Najkritickejší zlodeji energie a 3 najväčšie výzvy v životospráve produktívneho človeka
Požiadavky na energiu a výkon človeka v súčasnom prostredí sú niekoľkonásobne väčšie, ako tomu bolo pred 20 rokmi. Vďaka modernej vede, pokroku v diagnostike a poznaní komplexných súvislostí fungovania mozgu, mysle a nášho tela, sme v súčasnosti oveľa bližšie k využitiu 100 % nášho potenciálu. Otázkou však stále ostáva, na koľko si to uvedomujeme a na koľko sami so sebou a novými poznatkami pracujeme aj v rámci nášho každodenného života.
5 najväčších zlodejov energie, o ktorých ste možno nevedeli
Pri aktuálnom informačnom pretlaku a nekonečnej škále možností sa oveľa dôležitejšou zručnosťou (ako hľadanie niečoho zázračného a špeciálne energetického, čo by sme si pridali do životosprávy) stáva skôr schopnosť správne eliminovať to, čo nás oslabuje.
Zo skúseností, vlastného testovania a pozorovania je najväčšou výzvou nepodľahnúť tlaku svojho okolia alebo okolností a držať si vlastný vyladený a individuálny prístup.
Zo skúseností, vlastného testovania a pozorovania je najväčšou výzvou nepodľahnúť tlaku svojho okolia alebo okolností a držať si vlastný vyladený a individuálny prístup.
V praxi si to môžete predstaviť ako príklad zmeny, keď cítite alebo ste sa jednoducho rozhodli otestovať eliminačnú diétu bez lepku a mlieka s tým, že chcete viac energie. Idete s kolegami na obed, kde sa pri výbere pýtate na štandardy jedla v ponuke tak, aby vám to sedelo. Na to sa pri stole spustí debata, kde má každý svoj zaručený názor a hneď sa na vás valí spŕška kritiky a pochybností.
Načo to robíš? Načo sa obmedzuješ? Načo to riešiš? Načo držať nejakú diétu? Takýmto a podobným otázkam budete čeliť s veľkou pravdepodobnosťou.
Treba si však uvedomiť, že nikto okrem vás nevie, čo vlastne robíte a hlavne prečo to robíte. Ak si toto vyjasníte, iné názory vás potom len tak nerozhodia.
Prečo sa teda oplatí riešiť životosprávu?
Preto, že je to základný kameň našej energie, produktivity a celkovo „wellbeingu”, čiže celkovej fyzickej aj duševnej pohody. Ako som už v úvode spomenul, veda už jasne dokazuje to, čo tvrdili (možno trochu nepodložene) východné prístupy k zdraviu tela a mysle.
V žalúdku a tráviacom trakte je naozaj náš druhý „mozog”. Rovnako platí, že mikrobióm a baktérie nášho tela sú zodpovedné za mnoho našich chorôb a slabostí. Tak isto aj to, že vybrané látky ako lepok, kazeín, histamín či laktóza vedia individuálne spôsobiť výrazne zaťaženie imunitného systému a oslabiť tak organizmus až na niekoľko dní.
V žalúdku a tráviacom trakte je naozaj náš druhý mozog.
Iste ste sa v živote už stretli s tým, že ak nadobudnete poznanie, už niet cesty späť. Buď rastiete a zlepšujete vašu energiu, zdravie a prístup k životu alebo upadáte do apatie a depresie zo stagnácie a pravidelného neúspechu či choroby.
Čo by sa teda mohlo naozaj oplatiť eliminovať?
Ak by som mal zo skúseností odporučiť 5 oblastí na vlastné individuálne testovanie, začal by som v nasledovnom poradí s 5 najsilnejšími zlodejmi našej energie.
1. Biely cukor, škroby a múka
Všade to počúvate, ale aj tak si doprajete. Chápem. Ale asi uznáte, že je to často len pre vašu emóciu a nie pre skutočnú potrebu a výnimočnú chuť. Sladké sa dá riešiť aj bez rafinovaných bielych „jedov”. Vedeli ste napríklad, že spoločnosť Google svojho času zakázala pre manažérov cestovinové jedlá na obed? Jednoducho zistili, že sú potom poobede „vypnutí” a oslabení a to si pri ich cieľoch nemohli dovoliť.
2. Spracované potraviny s konzervantmi, éčkami, umelými sladidlami a farbivami
V tejto oblasti vidíme, že Slovensko výrazne pokročilo. Ľudia čoraz častejšie preferujú čisté farmárske potraviny a čoraz viac čítajú etikety a zloženie. To, čo je umelé, jednoducho nemôže byť pre telo dobré. Dajte si preto pozor na sladké nápoje, keksíky či rôzne čokoládky, ktoré vám k produktívnemu dňu a zdraviu extra nepomôžu.
