projekt poisťovne logo generali

Prírodné „energeťáky“ – tieto nápoje a potraviny vám dodajú tú správnu energiu

17. 02. 2021

Vysoké pracovné nasadenie a životné tempo môžu spôsobiť, že sa často cítime bez energie a unavení, a tak niekoľkokrát denne siahame po šálke kávy či po energetickom nápoji. Priveľa kofeínu však nášmu telu neprospieva – môže spôsobiť nervozitu, nespavosť a žalúdočné problémy. Bežne dostupné energetické nápoje majú tiež vysoký obsah cukru a ich pravidelná konzumácia môže viesť k obezite.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému téme úspešného podnikania, kariéry a zdravej pracovnej rovnováhy, pri príležitosti spustenia nového poistenia pre podnikateľov ProFi Extra od poisťovne Generali, ktoré je šité na mieru individuálnym potrebám každého podnikania a podrží v krízových chvíľach.

Vyskúšajte preto prírodné povzbudzovače, ktoré vám pomôžu dobiť baterky oveľa zdravším spôsobom.

Ajurvédske poklady

O ajurvéde ste už určite počuli viacerí a niektorí ste ju aj vyskúšali. Je to najstarší liečebný lekársky systém o zásadách zdravého spôsobu života. Pochádza z Indie a v doslovnom preklade je to náuka o živote. Vyskúšajte napríklad zmesi himalájskych bylín, medzi ktorými môžete nájsť aj čaj s názvom Udana. Práve tento čaj vám pomôže nájsť stratenú energiu, povzbudí vašu myseľ a silu vôle. Okrem čaju môžete ochutnať aj ajurvédske sušené plody. Váš organizmus určite povzbudí tzv. nebeské ovocie AMALAKI kakao, ktoré znižuje mieru únavy a vyčerpania. Konzumáciou tohto sušeného ovocia posilníte aj svoju imunitu a dosiahnete dlhovekosť. 🙂

amalaki.jpg

Káva s hubou Reishi

Ak sa ráno nechcete vzdať svojej kávy, vyskúšajte zdravší variant. Táto káva, ktorá má lahodnú chuť, je s prídavkom červenej čínskej huby Reishi, ktorej veľkým plusom oproti klasickej káve je to, že neprekysličuje organizmus. Dodá vám energiu a posilní váš organizmus.

reishi káva.jpg

Matcha čaj

Ste milovníkom zeleného čaju? Vyskúšajte matcha čaj. Nečakajte však typický vreckový alebo sypaný čaj. Matcha je 100-percentný zelený čaj, ktorý sa vyrába zomletím čajových lístkov na jemný zelený prášok a práve preto je desaťkrát silnejší ako typický zelený čaj, ktorý lúhujeme. Matcha čaj sa zalieva horúcou vodou, ale nie úplne vriacou. Po zaliatí čaj vyšľaháte. Tradične sa to robí bambusovou metličkou zvanou chasen, no podarí sa vám to aj obyčajnou lyžičkou. Ak je čaj kvalitný, vytvorí sa vám hustá pena. Matcha čaj si môžete dokonca pripraviť zaliatím mlieka a následne nápoj takisto vyšľahať. Okrem toho, že si týmto čajom doplníte potrebnú energiu, sa vám poďakuje aj vaše telo. Matcha čaj je veľmi zdravý nápoj plný antioxidantov, detoxikuje organizmus a dokonca zabraňuje vzniku rakoviny.

matcha sušienky.jpg

Na trhu existujú aj potraviny s prídavkom matcha čaju, ako napríklad rôzne čokolády či trubičky. Môžete však doma trošku aj zaexperimentovať a tento zdravý zelený prášok použiť ako prísadu do sušienok alebo domácej zmrzliny.

Yerba maté

Ide o energetický nápoj, ktorý má svoj pôvod v Južnej Amerike. Tento čaj sa pripravuje z rastliny s názvom cezmína paraguajská a postupne sa stal obľúbeným nápojom na celom svete. Okrem toho, že človeka dokáže poriadne nakopnúť, obsahuje veľa prospešných látok a zbavuje telo toxínov. Ak ho pijete prvýkrát, robte to opatrne a v malých dúškoch, čaj je naozaj silný. Dokonca aj keď ho pijete pravidelne, odporúča sa urobiť niekoľkodňovú pauzu. Dostanete ho ako klasický sypaný čaj, ale nájdete ho aj v podobe vreckového čaju, do ktorého sú ešte pridané ďalšie bylinky. Ak si však chcete vychutnať čaj tak, ako to robia v krajine jeho pôvodu, zadovážte si kalabasu. Je to tradičná nádoba, z ktorej sa tento čaj pije. Nesmie k nej chýbať ani kovová slamka bombilla s drobným sitkom na konci.

yerba maté2.jpg

Púpava

Vedeli ste, že v Grécku sa kedysi podávala proti únave práve šťava z púpavy? Skúste si pridať pár mladých lístkov púpavy napríklad do šalátu alebo ich pridajte do svojho smoothie.

Pripravte si čaj zo sušených lístkov alebo citrónovú limonádu, do ktorej môžete pridať aj kúsky kvetov z púpavy. Pozor však na stonku z púpavy. Obsahuje lepkavé mlieko, ktoré nie je vhodné na konzumáciu, dokonca môže byť jedovaté.

Zdravá energetická bomba

Veľa sily a energie vám dokáže dodať aj obyčajný špenát. Jeho pravidelnou konzumáciou doplňujete horčík, ktorý je veľmi dôležitý preto, aby ste sa necítili unavene. Zo špenátu sa dá takisto pripraviť smoothie. Môžete k nemu pridať jablká, uhorky, zázvor alebo aj chia semienka, ktoré sú podobne ako špenát výborným zdrojom energie s tou výhodou, že energia sa z nich uvoľňuje do tela počas celého dňa.

zdravá energetická bomba.jpg

Rybí olej

Niektorí si určite pamätáte, ako nám ako malým deťom dávali na lyžičku rybí olej. Momentálne ho nájdete na trhu už aj ochutený či v podobe kapsúl. Obsahuje veľa prospešných vitamínov a minerálov a má priaznivé účinky na našu myseľ a telo. Rybím olejom sa tiež môžete zbaviť stresu a zregenerovať svoj organizmus. Tak čo, vrátite sa do detských čias?

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.