projekt poisťovne logo generali

Počuli ste už o januárovej výzve Veganuary?

Natália Spišiaková 10. 01. 2019

Veganuary je registrovaná charitatívna organizácia, ktorá inšpiruje ľudí po celom svete, aby sa pokúsili stať sa na mesiac vegánmi. Január býva pre mnohých novým začiatkom. Väčšina predsavzatí sa týka zdravého životného štýlu, preto vegánska januárová výzva apeluje smerom k ľuďom, aby začali rok na rastlinnej strave. Potom, čo ste dojedli posledné sviatočné koláčiky, neskúsite to aj vy?

Zdroj foto

Na stránke Veganuary, ktorá je v angličtine, sa môžete bezplatne registrovať a získate zdarma e-book s množstvom vegánskych receptov od šéfkuchárov či celebrít a ak si zvolíte túto možnosť, budete dostávať denne e-maily s tipmi na recepty či celé jedálničky s plánom. Získate aj užitočné tipy ako prijímať dostatok živín, ako nakupovať a ďalšie ekologické tipy či tipy pre zdravie.

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú vyskúšať vegánsku stravu. Toto sú aj podľa Veganuary tie najdôležitejšie z nich.

Environmentálne dôvody

Byť vegánom je výborný spôsob, ako môžeme chrániť našu planétu. Konzumácia rastlinnej stravy môže znížiť emisie skleníkových plynov, znečistenie a využívanie vody, zabrániť odlesňovaniu a z pohľadu potravinového reťazca zachrániť niektoré voľne žijúce zvieratá pred vyhynutím.

Zdravie

Mesačná výzva môže byť aj skvelou očistou. Či máte zdravotné problémy alebo nie, jedno je isté – vegánske jedlá sú založené na zeleninovom a ovocnom základe. Toľko porcií zeleniny a ovocia by ste pri kombinovanom spôsobe stravovania nedosiahli. Zároveň vás strava založená na rastlinných surovinách núti premýšľať nad spôsobom prípravy. Stávate sa teda v kuchyni viac kreatívnymi.

Spoznáte nové druhy zeleniny, naučíte sa ich spracovať a zistíte, ktoré kombinácie vám chutia.

Počuli ste už o januárovej výzve Veganuary?

Ak ste doteraz fungovali na klasickej kombinovanej strave, pri vegánskej strave sa budete cítiť extrémne odľahčení. Bude vás to v počiatkoch nútiť jesť viac, možno budete aj viac hladní. To je však v poriadku. Zeleninová strava v kombinácii s rastlinnými bielkovinami a tukmi je totiž oveľa rýchlejšie stráviteľná. Váš metabolizmus si na ňu musí najprv zvyknúť.

Vďaka ľahko stráviteľným potravinám budete rozhodne cítiť príval energie.

Existuje veľa úspešných športovcov, dokonca vytrvalostných, ktorí dlhodobo fungujú na vegánskej strave a dosahujú špičkové výsledky. Medzi najznámejších vytrvalostných vegánov patria ultratrailoví bežci Scott Jurek alebo Rich Roll.

Humánnosť

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú vyskúšať vegánsku stravu sú etické dôvody, láska k zvieratám. Byť vegánom totiž neznamená len vzdať sa konzumácie živočíšnych produktov. Vegánstvo je životný štýl, cesta. Byť vegánom znamená byť láskavý k životu a k prírode vôbec.

Počuli ste už o januárovej výzve Veganuary?

Zdroj foto

Vegánstvo propaguje aj mnoho známych ľudí

Známa diva Beyoncé s manželom raperom Jay-Z dlhodobo spoločne vyzývajú k obmedzovaniu konzumácie mäsa a mliečnych výrobkov.

Pôvodne zarytý antivegán a špičkový šéfkuchár Gordon Ramsay, ktorý ešte v roku 2016 vyhlásil, že dostáva alergiu už len pri vyslovení slova vegán, napokon s pokorou vyhlásil, že vyskúša túto cestu a vo svojich reštauráciách už dnes zavádza viaceré vegánske jedlá.

Počuli ste už o januárovej výzve Veganuary?

Zdroj foto

V rámci Veganuary ponúka za oceánom vegánske menu aj sieť rýchlych občerstvení McDonald’s. Dokonca aj sieť PizzaHut má v ponuke vegánsku pizzu. No a vedeli ste, že propagátori vegánstva sú aj známe celebrity ako Meghan Markle – vojvodkyňa zo Sussexu a manželka princa Harryho, Serena Williams, Miley Cyrus, Ariana Grande, Jennifer Lopez a mnoho iných?

Tak čo, skúsite mesiac na rastlinnej strave?

Či sa už pridáte k januárovej výzve alebo si vyberiete iný mesiac, rozhodne vám odporúčam aspoň raz si život len na rastlinnej strave vyskúšať. Ak aj pri vegánstve neostanete, ostanú vám niektoré obľúbené vegánske jedlá.

Skúste tento model stravovania zaradiť aspoň na dva dni v týždni.

Počuli ste už o januárovej výzve Veganuary?

Odľahčíte si trávenie, prijmete dostatočné množstvo vitamínov a rozhodne pomôžete našej planéte!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.