projekt poisťovne logo generali

PANORÁMA: Unikátna virtuálna prehliadka Spišského hradu v 360° a zo vzduchu

Jožo a Hanka Orgonášovci 01. 10. 2019

S rozlohou vyše 4 hektárov je jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. Najstaršie zmienky o ňom sa datujú takmer 1000 rokov dozadu. Reč je, samozrejme, o Spišskom hrade, ktorý bol v roku 1993 spolu s okolitými pamiatkami zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Prejdite sa s nami v unikátnej 360-stupňovej virtuálnej prehliadke hradom – od vstupu cez jeho ruiny, kaplnku až po hradné nádvorie. Ak vás naša virtuálna prehliadka inšpiruje, nezabudnite, že hrad je otvorený do konca októbra. Od novembra do marca je pre verejnosť zatvorený. Vstup pre dospelých je 8 eur a pre deti 4 eurá.

Pre lenivcov aj pre milovníkov vychádzok

Spišský hrad je výraznou dominantou okolia, vidno ho už zo slušnej diaľky. Príchod k hradu je možný autom (z cesty smerujúcej od Popradu do Prešova) až doslova pod hradnú vežu.

Unikátna virtuálna prehliadka Spišského hradu v 360° a zo vzduchu

Pre tých technickejších, GPS súradnice sú: N 48° 59′ 55” E 20° 46′ 45”.

Počas sezóny, kedy je hrad otvorený, autá parkujú zväčša až na spodných cestných komunikáciách, takže si musíte pár minút k hradu vyšliapať. Nie je to však nič strašné a zvládne to každý. Ak máte radi vychádzky, z obce Spišské Podhradie to máte k hradu necelých 45 minút po lúke a budete mať odtiaľ, navyše, krásny fotogenický výhľad.

Unikátna virtuálna prehliadka Spišského hradu v 360° a zo vzduchu

Náš tip: Neplaťte na jedinom platenom parkovisku, ktoré vám neponúkne žiadnu službu navyše. Zaparkujte v dedinke medzi domácimi pri reštike či krčmičke a po prehliadke hradiska ich potešte svojou návštevou.

Z hradu je vidno kilometre navôkol

Keďže ide o jedno z najvyhľadávanejších miest domácimi aj zahraničným turistami, odporúčame byť medzi prvými alebo, práve naopak, poslednými návštevníkmi. Z hornej veže je krásny západ slnka, no musíte počítať s tým, že tam nebudete jediní. Počet návštevníkov hradu sa každoročne zvyšuje.

Strategická poloha na Spiši

Prístupový chodník hneď pod hradom nie je pôvodný, ale dá vám pocítiť, že žiť na hrade si vyžadovalo dobrú fyzickú kondíciu. Pôvodne na mieste hradu v minulosti stála strážna bašta a jedna obytná veža.

Unikátna virtuálna prehliadka Spišského hradu v 360° a zo vzduchu

Vynikajúca poloha hradu ponúka výhľad široko-ďaleko, čo aj v minulosti pri nájazdoch Mongolov vtedajší králi dobre využívali na obranné účely. Atraktívna lokalita slúžila aj na kontrolu obchodných ciest na Spiši zo všetkých smerov.

Náš tip: Začnite prehliadku hradu od vrchu a nádvorie si nechajte naposledy ako oddychovku.

Šlachtický rod Turzovcov priniesol na hrad život

Hrad často menil majiteľov a prechádzal do rúk rôznych kráľovských rodín. V 16. storočí sa dostal do rúk známej rodiny Turzovcov a bolo to obdobie, keď Spišský hrad prekvital.

Unikátna virtuálna prehliadka Spišského hradu v 360° a zo vzduch

Vznikli tu nové renesančné objekty a celé opevnenie bolo prispôsobené na delostreľbu.

Unikátna virtuálna prehliadka Spišského hradu v 360° a zo vzduchu

Poslednými majiteľmi s kráľovskými koreňmi boli Čákiovci, v ktorých majetku zostal cez 300 rokov!

Posledných 300 rokov je z hradu ruina

V roku 1780 bola jedna z najvyhľadávanejších slovenských pamiatok spustošená požiarom a odvtedy začal Spišský hrad chátrať.

Unikátna virtuálna prehliadka Spišského hradu v 360° a zo vzduchu

Po druhej svetovej vojne bol vyvlastnený a v roku 1961 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a vzápätí sa začalo s jeho cielenou záchranou.

Vďaka archeologickému a architektonickému výskumu sa pomaly hrad otváral aj verejnosti – dialo sa tak najmä v 90-tych rokoch minulého storočia. Objavili sa tu nielen ruiny staré stáročia či tisícročia, ale aj množstvo písomností.

Unikátna virtuálna prehliadka Spišského hradu v 360° a zo vzduchu

Reštauračné a konzervačné práce prebiehajú ešte aj v dnešných dňoch. Prekvapivo je však návštevníkom sprístupnená veľká časť hradu aj nádvoria.

Prechádzka nádvorím vám priblíži veľkosť celého objektu

Obrovské nádvorie, ktoré v minulosti slúžilo ako bezpečný úkryt, je dnes využívané na rôzne dobové slávnosti, prehliadky lovu orlov či starovekých bojov.

Najmä deti budú mať z týchto slávností radosť, ostatní sa môžu utiahnuť do spodnejších častí nádvoria, kde nájdu svoj pokoj. K zaujímavým častiam nádvoria patria základy polkruhového barbakánu – predsunutej vstupnej brány na stredné nádvorie, pochádzajúcej z druhej polovice 14. storočia.

Zastaviť sa tichosti v kaplnke, do ktorej tak často nevstúpite

Pri návšteve rozhodne netreba vynechať gotickú Kaplnku svätej Alžbety Uhorskej pochádzajúcu z 15. storočia! Nestáva sa často, že by návštevníci mohli vstúpiť a v tichosti rozjímať na miestach starých cez 500 rokov.

Spiš je neskutočne bohatý na históriu, ktorej atmosféru treba nasať

Keď už budete na Spiši, nezabudnite navštíviť aj Kostol Ducha Svätého v Žehre oltár Majstra Pavla v Levoči a Katedrálu svätého Martina v Spišskej Kapitule – všetko pamiatky zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Veríme, že sme vás inšpirovali k návšteve Spiša! Pre nás z #cestujemespolu je to netradičná domáca turistická oblasť, ktorú stále nezničil ruch veľkomiest, príroda je tu miestami nedotknutá a prechádzky sú tu nekonečné.

Šťastné cesty po Spiši!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.