projekt poisťovne logo generali

10 najzaujímavejších maratónov sveta

20. 04. 2023

Čo ti napadne, keď sa povie najlepší maratón sveta? Londýn, New York alebo Boston? My si myslíme, že sa nájdu aj zaujímavejšie maratóny. Hľadáš zábavu? Výzvu? Vzrušenie? Nádhernú krajinu? Alebo všetko dokopy? Pripravili sme si zoznam niekoľkých najzaujímavejších maratónov sveta, pri ktorých zažiješ niečo nezabudnuteľné.

Tento mesiac patrí na Balanse rozmanitosti. Náš svet je krásny, lebo je pestrý a každý z nás je iný. Nie všetci však máme rovnaké príležitosti. Šancu na lepší život deťom zo znevýhodnených rodín môžeš darovať aj ty. Venuj svoje 2 % z dane programu Učenie pre život, ktorý zastrešuje poisťovňa GeneraliÚnia materských centier.

1. Aténsky maratón, Atény, Grécko

Aspoň raz za život by sa každý maratónsky bežec mal zúčastniť na tomto klasickom maratóne popretkávanom históriou. Pridáš si ho tento rok do svojho maratónskeho kalendára?

Aténsky maratón sa považuje za pôvodcu všetkých 42-kilometrových pretekov a počas neho si môžu bežci vychutnať pomyselný návrat do antických čias. Z historického mestečka Maratón, ktoré leží na východ od Atén, prejdú pôvodnú historickú trasu až do hlavného mesta Grécka. Je to skutočne jedinečný zážitok.

Nezabudnuteľný koniec na Panathénskom štadióne z mramoru sa zaručene postará o zimomriavky. Práve na tomto mieste sa v roku 1896 konali prvé Olympijské hry moderných čias, v ktorých zažiaril bežec Spyridon Louis ako prvý maratónsky víťaz.

2. Maratón Jungfrau, Švajčiarsko

Má povesť najkrajšieho maratónu na svete a podľa nás je to rozhodne jeden z najlepších maratónov v Európe. Patrí medzi náročnejšie – medzi najnižším a najvyšším bodom zdoláš výškový rozdiel 1 829 metrov. No tie nádherné výhľady na modré Brienzské jazero, malebné dedinky a majestátne hory rozhodne stoja za to.

shutterstock_1174479760.jpg

3. Maratón Inca Trail, Peru

Posúvame sa od najkrajšieho maratónu sveta k tomu najťažšiemu. S prevýšením viac ako 3 000 metrov tento maratón rozhodne nie je pre každého. Môžeš si však byť istý/-á, že ťa cestou budú rozptyľovať nádherné hory a pozostatky inkských pevností a v cieli ťa bude čakať stratené mesto Machu Picchu.  Tešiť sa môžeš na plnohodnotnú dovolenku plnú dobrodružstiev!

4. Človek vs. kôň, Llanwrtyd Wells, Wales, Spojené kráľovstvo

Každý rok v júni sa v malom mestečku Llanwrtyd Wells vo Walese konajú jedinečné preteky, v ktorých sa ľudia snažia predbehnúť prirodzených maratónskych bežcov – kone. Účastníci bežiac cez lesné cestičky, zelené pasienky či plytké potôčiky každoročne túžia po víťazstve. Od svojho vzniku v roku 1980 vyhrali ľudia len dvakrát – v roku 2004 a 2007. Tento rok sa maratón bude konať 8. júna a už sa všetci tešia na peňažnú výhru, ktorá sa každým rokom, keď ľudia prehrajú, zvýši.

5. Medzinárodný maratón v Ugande, Uganda

Je to viac než len klasický maratón – je to plnohodnotné dobrodružstvo a najmä pre tých, ktorí radi poskytnú aj pomocnú ruku. Počas akcie môžeš pomáhať ako dobrovoľník v komunitných projektoch, pri organizácii športového dňa pre deti či vychutnávať si srdečnú vidiecku pohostinnosť. Celý týždeň zavŕši samotný maratón naprieč nádhernou africkou krajinou, ktorého sa zúčastní okolo 3 000 miestnych bežcov.

shutterstock_1051664126.jpg

6. Maratón LGP Alpin, Bendern, Lichtenštajnsko

Maratón LGT Alpin v Lichtenštajnskom kniežatstve je jediným horským maratónom na svete, pri ktorom prebehneš takmer celú dĺžku krajiny. Začiatok trasy je v rovinatom údolí Rýnu a pokračuje popri nádhernom kniežacom hrade vo Vaduz, za ktorým trasa stúpa do úchvatných lichtenštajnských hôr. Tento náročný horský maratón s prevýšením 1800 metrov nahor a 650 metrov nadol bol jediným svojho druhu počas celých 15 rokov.

Alpský maratón v Lichtenštajnsku vedie od Bendernu po Malbun. V roku 2007 sa k programu pridal polmaratón Half Marathon PLUS, ktorý má 25 km, a od roku 2015 si môžu účastníci vybrať aj štafetu s partnerom.

7. Maratón po Veľkom čínskom múre, Tiencin, Čína

Ďalším maratónom z kategórie tých náročných je maratón po Veľkom čínskom múre. Objavíš čínsky vidiek, vychutnáš si nádhernú krajinu a samozrejme sa môžeš tešiť na 2 namáhavé 3 km úseky po Veľkom čínskom múre. A hoci ťa čaká 5 164 schodov, keď prekročíte cieľ v starej pevnosti Huangyaguan, radosť z úspechu rozhodne zatieni tvoje vyčerpanie.

shutterstock_1392865235.jpg

8. Maratón Midnight Sun, Nórsko

Zaži nočný maratón za polárnym kruhom v meste Tromsø, ktorý vlastne nie je zas až taký nočný. Na najsevernejšom maratóne, ktorý je certifikovaný AIMS, si aj o polnoci vychutnáš nádhernú krajinu – slnko tu predsa ani o polnoci nezapadá. A keďže terén je mierne kopcovitý, arktické leto sa postará o príjemnú teplotu.

9. Maratón Walt Disney World, Florida, Spojené štáty

Pokiaľ ide o odľahčené maratóny, ktoré ponúkajú niečo menej namáhavé, maratón Walt Disney World je ideálny. Táto rozprávková trať vedie cez všetky štyri zábavné parky Disney World s množstvom prekvapení po ceste. A môžeš si ho zabehnúť aj v kostýme.

10. Antarktický ľadový maratón, Antarktída

Tu, na konci sveta, čaká na bežcov najväčšie dobrodružstvo. Keďže budete bežať len niekoľko stoviek míľ od Južného pólu v Union Glacier, môžete očakávať nedotknutý sneh a ľad, silné vetry a teploty okolo -20 ºC. Nečakajte, že tu dosiahnete svoj osobný rekord, isté však je, že zažijete jeden z najlepších maratónov sveta.

shutterstock_779744884.jpg

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.