Navštívte galérie a múzeá po celom svete z pohodlia domova a zadarmo
Šírenie vírusu zasiahlo všetky oblasti života. Kultúrne udalosti boli zrušené a umenie sa stalo špecifickou sférou. Tí, čo ho milujú, musia na určité obdobie svoje potreby oželieť. Našťastie sa mnoho kultúrnych inštitúcií rozhodlo vyjsť ľuďom v ústrety a naplniť ich túžby. Múzeá a galérie sprístupnili svoje zbierky a výstavy online. Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie.
Slovenské múzeá a galérie
Slovenské národné múzeum v Bratislave
Slovenské národné múzeum je našou najvyššou štátnou inštitúciou zodpovednou za prípravu múzejných zbierok, podporu vedeckého bádania a organizovanie kultúrnych a vzdelávacích podujatí v tejto oblasti. Nájdete v ňom zbierky umeleckých, historických aj vedeckých predmetov spolu s informáciami o prírodnom a spoločenskom vývoji krajiny a jeho etnických komunitách. Všetky sú teraz dostupné k nahliadnutiu online.
Kysucké múzeum v Čadci
Pozrieť si môžete online expozície: zaujímavý skanzen Vychylovka – stála etnografická výstava v prírode v Novej Bystrici a historickú lesnú ozubenú železnicu. Online je dostupný taktiež kaštieľ Radoľa, ide o jednu z najstarších historických budov na Kysuciach s charakteristickým renesančným štýlom zemianskeho sídla.
Galéria Nedbalka v Bratislave
Galéria Nedbalka má vo svojej zbierke vyše 500 exponátov slovenských umelcov, ktorí pôsobili v 19. storočí až po súčasných umelcov. Svojím interiérom pripomína známe Guggenheimovo múzeum a na štyroch poschodiach nájdete prevažne sochárske diela a maľby.
Slovenská národná galéria v Bratislave
Vďaka online priestoru prináša naša národná galéria divákom domov nielen zbierky, ale aj videá, rozhovory a ešte aj exkurzie priamo do pohodlia obývačky. Galéria pripravila aj návody, ako zabaviť deti doma a na dlhé chvíle ponúka aj čítanie.
Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici
Galéria je zameraná na výskum a tvorbu zbierok moderného a súčasného umenia. Zaujímavá je napríklad zbierka diel Dominika Skuteckého, ktorú si teraz môžete pozrieť virtuálne. Expozícia predstavuje maliarovu tvorbu ovplyvnenú dlhoročným pôsobením vo Viedni a v Benátkach. Obdivujte ho teraz online!
Tatranská galéria v Poprade
Jedinečná galéria svojho druhu, sídliaca v priestoroch bývalej parnej elektrárne. Zameriava sa na verejnú tvorbu umelcov širšieho východoslovenského regiónu. Expozíciu slovenských umelcov s názvom Odkryté hodnoty si môžete teraz pozrieť online.
Moderné umenie
Guggenheimovo múzeum v Bilbau
Nápaditá architektúra tohto jedinečného múzea uchováva skutočné umelecké poklady. Budova Guggenheimovho múzea v Bilbau je dokonca jedna z najväčších Guggenheimových múzeí. Diela velikánov ako Jean-Michel Basquiat, Jeff Koons, Andy Warhol a mnohých iných sú vám teraz k dispozícii.
New York, MET v New Yorku
Múzeum MET je tretím najnavštevovanejším múzeom na svete. Obsahuje historické zbierky zo starovekého Egypta, sochárske diela z ranej európskej tvorby, odevnú tvorbu od velikánov ako Christian Dior, ale aj moderné umenie amerických autorov.
MAK vo Viedni
Múzeum úžitkového umenia vo Viedni je jedným z najvýznamnejších múzeí svojho druhu na svete. Bolo založené ako cisárske kráľovské múzeum umenia a priemyslu v roku 1863. Dnešná zbierka MAK predstavuje výnimočné spojenie úžitkového umenia, dizajnu, súčasného umenia a architektúry. Vďaka virtuálnej prehliadke si môžete pozrieť napríklad diela Gustava Klimta.
TATE Modern v Londýne
Tate Britain je súčasťou siete galérií TATE v Anglicku. Je to najstaršia galéria v Londýne, otvorili ju už v roku 1897. Dnes ponúka národnú zbierku britského umenia od roku 1500 po súčasnosť a okrem toho medzinárodné moderné a súčasné umenie, ktoré zahŕňa takmer 70 000 diel. Online si môžete pozrieť tematické zbierky zamerané napríklad na komédiu alebo varenie.
Prírodovedecké výstavy
Prírodovedecké múzeum vo Viedni
Múzeum je domovom svetoznámych a jedinečných predmetov, ako je napríklad 29 500 rokov stará Venuša z Willendorfu, morská krava Stellerovcov, ktorá vyhynula pred viac ako 200 rokmi, a obrovské kostry dinosaurov. Medzi ďalšie vzácnosti patrí najväčšia a najstaršia verejná zbierka meteoritov na svete vrátane veľkolepého meteoritu „Tissint“ z Marsu, ako aj nová stála antropologická výstava o pôvode a vývoji ľudí.
Smithsonian National Museum vo Washingtone
Ide o národné múzeum prírodnej histórie, ktoré predstavuje krásy prírodného sveta. Vo svojej zbierke má viac ako 145 miliónov objektov. Vďaka online prehliadke si môžete naozaj zblízka pozrieť kosti dinosaurov, ako aj mnoho ďalších zaujímavých objektov.
