Používaním tohto webu súhlasíte s využívaním súborov cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ich používanie môžete odmietnuť nastavením svojho internetového prehliadača. Viac informácii
projekt poisťovne logo generali

Netradičné festivaly po celom svete, ktoré musíte zažiť

Jožo a Hanka Orgonášovci 15. 05. 2019

Leto sa nezadržateľne blíži a horúce lúče so sebou prinášajú aj množstvo festivalov po celom svete. Pozreli sme sa na tie uletené, unikátne a najlepšie celosvetové festivaly najrôznejších žánrov – od paradajok cez elektronickú hudbu až po festival farieb!

La Tomatina – Buñol, Španielsko

Pre toho, kto nemá rád paradajky (skromne sa tiež hlásim), bude tento festival nočnou morou. Inak je to však obrovská zábava a doslova paradajková vojna. Španielske (katalánske) mestečko Buñol už niekoľko rokov organizuje paradajkovú megabitku – La Tomatinu – ktorá sa tento rok koná 29. augusta. Účel? Zabaviť sa a hodiť niekomu paradajku priamo medzi oči. Ak aj nepôjdete, rozhodne si toto bláznovstvo pozrite aspoň vo videu!

Tomorrowland – Boom, Belgicko

Tento názov ste už iste niekde započuli. Legendárny festival elektronickej hudby si našiel svoje trvalé miesto v Belgicku – v mestečku s výborným názvom Boom (vo flámskej/holandskej výslovnosti „Bóm”). Tomorrowland je známy najmä svojimi stejdžami a hudobnými kulisami, do ktorých organizátori investujú milióny a vyzerajú miestami ako z iného sveta. Tvoria fascinujúci príbeh od rozprávok až po sci-fi. V horúce júlové dni je Tomorrowland napeckovaný vystúpeniami najlepších artistov elektronickej hudby. Zábava sa tiahne cez dva víkendy a teraz pozor – lístky sa typicky vypredajú za pár minút! Ich aftermovie z roku 2018 má viac ako 20 minút, stojí však za to. Na niektoré zábery budete pozerať s otvorenými ústami. Tento rok sa koná 19. – 21. a 26. – 28. júla.

Boryeongský bahenný festival – Boryeong, Južná Kórea

V Južnej Kórei sa rozhodli, že ukážu ľuďom zdravotné účinky bahna v úplne inom štýle. Už od roku 1998 sa v meste Boryeong (asi 200 km južne od Soulu) každoročne koná bahenný festival. Na Boryeongskom festivale bahna sa každý rok stretnú viac ako 2 milióny (!) fanúšikov a „bahniť“ sa tu môžete celé 2 týždne! Tento rok sa koná 19. – 28. júla.

Sziget Fesztival – Budapešť, Maďarsko

Ak sa vám nechce cestovať ďaleko, naši južní susedia dostali svoj festival Sziget (web je aj v slovenčine) na úroveň, o ktorej sa mnohým promotérom môže iba snívať. V preklade znamená „ostrov”, keďže sa koná na jednom z budapeštianskych dunajských ostrovov. Neskutočná 7-dňová jazda (tento rok sa koná 7. – 13. augusta), vlastné festivalové mesto a minimum oddychu – stále sa tu totiž niečo deje. Áno, týždňová vstupenka začína na šialených 339 € (dajú sa však kúpiť aj jednodňové lístky či kombinácie vstupov len na niekoľko dní), za týždeň tu však môžete zažiť koncerty, po ktorých túžite celý život a nemusíte za jednotlivými umelcami cestovať po celom svete. A najmä Budapešť je tak blízko Slovenska!

Festivaly bez alkoholu a drog

S festivalmi sa, žiaľ, spája aj častá konzumácia alkoholu a často aj drog. Vyskúšali by ste festival bez akéhokoľvek „dopingu“? Festivaly tohto typu sú za posledné roky na vzostupe a netýka sa to len festivalov, ktorých súčasťou je joga či meditácia, ale aj klasických rockových, elektronických či multižánrových hudobných festivalov.

Napríklad v americkom mestečku Boonsville v severnej Kalifornii sa každoročne koná rockový festival bez alkoholu RockSoberFest (slovo „sober” znamená v preklade triezvy). Je to klasický rockový festival, kde sa veľa tancuje, koncertuje, ale alkohol (ani pivo) sa tu vôbec nepodáva. Tento rok sa koná 31. mája – 2. júna. Ďalším príkladom je Shambhala na Salmo River Ranch v Britskej Kolumbii v Kanade (tento rok 9. – 12. júla), festival klubovej a rave hudby Sober Fest UK v anglickom Willey v okrese Warwickshire (tento rok 6. – 8. septembra) alebo séria festivalových podujatí venovaných tanečnej hudbe aj s charitatívnym rozmerom Xstatic Sunsets, ktoré sa pravidelne konajú v Austrálii. Je však iba otázkou času, kedy sa festival tohto typu usídli aj niekde bližšie v našom okolí.

