Netradičné festivaly po celom svete, ktoré musíte zažiť
Leto sa nezadržateľne blíži a horúce lúče so sebou prinášajú aj množstvo festivalov po celom svete. Pozreli sme sa na tie uletené, unikátne a najlepšie celosvetové festivaly najrôznejších žánrov – od paradajok cez elektronickú hudbu až po festival farieb!
La Tomatina – Buñol, Španielsko
Pre toho, kto nemá rád paradajky (skromne sa tiež hlásim), bude tento festival nočnou morou. Inak je to však obrovská zábava a doslova paradajková vojna. Španielske (katalánske) mestečko Buñol už niekoľko rokov organizuje paradajkovú megabitku – La Tomatinu – ktorá sa tento rok koná 29. augusta. Účel? Zabaviť sa a hodiť niekomu paradajku priamo medzi oči. Ak aj nepôjdete, rozhodne si toto bláznovstvo pozrite aspoň vo videu!
Tomorrowland – Boom, Belgicko
Tento názov ste už iste niekde započuli. Legendárny festival elektronickej hudby si našiel svoje trvalé miesto v Belgicku – v mestečku s výborným názvom Boom (vo flámskej/holandskej výslovnosti „Bóm”). Tomorrowland je známy najmä svojimi stejdžami a hudobnými kulisami, do ktorých organizátori investujú milióny a vyzerajú miestami ako z iného sveta. Tvoria fascinujúci príbeh od rozprávok až po sci-fi. V horúce júlové dni je Tomorrowland napeckovaný vystúpeniami najlepších artistov elektronickej hudby. Zábava sa tiahne cez dva víkendy a teraz pozor – lístky sa typicky vypredajú za pár minút! Ich aftermovie z roku 2018 má viac ako 20 minút, stojí však za to. Na niektoré zábery budete pozerať s otvorenými ústami. Tento rok sa koná 19. – 21. a 26. – 28. júla.
Boryeongský bahenný festival – Boryeong, Južná Kórea
V Južnej Kórei sa rozhodli, že ukážu ľuďom zdravotné účinky bahna v úplne inom štýle. Už od roku 1998 sa v meste Boryeong (asi 200 km južne od Soulu) každoročne koná bahenný festival. Na Boryeongskom festivale bahna sa každý rok stretnú viac ako 2 milióny (!) fanúšikov a „bahniť“ sa tu môžete celé 2 týždne! Tento rok sa koná 19. – 28. júla.
Sziget Fesztival – Budapešť, Maďarsko
Ak sa vám nechce cestovať ďaleko, naši južní susedia dostali svoj festival Sziget (web je aj v slovenčine) na úroveň, o ktorej sa mnohým promotérom môže iba snívať. V preklade znamená „ostrov”, keďže sa koná na jednom z budapeštianskych dunajských ostrovov. Neskutočná 7-dňová jazda (tento rok sa koná 7. – 13. augusta), vlastné festivalové mesto a minimum oddychu – stále sa tu totiž niečo deje. Áno, týždňová vstupenka začína na šialených 339 € (dajú sa však kúpiť aj jednodňové lístky či kombinácie vstupov len na niekoľko dní), za týždeň tu však môžete zažiť koncerty, po ktorých túžite celý život a nemusíte za jednotlivými umelcami cestovať po celom svete. A najmä Budapešť je tak blízko Slovenska!
Festivaly bez alkoholu a drog
S festivalmi sa, žiaľ, spája aj častá konzumácia alkoholu a často aj drog. Vyskúšali by ste festival bez akéhokoľvek „dopingu“? Festivaly tohto typu sú za posledné roky na vzostupe a netýka sa to len festivalov, ktorých súčasťou je joga či meditácia, ale aj klasických rockových, elektronických či multižánrových hudobných festivalov.
Napríklad v americkom mestečku Boonsville v severnej Kalifornii sa každoročne koná rockový festival bez alkoholu RockSoberFest (slovo „sober” znamená v preklade triezvy). Je to klasický rockový festival, kde sa veľa tancuje, koncertuje, ale alkohol (ani pivo) sa tu vôbec nepodáva. Tento rok sa koná 31. mája – 2. júna. Ďalším príkladom je Shambhala na Salmo River Ranch v Britskej Kolumbii v Kanade (tento rok 9. – 12. júla), festival klubovej a rave hudby Sober Fest UK v anglickom Willey v okrese Warwickshire (tento rok 6. – 8. septembra) alebo séria festivalových podujatí venovaných tanečnej hudbe aj s charitatívnym rozmerom Xstatic Sunsets, ktoré sa pravidelne konajú v Austrálii. Je však iba otázkou času, kedy sa festival tohto typu usídli aj niekde bližšie v našom okolí.
