projekt poisťovne logo generali

Objavte menej tradičné miesta na zimnú dovolenku na Slovensku

15. 10. 2018

Pre mnohých milovníkov zimných radovánok sú strediská ako Park Snow Donovaly či Jasná doslova meradlom kvality zimných stredísk na Slovensku. Okrem bežného lyžovania si tu to svoje nájdu aj freeskieri a snowboardisti, ale tiež ľudia, ktorí sa aktívne zimným športom nevenujú. Slovensko však stále ukrýva aj veľa menej známych, ale porovnateľne kvalitných zimných stredísk na šport a oddych, kde si môžete do sýtosti užiť rozprávkovú zimnú krajinu bez ohľadu na to, či sa chystáte športovať, alebo nie. Okrem toho vás tieto miesta definitívne presvedčia o tom, aká je tá naša krajina malebná.

Silná tradícia aj fenomén v strednej Európe

Ždiar (Belianske Tatry, Spišská Magura)

Pokiaľ hľadáte miesto, ktoré má lyžovanie skutočne v DNA, odporúčame navštíviť Skicentrum Strednica v obci Ždiar. Toto lyžiarske stredisko sa rozprestiera na rozhraní pohorí Belianske Tatry a Spišská Magura a patrí medzi najstaršie tatranské strediská. Lyžovať sa tu začalo už v roku 1952. Celková dĺžka zjazdoviek je približne 5 kilometrov, pričom sú vhodné predovšetkým pre začiatočníkov a menej náročných lyžiarov.

Čičmany (Rajecká dolina, Strážovské vrchy, Malá Fatra)

Na Slovensku však nájdete viacero kvalitných stredísk aj pre skúsenejších lyžiarov. Vedeli ste, že jedno z nich leží hneď vedľa írečitej obce Čičmany? Javorinka Čičmany prevádzkuje až 5 rôznych zjazdoviek, z ktorých najnáročnejšia má priemerný sklon až 33 stupňov. Pre milovníkov prírody a turistiky tu, okrem krás neďalekej dedinky, čaká úžasný výhľad na Strážovské vrchy a Malú Fatru. Jednoducho ideálne miesto na výlet s rodinou či partiou kamarátov.

Čičmany

Oščadnica (Veľká Rača)

Za návštevu určite stojí aj snehový raj na Kysuciach – Snowparadise Veľká Rača Oščadnica. Okrem zaujímavej polohy v blízkosti hraníc s Českom a Poľskom je jednou z predností strediska tiež rozloha. Vybrať si môžete až zo 14 zjazdoviek rôznych náročností, pričom dve z nich sú prispôsobené aj na večerné lyžovanie. Najväčšou špecialitou tohto miesta je však rozhodne bobová dráha, ktorá je najdlhšou v strednej Európe.

Osčadnica

Za hranicami klasických lyží

Závažná Poruba (Nízke Tatry)

Ak patríte medzi milovníkov extrémnych zimných športov, či už ide o freeski, alebo snowboard, ideálnym miestom na naštartovanie zimy je Ski Opalisko. Leží priamo v srdci Liptova v Nízkych Tatrách nad obcou Závažná Poruba. Toto stredisko je ideálne pre začiatočníkov, no na svoje si tu prídu aj skúsenejší jazdci. Veď práve na jeho svahoch začínal, dnes už majster Slovenska vo freestyle lyžovaní, Richard Jurečka.

Opalisko

Párnica, Zázrivá (Malá Fatra)

Skutočný extrém môžete zažiť len 50 kilometrov ďalej na severozápad v Športcentre Malá Lučivná medzi obcami Párnica a Zázrivá. V tomto lyžiarskom stredisku sa nachádza jedna z najstrmších zjazdoviek na Slovensku. Má dĺžku 1400 metrov pri prevýšení 504 metrov a priemerný sklon sa pohybuje niekde okolo 36 stupňov. Zjazdovka navyše spĺňa kritériá Medzinárodnej lyžiarskej federácie pre obrovský slalom.

Párnica Zázrivá

Svit (Vysoké Tatry)

Medzi tradičnejšie slovenské miesta pre freeski a snowboard patrí lyžiarske stredisko SvitLopušná Dolina vo Vysokých Tatrách. Už v 90. rokoch minulého storočia sa tu konala významná vysokoškolská medzinárodná súťaž, takzvaná Univerziáda, na ktorej sa súťažilo aj v disciplínach ako snowboarding a akrobatické lyžovanie. Pri tejto príležitosti tu prevádzkovatelia strediska postavili malú U-rampu, ktorá funguje dodnes.

