projekt poisťovne logo generali

Neviete prísť na pôvod vašej alergie? Príčina sa môže skrývať u vás doma

08. 07. 2022

Kýchanie, výtok z nosa, slzenie očí, no tiež opuchy, nepríjemné vyrážky či fľaky na pokožke. To je len zlomok prejavov, ktoré majú na svedomí alergie, ktoré trápia čoraz viac ľudí vo svete a výnimkou nie je ani Slovensko. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú alergie štvrté najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie na svete. Mnoho ľudí si pod pojmom alergia predstaví precitlivenú reakciu na peľ z kvitnúcich rastlín, no pravdou je, že veľká časť alergénov na nás číha aj v našich príbytkoch.

Tento mesiac sa venujeme bývaniu a nehnuteľnostiam. Aby bolo o vaše vysnívané bývanie dobre postarané, chráňte svoj majetok a takisto aj seba, vhodným poistením. V poisťovni Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Reakcia tela na neznáme látky

 Každý človek sa počas svojho života bez toho, aby o tom vedel, stretne s množstvom neznámych látok, ktoré sa do jeho tela dostanú rôznymi spôsobmi, najčastejšie však cez dýchaciu sústavu. Imunitný systém zdravého človeka je našťastie schopný takýmto neznámym votrelcom odolať, zlikvidovať ich a ešte si aj vytvoriť protilátky.

V praxi to funguje tak, že biele krvinky vyhodnotia neznámu látku za nebezpečnú, a preto imunitný systém spustí imunitnú odpoveď. To pre bežného človeka nemusí byť problém, no pokiaľ ide ale o alergika, ktorý je na takéto látky precitlivený, jeho imunitná reakcia je často prehnaná. „Neprimeraná reakcia je sprostredkovaná protilátkami, imunoglobulínmi typu E (IgE). Pod atopiou rozumieme osobnú či rodinnú predispozíciu produkovať špecifické IgE aj pri nízkych dávkach alergénov,“ dodáva klinická imunologička a alergologička MUDr. Denisa Prokopičová.

Práve táto prehnaná reakcia má za následok rôzne nežiaduce príznaky. Ako nám objasnila MUDr. Denisa Prokopičová: „Častými prejavmi alergií sú príznaky nádchy, zápal spojoviek, atopický ekzém, nevoľnosť v bruchu, no tiež to môže byť svrbenie v ušiach, ústnej dutine, únava či problémy so spánkom. Najzávažnejším prejavom alergie je ale celková alergická –anafylaktická reakcia, ktorá bez včasnej liečebnej intervencie môže viesť až k smrti pacienta.“

Nezvaní hostia na nás číhajú aj doma

Mnohí z nás to dobre poznajú – na jar prichádza peľová sezóna a hneď sa to prejaví zvýšeným výtokom z nosa alebo kýchaním. Čo však robiť vo chvíli, keď sa sezóna skončí, no alergické reakcie neutíchajú? Môže to značiť aj vážnejšie ochorenie, to sa však od alergie dá jednoducho odlíšiť. Príčinu treba hľadať inde a často je bližšie, ako si myslíme. Okrem exteriéru totiž množstvo alergénov na nás číha práve v našich domácnostiach.

Sem patria napríklad roztoče, huby, plesne či zvieracie alergény, ale tiež čistiace prípravky s chemickým zložením. Rovnako sa stretávame s pojmom alergia na prach. „To však ale nie je úplne tak, pretože tento výraz je nepresný, keďže samotná alergia vzniká z obsiahnutých drobných čiastočiek rôzneho pôvodu, “ upresnila MUDr. Denisa Prokopičová.

Medzi ne patria výkaly a časti odumretých tiel roztočov, odumreté časti ľudskej kože, ľudské chlpy, časti textilu, zvyšky potravín, časti odumretých tiel hmyzu, baktérie a ich produkty, ale i peľové zrnká. Poďme si teda jednotlivé alergény z domácnosti rozobrať podrobnejšie.

Neviditeľní záškodníci – roztoče

Ide o mikroskopické stvorenia, ktoré však vedia narobiť veľké problémy. V domácnostiach sa živia zvyškami organickej hmoty, najčastejšie odumretými kožnými šupinkami, ktoré  z ľudského tela prirodzene odpadávajú. Aj kvôli tomu sa združujú na miestach, kde sa takáto ich „potrava“ nachádza v čo najväčšom množstve. Alergické reakcie tiež spôsobujú aj výkaly z týchto mikroskopických roztočov.

Roztočová alergia sa prejavuje príznakmi nádchy, zápalu spojoviek, kožnými prejavmi, ekzémom. Často pri ignorácii ťažkostí, bez včasnej liečebnej intervencie dochádza k rozvoju bronchiálnej astmy. Pri roztočovej alergii je potrebné myslieť aj na skríženú precitlivenosť s alergénmi mäkkýšov, kôrovcov, ktorá sa môže prejaviť orálnym syndrómom, čo je v podstate svrbenie a pálenie pier, slizníc, jazyka, škrabanie hrdla alebo opuch pier, prípadne závažnejšou alergickou reakciou,“ opisuje alergické prejavy z roztočov MUDr. Denisa Prokopičová.

shutterstock_1292587921.jpg

Ak teda doma z nevysvetliteľných príčin trpíte alergiou, zvážte, či nebude vhodné odstrániť z bytu koberce. Uľahčí vám to tiež vysávanie a umývanie dlážky. Mali by ste pravidelne vymieňať a čistiť aj posteľnú bielizeň, periny a matrace, pretože práve toto je miesto, kde sa roztoče rozmnožujú najviac.