Maha Shivaratri – Káthmándú, Nepál
Vždy ste túžili trekovať v Nepále? Skúste si svoju cestu naplánovať v mesiacoch február, marec či apríl, pretože jeden z dní v týchto mesiacoch padne na oslavu najvyššieho hinduistického boha Šivu. Hinduisti sa postia a večer navštevujú svoje posvätné chrámy. Do tohto momentu je všetko v poriadku. V nepálskom hlavnom meste Káthmándú sa však náboženská oslava mení na búrlivý (a tak trocha nekontrolovaný) festival. Neďaleko chrámu stretnete stovky svätých mužov (tzv. sádhov), obnažených a odetých iba v popole. Ľudia im prinášajú rôzne obety a dary napríklad vo forme bylín. Cieľom festivalu je prekonanie temnoty a ľudskej ignorancie. Celodenný festival Maha Shivaratri, ktorý sa tento rok konal 4. marca (najbližšie sa bude konať 21. februára 2020), je zároveň nepálskym štátnym sviatkom, ktorý sa v noci mení na poriadnu exotickú zábavu.
Wireless – Londýn, Spojené kráľovstvo
Trip do Londýna sa oplatí spojiť s nejakou akciou, ktorých sa v anglickej metropole konajú desiatky – či už športových, alebo hudobných. Ak ste navyše fanúšikom poctivého hip-hopu (DJ Khaled, French Montana, Eminem, Jay-Z a ďalší), kupujte letenky a vyrazte do UK, kde sa začiatkom júla (tento rok konkrétne 5. – 7. júla) koná svetoznámy festival Wireless. Lístky sú už takmer vypredané, ak sa však poponáhľate, určite ešte niečo ulovíte.
Festival farieb Hólí – India (aj Nepál)
Jednoznačne najfarebnejší festival! Hólí je azda najznámejší indický festival, ktorým ľudia oslavujú príchod jari a rozkvet lásky (najbližšie sa bude konať 9. – 10. marca 2020) a jeho korene siahajú do dávnej hinduistickej histórie. Po príchode na samotný festival si nezabudnite nakúpiť množstvo farieb v prášku, pretože vašou úlohu bude hádzať ho po všetkých a po všetkom, okolo čoho sa mihnete. Každá farba má svoj význam – červená predstavuje čistotu, zelená zdravie, modrá pokoj a žltá vaše vnútorné pocity. Hólí si môžete užiť na mnohých miestach po celej Indii a Nepále, no svoje hranice prekonal už dávno a oslavujú ho v rôznych krajinách po celom svete.
Pohoda Festival – Trenčín, Slovensko
Druhý júlový víkend (tento rok 11. – 13. júla) sa koná aj u nás festival, ktorý prekročil hranice našej malej krajiny. Nie, Pohodu nespomíname preto, že chceme byť hrdými Slovákmi. Spomíname ju preto, že sa dlhé roky umiestňuje v zahraničných recenziách a rebríčkoch vysoko najmä vďaka svojej kvalite, atmosfére a starostlivosti o návštevníka, ktorej výsledkom je skrátka pohoda. Kapacita je limitovaná každý rok na 30-tisíc návštevníkov a ak ste na Pohode v Trenčíne stále ešte neboli, je čas to zmeniť.
Chinchilla Melon Festival – Chinchilla, Austrália
Na záver asi najuletenejší a pre nás najvzdialenejší festival plný melónov a bláznivej zábavy, ktorý sa koná každý druhý rok vo februári (najbližší bude 18. – 21. februára 2021). Lyžovanie či rodeo na melónoch, za ktorým sa však musíte vydať až do Austrálie do maličkého mestečka Chinchilla v štáte Queensland, ktoré nemá ani 7000 obyvateľov. Cez víkend sa však počet jeho obyvateľov zniekoľkonásobí a premení na miesto šialených súťaží, za ktorými ľudia z okolia podľa tradície trekujú dlhé hodiny. Na Chinchilla Melon Festival zároveň odvážili aj najväčší vypestovaný melón na svete s hmotnosťou cez 99 kg!
Veríme, že sme vás cestovateľsky aj festivalovo inšpirovali.
Želáme bezpečné cesty a parádnu festivalovú zábavu!