projekt poisťovne logo generali

Prečo je potrebné očkovanie pred cestou do niektorých krajín

16. 03. 2021

Chystáte sa na veľkú dovolenku, hneď ako sa zlepší pandemická situácia? Začnite si plánovať aj očkovanie. Pred cestou do určitých krajín je totiž povinné či odporúčané dať sa zaočkovať, aby ste zabránili šíreniu škodlivých a potenciálne smrteľných chorôb doma i v zahraničí.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme téme očkovania a vírusov. Na Slovensku práve prebieha očkovanie proti ochoreniu COVID-19, preto vám spolu s odborníkmi tento mesiac prinášame overené informácie a odpovede na dôležité otázky ohľadom vírusov a vakcín. Viac informácií nájdete aj na platformách Zaočkujem saVeda pomáha.

Niektoré, zväčša nákazlivé, choroby, majú endemický výskyt, čiže sa nachádzajú v určitej obmedzenej oblasti a udržujú sa v miestnej populácii. Očkovanie je jedno z najúčinnejších opatrení, ktorým sa môžete chrániť pred chorobami, ktoré sa v zahraničí vyskytujú a môžu byť nebezpečné.

Pri vstupe do niektorých krajín sa budete musieť preukázať, že ste zaočkovaní. Budete teda potrebovať Medzinárodný očkovací preukaz, ktorý vám vydajú v ambulanciách cestovnej medicíny.

Povinné a odporúčané očkovanie

Pri ceste do niektorých krajín môže byť očkovanie povinné, alebo odporúčané. Medzi povinné očkovanie patrí vakcína proti žltej zimnici, ktorú budete potrebovať pri ceste do určitých krajín Strednej a Južnej Ameriky či rovníkovej Afriky. Ostatné vakcíny, napríklad proti žltačke typu A a B, menigokokovej meningitíde či japonskej encefalitíde sú odporúčané, ak cestujete do niektorých krajín Afriky, Južnej či Strednej Ameriky či do Ázie.

10 týždňov pred

Je čas začať myslieť na očkovania. Je to z dôvodu, že niektoré očkovania treba podstúpiť s dostatočným časovým odstupom a na niektoré treba aj čakať. Predtým, ako pôjdete za lekárom, si dôkladne preštudujte aké sú odporúčania pre cestovateľov na stránke slovenského Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny. Je užitočné informovať sa, či je na cestovanie potrebné aj očkovanie proti novému koronavírusu COVID-19 alebo aké opatrenia má nielen vaša cieľová krajina, ale všetky, cez ktoré budete prechádzať.

Pri stretnutí so svojim obvodným lekárom zistite, ktoré z vašich očkovaní sú aktuálne. Niektoré očkovania možno nebudú dostupné prostredníctvom verejnej zdravotnej starostlivosti, takže by ste si mali zistiť, či je potrebné naplánovať si isté očkovania na súkromných klinikách.

8 týždňov pred

Poďme na to! 2 mesiace pred cestou by ste mali dostať prvú dávku očkovania proti kliešťovej encefalitíde. Ak cestujete do Ázie, odporúča sa aj očkovanie proti japonskej encefalitíde. Očkuje sa dvomi dávkami v týždennom alebo mesačnom intervale, preočkováva sa po dvoch rokoch a následne každých 10 rokov.

6 týždňov pred

Pokiaľ cestujete do krajiny s výskytom detskej obrny, odporúča sa preočkovanie dospelých aj napriek tomu, že deti sú u nás povinne očkované. Ďalej si preverte, či vaše očkovanie proti MMR (osýpky, mumps a ružienka) je aktuálne a či ho netreba zopakovať.

5 týždňov pred

Ak cestujete do krajín, kde je bežný výskyt besnoty, odporúča sa začať s prvou dávkou z trojdielneho očkovania proti besnote. Odporúča sa najmä cestovateľom, ktorí sa chystajú spať v stane a tráviť viac času v prírode.

4 týždne pred

Ďalšie očkovanie je proti brušnému týfusu, ktoré sa odporúča pred cestou do tropických či subtropických krajín, akými sú napríklad aj Egypt, Tunis, Turecko či India. V tomto čase je potrebná aj druhá dávka imunizácie proti kliešťovej encefalitíde.

2 týždne pred

14 dní pred cestou sa uistite, že dostanete očkovanie proti hepatitíde A a B, ktoré sa odporúča pred cestou do krajín tropického a subtropického pásma a 10 dní pred odchodom by ste sa mali zaočkovať aj proti žltej zimnici, ktorá je povinná pred cestou do niektorých krajín. Niektorí cestovatelia budú potrebovať aj obe dávky vakcíny proti cholere. Najmä ak cestujete na miesta, kde sa cholera práve vyskytuje. Očkovanie spočíva v dvoch dávkach perorálnej vakcíny, ktorá chráni aj proti ďalšej baktérii často spôsobujúcej hnačku – E. coli.

1 týždeň pred

Ak ste zabudli na očkovanie proti japonskej encefalitíde, teraz je ten správny čas, aby ste to dobehli. Očkovanie sa odporúča pred cestou do krajín juhovýchodnej Ázie, najmä ak sa chystáte stráviť dlhší čas na vidieku. 7 dní pred odchodom sa tiež môžete zaočkovať proti meningokokovej meningitíde, ak cestujete do krajín rovníkovej Afriky. Toto očkovanie je však povinné len pre pútnikov do Mekky a Mediny. Je aj správny čas na druhú dávku očkovania proti cholere.

1 deň pred

Je možné podstúpiť očkovanie aj na poslednú chvíľu – ale nenechajte to na náhodu! Pre bezstresovú prípravu na cestu odporúčame riadiť sa našim harmonogramom očkovania.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.