Prírodovedecké múzeum v Berlíne
Prírodovedecké múzeum v Berlíne je jedno z najväčších a najdôležitejších na svete. V zbierke má vyše 30 miliónov artefaktov z oblastí, ako je paleontológia, geológia či mineralógia. Atraktívnou je ich expozícia dinosaurov, ktorú si môžete prejsť z pohodlia domova aj vy.
Darwinovo múzeum v Moskve
Štátne múzeum Darwina je najväčšie populárne vedecké centrum na svete, ktoré sa venuje výlučne procesu evolúcie, čím sa celosvetovo stáva unikátnym. Je to jediné múzeum svojho druhu v Rusku. Každoročne ho navštívi viac ako pol milióna ľudí. Zbierka obsahuje asi 400 000 artefaktov.
Historické výstavy
Aténska Akropola
Múzeum Akropola je špecifickým archeologickým náleziskom, v ktorom sa nachádza viac ako 3000 známych artefaktov z aténskej Akropoly, najvýznamnejšej svätyne starovekého mesta. Návštevníci majú teraz jedinečnú možnosť prezrieť si online sochársku výzdobu Parthenonu.
The British Museum v Londýne
Sochy z Parthenonu nájdete aj v Britskom múzeu v Londýne. Toto múzeum zhromažďuje viac ako dva milióny rokov ľudskej histórie a kultúry. Nájdete tu zaujímavé zbierky od afrických textílií cez mayské glyfy až po prehliadku bitky pri Waterloo.
The State Hermitage v Petrohrade
State Hermitage je jedným z najväčších múzeí na svete. Jeho výstavy zahŕňajú viac ako 3 milióny exponátov z antiky, západnej Európy, Blízkeho východu či Ruska. Zbierky múzea sa postupne rozširujú, momentálne zahŕňajú 17 000 obrazov a 600 000 grafických diel, viac ako 12 000 sôch a 300 000 remeselných diel, 700 000 archeologických nálezov a 1 000 000 numizmatických nálezov.
Prechádzky po zaujímavých miestach a pamiatkach
Podzemie CERN-u
Ak ste sa zamýšľali, ako to môže vyzerať v tak fantastickom laboratóriu, ako je CERN, vďaka tejto online prehliadke sa dostanete všade. Nakuknete, ako vyzerá urýchľovač častíc či experimentálne laboratórium. Uvidíte aj to, ako sa riadi obrovský komplex, akým nepochybne CERN je.
Záhrady pri paláci Versailles
Kto povedal, že záhony v parkoch nie sú také zaujímavé ako obrazy? Nová šikovná aplikácia pre návštevníkov virtuálnej reality umožňuje objavovať palác so záhradami tak, ako skutočne vyzerá a užiť si širokú škálu exkluzívneho kultúrneho obsahu. Vychutnajte si nezabudnuteľný zážitok a preskúmajte kráľovské apartmány, kaplnku, operu, sieň zrkadiel a ešte oveľa viac.
Yellowstonský národný park
Poprechádzať sa po národnom parku môžete aj s papučami na nohách a z pohodlia domova. K dispozícii máte hneď niekoľko zaujímavostí z tejto lokality.
Výhľad z Eiffelovej veže
Pozrite si Paríž ako na dlani. Ponorte sa do jedinečných výhľadov na Paríž z každého poschodia. Pocítite na tele husiu kožu, keď pôjdete po sklenenej podlahe na 1. poschodí či zažite neuveriteľný výstup po schodoch alebo výťahom.
Pyramídy v Gíze
Mystické pyramídy máte teraz na dosah ruky. Pyramídy v Gíze boli postavené tak, aby vydržali večnosť. Monumentálne hrobky sú pozostatkami starej egyptskej éry spred 4500 rokov. Egyptskí faraóni verili, že sa stanú po smrti bohmi. Aby sa pripravili na ďalší svet, postavili si obrovské chrámy a masívne pyramídové hrobky a naplnili ich všetkými cennosťami, ktoré každý vládca bude potrebovať aj po smrti.
Machu Picchu
Väčšina archeológov verí, že Machu Picchu bolo postavené ako panstvo cisára Pachacutiho (1438 – 1472). Presvedčte sa na vlastné oči a spoznajte túto architektonickú ikonku aspoň virtuálne.
Hudobné vystúpenia
Berlínska filharmónia
Berlínska filharmónia je síce zatvorená, no svoj program ponúka aspoň virtuálne. Sprístupnila ho online prostredníctvom záznamov z archívov, ale aj live streamov. To všetko môžete pozorovať z pohodlia svojho domova, stačí sa len zaregistrovať na ich webovej stránke.
Elbphilharmonie
Hudobné vystúpenia si môžete vychutnať aj v priestoroch jednej z najkrajších filharmónií – Elbphilharmonie v Hamburgu. Okrem svetových vystúpení je zážitkom aj samotná budova postavená na rieke Elbe.
Národná opera v Paríži
Národná opera ponúka zadarmo live streamy svojich najpopulárnejších vystúpení, ako je Labutie jazero alebo Don Giovanni. Najbližšie dni sa môžete tešiť na adaptácie Barbiera zo Sevilly či operu Carmen.
Výstavy pre najmenších
TATE Kids
V TATE si prídu na svoje aj tí najmenší. Na špeciálnej stránke venovanej deťom si môžu vaši drobci nakresliť svoj vlastný pop-art obrázok inšpirovaný Andym Warholom či obraz podobný štýlu Jacksona Pollocka. Taktiež tu nájdete mnoho kvízov a hier, vďaka ktorým deti hravou formou spoznajú velikánov umenia.
MET Kids
Zábavnou formou môžu vaše deti preskúmať aj múzeum MET. Na webe budete mať celé múzeum ako na dlani, môžete klikať na jednotlivé expozície. Ku každému artefaktu pripadá výklad a kreatívna úloha, ktorú musia návštevníci splniť.