projekt poisťovne logo generali

Nápady na pohybové aktivity a hry pre deti

04. 09. 2018

Rozhýbať deti v lete by nemal byť problém. Počas prázdnin sa deťom čas organizuje jednoduchšie, rodičia sú odbremenení od školských povinností a dochádzania za krúžkami. Ako však udržať deti v pohybe aj so začiatkom školského roku, keď ešte počasie praje vonkajším aktivitám? Cieľom je, aby voľný čas využili aktívne a nielen ležaním na gauči s tabletom. Tu sú tipy na časom preverené zmysluplné pohybové aktivity, ktoré zároveň rozvíjajú motorické schopnosti vašich detí.

Prvoradé je vyladiť organizáciu času so zábavou. Deti milujú voľnosť, tak im ju doprajte. Na druhej strane však nenápadne stanovte hranice, aby sa z víkendov nestal chaos bez ladu a skladu. Čo môžete v peknom letnom aj skorom jesennom počasí počas babieho leta stále stihnúť? Odpoveďou sú všetky možné loptové hry, ale aj vodné športy, ak je stále dostatočne teplo.

(1) Basketbal

Hra má niekoľko variácií a zapojiť sa môžu v zmiešaných tímoch s deťmi aj dospeláci. Strieľanie do koša alebo hra jeden na jedného zlepšuje koordináciu a logické myslenie. Basketbal okrem iného zvyšuje sebavedomie a zlepšuje motoriku, čo je následne vidieť aj v iných činnostiach. Ideálny sídliskový šport, za ktorým zväčša netreba nikam cestovať či dochádzať.

(2) Bicykel

Rodinná „bajkovačka“ spojená so stanovačkou je snáď najväčšia zábava. Za relatívne krátky čas sa dá prejsť dlhšia vzdialenosť a bicykel zvládne aj batožinu. Nezabudnite na helmy, servisné náradie a repelenty. Bicykel zaťažuje deťom svalstvo rovnomerne a je to jeden z mála športov, ktorý spevňuje telo komplexne. Ak sa deťom žiada viac adrenalínu, môžete ich prihlásiť aj na detské preteky cestných, horských, BMX či crossových bicyklov.

(3) Plážový volejbal

Najlepšie sa hrá pri vode. Vhodným prostredím nemusí byť bezpodmienečne prímorské stredisko, postačí aj tunajšie jazero, štrkovisko či beach volejbalový areál. Výhodou je najmä praktické oblečenie. Keď sa hrá v plavkách, kombinuje sa fantasticky s plávaním. Plážový volejbal je ohľaduplný ku kĺbom a pády tak nebolia.

(4) Plávanie

Výhodou vodných športov je, že si voda si zachováva svoju teplotu dlhšie ako vzduch. Plávať sa dá až do neskorej jesene a paradoxne práve deti znášajú chlad o niečo hrdinskejšie ako dospelí. Overte si čistotu vody a kúpalísk, rovnako ako aj možnosti doplnkových aktivít. Pri mnohých vodných plochách požičiavajú paddleboardy, surfy, vodné bicykle a člny. Nezabúdajte na bezpečnosť a pribaľte plaveckú vestu pre tých, čo si nie sú vodným živlom ešte stopercentne istí.

(5) Atletika

Prívlastok kráľovná športu si získala zaslúžene. Rozvíja telo celostne a čím skôr ju začne dieťa robiť, tým dlhšie budú trvať jej účinky. Behy na dlhé trate, šprinty, skoky či iné prirodzené disciplíny deti milujú. Behať vie každý a zlepšovať sa môže v technike a rýchlosti. Atletika v ranom veku dáva základ pre všetky ďalšie športy. Atletické dráhy dostupné pre verejnosť, kde si všetky disciplíny môžete s deťmi vyskúšať, sa tiež dajú nájsť v každom väčšom meste.

(6) Joga pre deti

Perfektné je, že s deťmi sa dá experimentovať, rozumejú zábave a z pohybu majú prirodzenú radosť. Pri joge si okrem iného fantasticky zlepšia držanie tela, imunitu, koncentráciu a vnútornú vyrovnanosť, čo je v dnešnej dobe mimoriadne dôležitá vec. Predpokladom je, že dieťa navštevuje hodiny jogy pravidelne, aby sa výsledky postupne prejavili. To by však nemal byť problém, deti majú rady pravidelnosť a opakujúce sa cykly.

(7) „Hula hoop“

Točiť obruč okolo pása sa dá absolútne kdekoľvek. Nie je nič jednoduchšie, ako ju kdekoľvek so sebou vziať. Táto na pohľad jednoduchá aktivita však posilňuje naraz množstvo svalových partií. Navyše učí deti aj dospelých lepšie koordinovať svoje telo. Kto zvládne základy, môže postupne pridávať ďalšie kruhy alebo nechať obruč krúživými pohybmi po tele „cestovať“.

(8) Frisbee alebo „lietajúci tanier

Ľahký malý disk si deti okamžite zamilujú. Lietajúci tanier je vhodný na pláž, do parku, na ihrisko, ale aj na hádzanie na ulici či sídlisku medzi domami. Dá sa hrať vo dvojici alebo v kolektíve, s pravidlami alebo bez. Zapojiť sa môžu dokonca aj štvornohí členovia domácnosti.

Keď začne byť veternejšie, choďte si púšťať napríklad šarkana. Ak by vás z nášho výberu nič nezaujalo, ešte je tu stále stará dobrá prechádzka. Na tú sa môžete vydať kedykoľvek a bez prípravy.

Pri akejkoľvek vonkajšej aktivite s deťmi nezabúdajte na pitný režim a bezpečnosť pri športe. Deti milujú pozitívne príklady. Skúste ich motivovať tým, že sami budete športovo aktívnejší. Budú vás mať ako svoj vzor, čo je pre rodiča ten najväčší úspech.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.