Lopušná dolina

Romantická prechádzka (nielen) v zime

Malé Borové (Roháče, Západné Tatry)

Pokiaľ v zime nevyhľadávate miesta na aktívny šport, určite odporúčame krátku prechádzku po Malom Borovom. V tejto malej dedinke neďaleko Liptovského Mikuláša žije iba viac ako 100 obyvateľov, preto musíte mať veľké šťastie, aby ste vôbec niekoho stretli na ulici. Prevláda tu neuveriteľné ticho a pokoj a keď počas zimy všetky drevenice pokryje sneh, miesto sa zmení doslova na rozprávku.

Malé Borové

Blatnica (Veľká Fatra)

Fanúšikom nádherných výhľadov rozhodne odporúčame prejsť sa po Veľkej Fatre. Možno ste už počuli o vrchu zvanom Ostré. Dostanete sa naň cez dedinku Blatnica, v ktorej sa natáčalo hneď niekoľko slovenských filmov vrátane Jánošíka. Samotný vrchol sa vypína vo výške až 1247 metrov, a preto niet divu, že práve toto miesto mnohí označujú za „najkrajší výhľad na Slovensku“.

Blatnica

Poloniny (Bukovské vrchy)

Pre obyvateľov veľkých miest je večerná obloha plná hviezd naozaj raritou. Môže za to nadmerné umelé osvetlenie alebo inak „svetelné znečistenie“. Práve kvôli nemu hviezdy na oblohe v týchto oblastiach zanikajú. Ak u nás hľadáte miesto, kde zažijete najkrajšiu tmu plnú hviezd, navštívte Park tmavej oblohyNárodnom parku Poloniny.

Poloniny

Šikľavá skala (Volovské vrchy, Slovenské rudohorie)

I keď zimné počasie je teraz ešte neisté, v prípade veľkých mrazov máme pre vás tip navyše. Neďaleko Spišskej Novej Vsi, medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom, sa nachádza Šikľavá skala s mohutným skalným previsom a vodopádom. Ako už asi tušíte, keď vonku prituhne, čo v týchto miestach nie je nič neobvyklé, stekajúca voda na previse zamrzne a vznikne takzvaný ľadopád. Nádhera!

Šikľavá skala

Relax na večer

Oravice (Tichá dolina, Západné Tatry)

Či už po celodennej lyžovačke, turistike alebo akejkoľvek inej aktivite, nie je nič lepšie, ako si ísť večer oddýchnuť do wellness a kúpeľov. Výborný relaxačný vodný svet s termálnymi vodami nájdete napríklad v Oraviciach v okrese Tvrdošín a ich akvaparku Meander. Vybrať si môžete zo 6 termálnych bazénov s vysoko mineralizovanou a železitou vodou, ktorých teplota sa pohybuje medzi 28 až 38 stupňami. Ubytovať sa môžete v neďalekých súkromných chatkách.

Aquapark Meander

Bešeňová (Podtatranská kotlina, Liptovská kotlina)

Nádherný vodný raj je aj neďaleko Ružomberka. Vodný park Bešeňová ponúka v zime až 9 bazénov a 7 toboganov a šmýkačiek. Zaujímavosťou tohto miesta je termálne kúpalisko, ktoré je vybudované na báze horúcich prameňov liečivých vôd vyvierajúcich z hĺbky až 1987 metrov. Toto číslo symbolizuje i samotný vrt do zeme, ktorý bol vykonaný práve v roku 1987. Vďaka úžasnej hĺbke sa na povrch dostáva voda s teplotou až 62 °C.

Bešeňová

Šamorín (Horný Žitný ostrov)

Výborne oddychovať v zime či v lete sa dá však aj v južnejších častiach Slovenska. Ako stvorené na víkendový pobyt je, len pár rokov dozadu otvorené, športové centrum x-bionic sphereŠamoríne v pohodlnom dojazde od Bratislavy. Okrem wellness, vnútorných či vonkajších bazénov a toboganov je tu tiež posilňovňa či kino s Tuli vakmi Tuli Cinema. Zážitok z pobytu dopĺňa špičková gastronómia a pokiaľ máte šťastie, možno zastihnete aj tréning akvabel, jazdcov na koňoch alebo niektoré z práve prebiehajúcich športových podujatí.

Šamorín - x bionic

Príjemné potulky po krásnom Slovensku!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.