Maha Shivaratri – Káthmándú, Nepál

Vždy ste túžili trekovať v Nepále? Skúste si svoju cestu naplánovať v mesiacoch február, marec či apríl, pretože jeden z dní v týchto mesiacoch padne na oslavu najvyššieho hinduistického boha Šivu. Hinduisti sa postia a večer navštevujú svoje posvätné chrámy. Do tohto momentu je všetko v poriadku. V nepálskom hlavnom meste Káthmándú sa však náboženská oslava mení na búrlivý (a tak trocha nekontrolovaný) festival. Neďaleko chrámu stretnete stovky svätých mužov (tzv. sádhov), obnažených a odetých iba v popole. Ľudia im prinášajú rôzne obety a dary napríklad vo forme bylín. Cieľom festivalu je prekonanie temnoty a ľudskej ignorancie. Celodenný festival Maha Shivaratri, ktorý sa tento rok konal 4. marca (najbližšie sa bude konať 21. februára 2020), je zároveň nepálskym štátnym sviatkom, ktorý sa v noci mení na poriadnu exotickú zábavu.

Wireless – Londýn, Spojené kráľovstvo

Trip do Londýna sa oplatí spojiť s nejakou akciou, ktorých sa v anglickej metropole konajú desiatky – či už športových, alebo hudobných. Ak ste navyše fanúšikom poctivého hip-hopu (DJ Khaled, French Montana, Eminem, Jay-Z a ďalší), kupujte letenky a vyrazte do UK, kde sa začiatkom júla (tento rok konkrétne 5. – 7. júla) koná svetoznámy festival Wireless. Lístky sú už takmer vypredané, ak sa však poponáhľate, určite ešte niečo ulovíte.

Festival farieb Hólí – India (aj Nepál)

Jednoznačne najfarebnejší festival! Hólí je azda najznámejší indický festival, ktorým ľudia oslavujú príchod jari a rozkvet lásky (najbližšie sa bude konať 9. – 10. marca 2020) a jeho korene siahajú do dávnej hinduistickej histórie. Po príchode na samotný festival si nezabudnite nakúpiť množstvo farieb v prášku, pretože vašou úlohu bude hádzať ho po všetkých a po všetkom, okolo čoho sa mihnete. Každá farba má svoj význam – červená predstavuje čistotu, zelená zdravie, modrá pokoj a žltá vaše vnútorné pocity. Hólí si môžete užiť na mnohých miestach po celej Indii a Nepále, no svoje hranice prekonal už dávno a oslavujú ho v rôznych krajinách po celom svete.

Pohoda Festival – Trenčín, Slovensko

Druhý júlový víkend (tento rok 11. – 13. júla) sa koná aj u nás festival, ktorý prekročil hranice našej malej krajiny. Nie, Pohodu nespomíname preto, že chceme byť hrdými Slovákmi. Spomíname ju preto, že sa dlhé roky umiestňuje v zahraničných recenziách a rebríčkoch vysoko najmä vďaka svojej kvalite, atmosfére a starostlivosti o návštevníka, ktorej výsledkom je skrátka pohoda. Kapacita je limitovaná každý rok na 30-tisíc návštevníkov a ak ste na Pohode v Trenčíne stále ešte neboli, je čas to zmeniť.

Chinchilla Melon Festival – Chinchilla, Austrália

Na záver asi najuletenejší a pre nás najvzdialenejší festival plný melónov a bláznivej zábavy, ktorý sa koná každý druhý rok vo februári (najbližší bude 18. – 21. februára 2021). Lyžovanie či rodeo na melónoch, za ktorým sa však musíte vydať až do Austrálie do maličkého mestečka Chinchilla v štáte Queensland, ktoré nemá ani 7000 obyvateľov. Cez víkend sa však počet jeho obyvateľov zniekoľkonásobí a premení na miesto šialených súťaží, za ktorými ľudia z okolia podľa tradície trekujú dlhé hodiny. Na Chinchilla Melon Festival zároveň odvážili aj najväčší vypestovaný melón na svete s hmotnosťou cez 99 kg!

Veríme, že sme vás cestovateľsky aj festivalovo inšpirovali.

Želáme bezpečné cesty a parádnu festivalovú zábavu!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.