Počet úrazov v horách z roka na rok narastá – kvôli čomu najčastejšie zasahujú záchranári?
Po chladnom júlovom počasí sa očakáva zvýšený záujem o turistiku v slovenských horách najmä počas augusta. Preto ak sa v nasledujúcich týždňoch chystáte na hory, nezabúdajte na dobrú turistickú výbavu, obozretnosť a pre každý prípad aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečnosti v horách pri príležitosti spustenia mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom a získate prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Hrdým partnerom aplikácie je poisťovňa Generali s jej poistením do hôr.
Po chladnejších týždňoch sa v týchto dňoch môžeme tešiť z teplého a slnečného počasia, ktoré mnohých láka práve do slovenských hôr. A tam, kde je veľa ľudí, je aj vyššie riziko vzniku úrazu. Nárast počtu zásahov za posledné roky eviduje aj Horská záchranná služba. „Za posledných 10 rokov evidujeme 182 %-ný nárast žiadostí o pomoc, z čoho takmer štvrtinu tvoria zablúdenia alebo uviaznutia ľudí v horskom teréne, čo je alarmujúci stav,“ hovorí Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby.
Väčšinu zásahov horských záchranárov však stále tvoria úrazy, pričom najčastejšie ich spôsobujú pošmyknutia, pády či poranenia padajúcimi predmetmi. Aj zo štatistík poisťovne Generali vyplýva, že turistov v horách postihujú najčastejšie úrazy, ako sú poranenia hlavy, hrudníka či chrbtice, ale aj podvrtnutia členkov a zlomeniny končatín. Početné sú však aj prípady nevoľnosti, vyčerpania, dehydratácie či podchladenia z dôvodu podcenenia svojich síl alebo počasia. Výnimkou nie sú ani kolapsy a problémy so srdcom.
Poranenie hlavy
Poranenia hlavy sú vo vysokohorskom prostredí pomerne časté. Príčinou môžu byť pády, ale aj poranenia následkom uvoľneného kameňa či iného predmetu. Preto, ak sa chystáte na vysokohorskú turistiku nezabudnite si so sebou vziať aj turistickú prilbu, ktorá ochráni vašu hlavu pred poranením pri páde alebo náraze. Nezabúdajte, že aj malá uvoľnená skala dokáže na horách spôsobiť nepríjemný úraz. Obzvlášť obozretní by ste preto mali byť najmä pri nestabilnom teréne, napríklad pod hrebeňom či štítom. Ak pri výstupe alebo zostupe uvoľníte kameň, okamžite naň upozornite turistov pod vami hlasným zvolaním napríklad: Pozor, skala!
Úraz chrbtice alebo hrudníka
Stačí len chvíľa nepozornosti alebo zlé našliapnutie na nespevnený či klzký povrch a môžete vážne spadnúť. Horskí záchranári každoročne zasahujú pri množstve prípadov, keď si turisti následkom pádu vážne poškodili hrudník či chrbticu. Takýto prípad minulý rok zaznamenala aj poisťovňa Generali. Klient sa počas turistiky pošmykol na chodníku a vážne spadol, pričom si pomliaždil hrudník. Terénnym automobilom bol odvezený do nemocnice na ďalšie ošetrenie. Zásah horských záchranárov v tomto prípade stál 500 eur. Na horách preto vážte každý krok a nešliapte na skaly, ktoré nie sú pevné.
Vykĺbenia a vyvrtnutia
Najbežnejšími úrazmi na horách sú najmä podvrtnutia členkov či vykĺbenia končatín. Preto je dôležité, aby ste sa na turistiku vybrali vždy len vo vyššej turistickej obuvi, ktorá ochráni vaše členky v prípade zlého našliapnutia či zvrtnutia. Podľa horských záchranárov dochádza k takýmto úrazom najčastejšie práve v popoludňajších hodinách pri zostupe. Môže za to jednak únava, ale aj falošný pocit už dosiahnutého cieľa v podobe vrcholu štítu. Pri ceste nadol si vraj už tak veľmi nedávame pozor na to, kde šliapeme. Opatrní preto buďte až do úplného konca vašej túry.
Nevoľnosť a vyčerpanie
Nejde úplne o úraz, no precenenie síl je častou príčinou zásahu horských záchranárov, preto je dôležité naň upozorniť. Nezabúdajte, že cestu aj cieľ si stanovujete vy sami. Preto ak nie ste skúsený turista a nemáte ani dobrú kondíciu, dobývanie štítov odložte na neskôr a radšej sa vyberte na turistiku, ktorá odpovedá vaším schopnostiam. Do ruksaka si vždy pribaľte dostatok tekutín a proviant bohatý na rýchle cukry (hroznový cukor, proteínová tyčinka a pod.), ktoré vás v náročnej chvíli podržia, aby ste nedopadli ako turista, ktorý pri výstupe na Kôprovský štít podcenil svoje schopnosti a z dôvodu vyčerpania nebol schopný pokračovať v zostupe. Našťastie mal uzatvorené poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktorá záchranu HZS v hodnote 800 eur uhradila.
Kolaps a srdcové problémy
Kolaps a srdcové problémy sa tiež spájajú s precenením svojich síl a nevyhýbajú sa ani mladším ročníkom. Horskí záchranári minulý rok zasahovali v prípade mladého muža, ktorý počas výstupu na Rysy dostal akútny infarkt myokardu. Záchranári ho na mieste oživovali a do nemocnice ho prevážal záchranársky vrtuľník. Vďaka rýchlemu zásahu však napokon všetko dobre dopadlo.
Pred odchodom na turistiku však okrem dobrej turistickej výbavy nezabúdajte ani na poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vás kryje v prípade zásahu Horskej záchrannej služby. Rovnako vám odporúčame stiahnuť si aj novú aplikáciu Horskej záchrannej služby, s ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom, zdieľate svoju polohu so záchranármi a máte prehľad o počasí, výstrahách a dôležitých miestach.
S touto aplikáciou si viete privolať pomoc v horách kdekoľvek na Slovensku, a to len jediným klikom, pričom so záchranármi viete komunikovať prostredníctvom sms správ alebo chatu. Spolu s núdzovým hlásením odošle aplikácia automaticky aj vašu polohu, vďaka čomu vás záchranári v horách ľahšie nájdu. „Od spustenia novej aplikácie HZS si takto pomoc privolalo už niekoľko ľudí. Išlo prevažne o prípady úrazov – zlomenina členka, luxácia ramena, zlomená noha, pričom v jednom prípade sa podarilo vďaka aplikácii zabrániť zbytočnému výjazdu našich záchranárov, čo je pre nás mimoriadne podstatné,“ uzatvára Jozef Janiga z Horskej záchrannej služby.