne destinácie či pláže nájdete tu), škandinávske krajiny, Švajčiarsko, Nemecko, krajiny Beneluxu, ale aj susedné Rakúsko, Česko či Poľsko.

Na čo myslieť, keď cestujete so psíkom

Zdroj foto

Z obľúbených slovenských dovolenkových destinácií sú priateľské k psíkom aj Slovinsko či Chorvátsko (zoznam najlepších chorvátskych psíčkarskych destinácií a pláží nájdete tu). Z exotickejších destinácií je zase pokročilá psíčkarska kultúra napríklad v Kanade, Japonsku či Brazílii.

Nech však budete cestovať s vaším domácim zvieratkom kamkoľvek, nezabudnite, že najdôležitejšie je cestovať vždy dobre pripravení a informovaní.

Šťastné cesty vám aj vašim najlepším štvornohým priateľom!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.