V súčasnosti sa tiež odporúčajú hypoalergénne materiály, ako napríklad duté vlákno z bavlny. Tradičné prírodné materiály, ako ovčia vlna či výplň z peria sú príčinou mnohých alergických ochorení, a preto sa do spálne alergika určite neodporúčajú. Vhodné je tiež časté vetranie priestorov, čím znížite teplotu v izbe, čo rozmnožovaniu roztočov neprospieva.

Alergia na huby – počuli ste o nej?

Možno vás prekvapí pojem alergia na huby. Určite ste však už počuli o alergii z plesne. Ako ale správne poznamenala MUDr. Denisa Prokopičová: „Používať by sa mal práve pojem alergia na huby, pleseň je len jedna konkrétna trieda húb. Vnútorné huby sú častými alergénmi domáceho prostredia so zvýšenou vlhkosťou.

Ekzémy, štípanie očí, nádcha či chronický kašeľ, aj to sú následky alergie na huby, ktoré sa často schovávajú v tmavých miestach za nábytkom. Všímať by ste si mali čierne fľaky a škvrny nielen pri nábytku, ale aj oknách či v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, akou je aj kúpeľňa. Riešením môže byť čistička vzduchu, ktorá je kombinovaná s odvlhčovačom, prípadne klimatizácia s čistiacim filtrom, čo vám zaručí minimalizovanie alergénov v interiéri.

shutterstock_147212159.jpg

Začína sa to úplne malými bodkami, ktoré si môžete pomýliť s prachom, ibaže tieto škvrny sú podstatne nebezpečnejšie. Ak na takéto miesto narazíte, mali by ste ho poriadne vyčistiť. Vyvarujte sa však čistiacim prostriedkom s obsahom dráždivých chemikálií, tie vám totiž môžu rovnako privodiť alergiu.

Vyhnite sa chemickým čistiacim prípravkom

Čistiť domácnosť s voľne predajnými čistiacimi prostriedkami, ktoré obsahujú dráždivé chemikálie, je v súčasnosti bežné aj napriek tomu, že so sebou nesú rovnaké riziko alergie ako pri roztočoch či hubách. Preto sa odporúča radšej investovať do bezalergénnych a prírodných čistiacich prostriedkov, ktorých je v súčasnosti na trhu dostatok.

shutterstock_1660419652.jpg

Rovnako by ste mali dbať na používanie ochranných prostriedkov, akými sú napríklad rukavice, aby ste predišli kontaktu s pokožkou. Alergie však spôsobujú aj oveľa bežnejšie čistiace prostriedky, s ktorými prichádzame do styku takmer každý deň. Patria sem napríklad pracie prášky, aviváže či iné čistiace prostriedky na bielizeň, pri ktorých by ste mali byť rovnako obozretní a narábať s nimi opatrne.

Čistiace a dezinfekčné prostriedky, takisto ako iné alergény vnútorného prostredia môžu poškodiť naše zdravie. Majú negatívny vplyv na kožu (priamy kontakt s kožou) a respiračný trakt (vdychovanie mikročastíc vo forme aerosólov) a ich dlhodobé pôsobenie môže viesť k ich chronickému poškodeniu s rôzne závažnými klinickými prejavmi,“ vysvetľuje MUDr. Denisa Prokopičová.

Čistota pol života

Alergény z vonkajšieho prostredia sa veľmi ľahko dokážu dostať aj do našich príbytkov, a to tak, že si ich so sebou prinesieme zvonku.  Či už ide o peľ alebo iný alergén, hneď po príchode domov by ste sa mali prezliecť a opláchnuť sa. Tieto alergény si často donesieme na svojom oblečení, vo vlasoch, no veľakrát nám ich pomôžu doniesť domov aj naši domáci miláčikovia.

V domácnostiach sa stretávame najčastejšie s mačkami, psami, hlodavcami, vtákmi. Najhoršie sú z pohľadu alergií mačky a hlodavce. Takisto ako pri „prachovej alergii“ ide o alergiu na rôzne drobné čiastočky, ktoré sa zo zvierat uvoľňujú,“ dodáva klinická imunologička a alergologička MUDr. Denisa Prokopičová.

V zásade ide o chlpy, srsť, sliny a tiež pot našich domácich miláčikov. Preto by sme mali dbať na pravidelnú hygienu našich domácich miláčikov a tiež ich nebrať do postele. Ideálnym riešením je nemať ich v miestnostiach, kde spíte. Ak máte takú možnosť, vhodné je nechať ich počas dňa vonku.

shutterstock_139902808.jpg

Vo všeobecnosti je teda pre nás najvhodnejším riešením pravidelné upratovanie a čistenie domácnosti, minimalizovanie možných ložísk alergénov, vetranie a udržiavanie optimálnej teploty a vlhkosti v byte či dome.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.