Ľudia čoraz častejšie preferujú čisté farmárske potraviny a čoraz viac čítajú etikety a zloženie.
3. Intolerantné problematické a imunitu zaťažujúce zložky
Z tohto pohľadu sú kritické najmä lepok, kazeín, laktóza a histamín. Aj keď vám možno výrazne neškodia, vždy svojím spôsobom zaťažujú organizmus a ich eliminácia alebo optimalizácia konzumácie je dokázaná ako výrazný faktor posilnenia organizmu. Predstavte si len, že sa máte ísť prebehnúť na Železnú studničku a „naložíte” si predtým latte s kravským mliekom a sladké pečivo. Stavím, sa že väčšine z toho nebude najlepšie od žalúdka.
Z tohto pohľadu sú kritické najmä lepok, kazeín, laktóza a histamín. Aj keď vám možno výrazne neškodia, vždy svojím spôsobom zaťažujú organizmus a ich eliminácia alebo optimalizácia konzumácie je dokázaná ako výrazný faktor posilnenia organizmu.
4. Nekvalitne spracované mäso a nevhodné kombinácie s prílohami
Nie som proti mäsu, ale som za poctivosť, kvalitu a správnu formu spracovania a kombinácie na tanieri. Ak totiž kombinujeme mäso s bežnými škrobovými prílohami ako cestoviny, pečivo, ryža, zemiaky a podobne, je to pre trávenie výrazne náročnejšie ako jeho kombinácia so zeleninou. Nehovoriac o klasických obedových bombách zo smotanových omáčok a rôznych zahustených polievok.
5. Nevedomé jedenie v rýchlosti a strese
Posledný a asi najväčší problém súčasnosti, kvôli ktorému má mnoho ľudí žalúdočné vredy a ďalšie problémy s trávením. Ako často do seba jedlo len nevedome hádžeme, aby sme zahnali hlad, emóciu či strach z toho, že nám dôjde energia? Koľko času mávate bežne na váš obed? Naozaj si myslíte, že obed za počítačom či v rýchlosti a strese z pracovného mítingu bude vaše telo dobre tráviť a poslúži vám hodnotnou energiou?
Naozaj si myslíte, že obed za počítačom či v rýchlosti a strese z pracovného mítingu bude vaše telo dobre tráviť a poslúži vám hodnotnou energiou?
3 najväčšie výzvy súčasnosti pre zdravší, silnejší a naplnenejší život
Pre zhrnutie a obrátenie eliminácie do odporúčaní vidím v súčasnosti ako kľúčové 3 oblasti, na ktorých sa oplatí budovať nové a silné návyky.
1. Vedomé plánovanie jedla podľa individuálneho programu a návykov
Ak nestíhate raňajky v kľude, je lepšie ich vynechať a dopriať si až pokojný brunch. Ak máte pred športom či tréningom, tiež sa neoplatí jesť väčšie jedlo. Ak chcete ušetriť energiu na rozhodovanie a zbytočne cez deň nešpekulovať a neimprovizovať, vedome si premyslite vaše jedlo na celý deň večer vopred. Ušetríte mozgu a vašim emóciám energiu.
2. Poznanie individuálnych intolerancií alebo problematických jedál
Ak vám raz lepok alebo mliečne produkty spúšťajú imunologické reakcie, váš organizmus bude primárne riešiť zbavenie sa problematickej látky zo systému a na to treba energiu. Rovnako tak, pokiaľ nemáte dostatok enzýmov na spracovanie histamínu či laktózy, tiež to pekne pocítite a budete sa cítiť slabšie. Mnoho stavov apatie, depresií či nechuti do práce je skrytých v eliminácii problematických tzv. zlodejov energie.
Mnoho stavov apatie, depresií či nechuti do práce je skrytých v eliminácii problematických tzv. zlodejov energie.
3. Nový prístup k raňajkám pre stabilnú energiu na celý deň
Ako to vo svete chodí, paradox je často efektívnejším riešením ako konvencia. To platí aj o prístupe k raňajkám, kde, paradoxne, k produktivite a stabilite energie lepšie prispieva nízkosacharidový prístup oproti klasickým odporúčaniam, že mozog potrebuje hlavne cukry. Potrebuje, ale veľmi záleží na tom, z akých zdrojov a v akej forme. Nehovoriac už o tom, že ešte viac ako cukry náš mozog oceňuje kvalitné a správne tuky z vybraných kvalitných olejov, orechov či aj z poctivej pravej horkej čokolády.
Toto je môj pohľad na ekonómiu energie a najdôležitejšie výzvy, ktorým čelíme, ak chceme byť nielen viac produktívni, ale aj vyrovnanejší a spokojnejší s vlastným životom.
Držím vám palce na vašej individuálnej ceste za vyrovnanejšou produktivitou!