projekt poisťovne logo generali

Na týchto miestach uvidíte najviac hviezd široko-ďaleko

07. 01. 2019

Pokiaľ žijete v mestách, večernú oblohu plnú hviezd pravdepodobne neuvidíte. Môžu za to pouličné lampy, vysvietené obchodné centrá či reklamné nosiče, ktoré spôsobujú svetelné znečistenie. Inak povedané, umelé svetlo rozptýlené v ovzduší, ktoré nesvieti tam, kam by malo, ale zasahuje do oblakov, hviezd, lesov, okien domov a podobne. V dôsledku toho vzniklo za posledných 10 rokov na Slovensku a v okolí niekoľko takzvaných parkov tmavej oblohy. Na týchto miestach si ešte stále môžete vychutnať krásy nočnej oblohy naplno.

Park tmavej oblohy v Poloninách

Park tmavej oblohy Poloniny vyhlásilo pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity 2010 mesto Snina.

Národný park Poloniny susedí s ďalším národným parkom v Poľsku (Bieszczadzki Park Narodowy) a na Ukrajine (Užanskij nacionaľnij prirodnij park). Z hľadiska svetelného znečistenia je táto oblasť najtmavšou na Slovensku. Môžu za to okolité hory, ktoré zabraňujú prieniku svetla z okolitých miest a obcí. Výborne tu je vidieť Mliečnu cestu a ďalších niekoľko tisíc hviezd. Pre porovnanie, v malých mestách bežne uvidíte približne 200 hviezd, vo väčších mestách iba 20.

Podľa Bortlovej 9-stupňovej škály, ktorá je najpoužívanejšou metódou merania kvality nočnej oblohy, dosahuje táto oblasť 2. až 3. stupeň. Platí, že čím menší stupeň, tým je na oblohe lepšia viditeľnosť hviezd.

Oblasť tmavej oblohy na Horných Kysuciach

Druhý park tmavej oblohy na Slovensku vznikol v roku 2013. Nachádza sa na hranici s Českom. Menšiu časť tvorí slovenská oblasť Kysuce a jej obce Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov, väčšina tmavého územia však spadá pod české Beskydy.

Podobne ako v Poloninách aj tu počas jasnej noci môžete vidieť približne 2000 hviezd, Mliečnu cestu či zodiakálne svetlo (mierne zvýšenie jasu v okolí Slnka). Podľa Bortlovej stupnice dosahuje toto miesto 4. stupeň. Pokiaľ sa rozhodnete stráviť tu noc, v blízkom okolí sa nachádza niekoľko sympatických hotelov.

Na týchto miestach uvidíte najviac hviezd široko-ďaleko

Park tmavej oblohy vo Veľkej Fatre

Zatiaľ posledná zriadená oblasť tmavej oblohy na Slovensku leží iba 30 kilometrov od Banskej Bystrice a rozprestiera sa vo výške viac ako 1300 metrov. Park tmavej oblohy vo Veľkej Fatre vznikol v roku 2015 a je známy najmä neďalekým ikonickým horským hotelom Kráľova studňa.

Aj napriek hotelu a malej vzdialenosti od rušného mesta je nočná obloha v tomto parku mimoriadne tmavá a hviezdy jasne viditeľné (3. stupeň Bortlovej škály). Hotel totiž prispôsobuje tejto oblasti svoje svetelné zdroje, a to tak, že sa v noci ponorí do tmy spolu s oblohou. V blízkej budúcnosti plánujú zakladatelia park rozšíriť aj do ďalších častí veľkofatranského hrebeňa.

Na týchto miestach uvidíte najviac hviezd široko-ďaleko

Park hviezdneho neba v Bieszczadoch, Poľsko

Experimenty s nočnou oblohou nie sú iba slovenskou výsadou. Kúsok od našich severovýchodných hraníc zriadil už niečo podobné na poľskej strane Slovák Pavol Ďuriš, ktorý tu založil pokračovanie Parku tmavej oblohy Poloniny.

Park hviezdneho neba v Bieszczadoch vznikol v roku 2013 a je druhým najväčším parkom tohto typu v Európe. Spoločne s územím na Slovensku sa rozprestiera až na viac ako 160-tisíc hektároch. Na území tohto parku sa nachádza tiež náučný chodník „Tmavé nebo“, ktorý má dĺžku vyše jedného kilometra. Podľa Bortlovej škály dosahuje miesto 3. stupeň.

Na týchto miestach uvidíte najviac hviezd široko-ďaleko

Park hviezdneho neba v NP Hortobágy, Maďarsko

V susednom Maďarsku sa nachádzajú dva parky tmavej oblohy. Najbližšie k nám je Park hviezdneho neba v Národnom parku Hortobágy v puste, vzdialený približne 150 kilometrov od Budapešti (cestná vzdialenosť z Bratislavy do Budapešti je cca 200, z Košíc cca 260 kilometrov).

Národný park Hortobágy v tejto oblasti pravidelne organizuje prechádzky pod nočnou oblohou, komentované prehliadky s tlmočníkom a ďalšie náučné programy týkajúce sa nočnej oblohy a hviezd. Kvalitu tohto miesta potvrdzuje strieborné ocenenie od International Dark-Sky Association (Medzinárodnej asociácie tmavých oblôh) z roku 2011 a 2. stupeň viditeľnosti hviezd podľa Bortlovej škály.

Na týchto miestach uvidíte najviac hviezd široko-ďaleko

Nájdite svoje „parky tmavej oblohy“ v okolí

Pokiaľ nemáte čas cestovať do spomínaných oblastí alebo len hľadáte ďalšiu alternatívu, skúste sa poohliadnuť aj vo vašom okolí. Mnohokrát je pomerne dobrá viditeľnosť aj na víkendových chatách v lesoch, niektorých pohoriach či lúkach.

Ak bývate neďaleko Bratislavy, odporúčame napríklad Čermakovú lúku v Malých Karpatoch. Na severozápadných hraniciach s Českom môžete vyskúšať Veľkú Javorinu v Bielych Karpatoch a cestou na východ zase nájdete prírodnú hvezdáreň Ďurkovec v Slovenskom raji. Takýchto miest je však na Slovensku oveľa viac.

Na týchto miestach uvidíte najviac hviezd široko-ďaleko

Mapa Slovenska z pohľadu svetelného znečistenia

Skúste si cez víkend oddýchnuť a objavte nové miesta plné pokoja a hviezd.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.