projekt poisťovne logo generali

Najlepšie výlety v dojazde z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc

07. 11. 2018

Chceli by ste svoj voľný deň stráviť na zaujímavom mieste, no nechce sa vám za dobrodružstvom cestovať veľmi ďaleko? Na týchto 9 miest sa z našich troch slovenských metropol – Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc – dostanete autom za menej ako hodinu. Poďte sa na ne pozrieť.

Okolie Bratislavy ulahodí modernému estétovi i rodenému lovcovi

Mlyny na Malom Dunaji (vzdialenosť 44 až 58 km, dojazd 50 až 60 minút)

Remeslo mlynárstva bolo na Slovensku veľmi rozšírené už v 13. storočí. Dodnes môžete na rôznych miestach krajiny vidieť jeho pozostatky, a to v podobe drevených vodných mlynov. Na ramene Malého Dunaja v dedinách Jahodná, Jelka, Tomášikovo a Dunajský Klátov sa stále nachádzajú 4 krásne vodné mlyny. Dostanete sa k nim pohodlne aj autom. V ich okolí tiež nájdete malebné zákutia s prírodnými plážami a tôňami. Proste ideálne miesto na piknik či romantiku s partnerom alebo partnerkou.

Múzeum moderného umenia Danubiana (vzdialenosť 23 km, dojazd 26 minút)

Milovníci krásnych vecí si len na skok od Bratislavy prídu na svoje v jednom z najmladších múzeí moderného umenia v Európe – v múzeu Danubiana Meulensteen Art Museum. To je zasadené na unikátnom mieste malebného dunajského polostrova v blízkosti Čunova a maďarsko-rakúskych hraníc. Múzeum ponúka permanentné i dočasné výstavy domácich aj zahraničných umelcov zvučných mien. V okolí múzea sa môžete pokochať miestnou faunou a flórou či jedinečným vonkajším sochárskym parkom. Ponuku aktuálnych výstav a otváracie hodiny múzea nájdete tu.

Múzeum moderného umenia Danubiana

Abeland (vzdialenosť 28 km, dojazd 30 minút)

Abeland pri Lozorne je rázovitý vidiecky ranč, ktorý ponúka svojim návštevníkom zaujímavé rodinné teambuildingy či stretnutie s ozajstným kováčom. Abeland môžu navštíviť rodiny s deťmi aj bez detí, študenti, kolegovia či partie priateľov. Každú sobotu od desiatej do zotmenia tak máte možnosť spoznať, ako to na takom ranči naozaj chodí, vyskúšať si rolu gazdu či lovca alebo ukuť svoj prvý nožík v živote.

Ranč Abeland pri Lozorne

Zdroj foto

Okolie Banskej Bystrice dýcha históriou

Dedina Hronsek (vzdialenosť 14 km, dojazd 20 minút)

Chceli by ste vidieť unikátny drevený kostolík zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO – nádherný Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ či vodný hrad z roku 1576? V dedine Hronsek pri Banskej Bystrici ich nájdete všetky pokope. Drevený evanjelický kostolík so zvonicou môžete obdivovať počas nedeľných bohoslužieb vždy ráno o deviatej. Od septembra do apríla je návšteva mimo oficiálnych bohoslužieb povolená len na objednávku. Tú však poľahky vybavíte na evanjelickej fare v Hronseku. Ďalšie dve pamiatky – barokový kaštieľ a vodný hrad – nie sú pre verejnosť sprístupnené, obdivovať ich môžete iba zvonku. Aj tento pohľad však určite stojí za to.

Dedina Hronsek

Cyklotrasa po Poľane (vzdialenosť 51 km, dojazd 42 minút)

Vyrazte autom do Detvy, odkiaľ sa rozbieha až 127 kilometrov dlhá cyklistická trasa vôkol vrchu Poľana. Samozrejme, ak na podobný výlet nemáte vyhradený celý víkend, zvoľte jednu z kratších ciest. Na Poľane objavíte na slovo vzaté cyklistické nebo, čo znamená, že tu dohromady nájdete sprístupnených až 320 kilometrov cyklotrás. Týmto aktívnym oddychom získate šancu spoznať rázovité Podpoľanie, ktoré je známe terasovitými poľami, opustenými lazmi i nedotknutou prírodou.

Cyklotrasa po Poľane

Kalište (vzdialenosť 27 km, dojazd 45 minút)

Dedinka Kalište bola v minulosti svedkom veľkej krutosti. Za pomoc partizánom v odboji ju dali nacisti 18. marca 1945 kompletne vypáliť. Momentálne tu nájdete iba obvodové múry domov vsadené medzi okolitú zeleň a dva zrekonštruované domy so stálou expozíciou a pamätnými izbami. Tento výlet je vhodný najmä pre ľudí, ktorí si chcú pripomenúť smutnú slovenskú históriu z čias druhej svetovej vojny. Ak sa rozhodnete Kalište navštíviť, zistite si dopredu otváraciu dobu, keďže expozícia je otvorená len sezónne a musíte sa vopred objednať.

Kalište

Okolie Košíc je popretkávané jedinečnými prírodnými krásami

Silická planina (vzdialenosť 69 km, dojazd 59 minút)

Silická planina s rozlohou viac ako 150 štvorcových kilometrov je ideálnym miestom pre nadšencov pešej turistiky. Nájdete tu skvelé výhľady a trasy s prevýšením do 400 metrov. Mnohé z nich však vyhovujú aj úplným začiatočníkom či deťom. Na území Silickej planiny sa nachádza 17 jaskýň a 14 priepastí. Traduje sa, že práve tu sa zrodili základy slovenského jaskyniarstva. Väčšina zo silických jaskýň je sprístupnená aj pre verejnosť, preto sa o pestrý program pri návšteve planiny nemusíte obávať. O najznámejších z nich ste už určite počuli – sú to Gombasecká, Hrušovská jaskyňa a jaskyňa Domica s unikátnym podzemným močiarom.

Silická planina

Hrhovský vodopád (vzdialenosť 50 km, dojazd 41 minút)

Priamo v obci Hrhov, skrytý medzi domami miestnych obyvateľov, môžete nájsť najväčší a najvýdatnejší vodopád Slovenského krasu Hrhovský vodopád. Obyvatelia Hrhova sú na svoj poklad právom pyšní. Je to unikát vysoký skoro 15 metrov s prietokom neuveriteľných 1000 litrov vody za sekundu. Návštevníci si jeho silu a krásu môžu vychutnať pohľadom z altánku pri jeho úpätí alebo zvrchu z kovového mostíka, na ktorý sa dostanete krátkou prechádzkou cez blízky háj.

Hrhovský vodopád

Zdroj foto

Herliansky gejzír (vzdialenosť 28 km, dojazd 30 minút)

Aby ste na vlastné oči videli striekať vodný gejzír, nemusíte jazdiť na ďaleký Island. Za týmto ojedinelým prírodným úkazom stačí zájsť do obce Herľany. Gejzír je dielom banského inžiniera Viliama Zsigmondyho, ktorý ho začal hĺbiť už v roku 1870 na účely liečivých kúpeľov. Herliansky gejzír vyviera z hĺbky 404 metrov a dosahuje výšku 22 metrov. Samotná erupcia trvá celých 25 minút a prebieha v intervale od 34 do 36 hodín. Čas najbližšej erupcie si môžete overiť na stránke mesta, no na miesto príďte aspoň o hodinu skôr.

Herliansky gejzír

Zdroj foto

Príjemné cesty po krásnom Slovensku!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.