Pozor na nehodovosť počas obdobia Dušičiek: Na cestách sa oplatí dodržiavať tieto rady
Každoročne počas obdobia Dušičiek zaznamenáva poisťovňa Generali nárast škodových udalostí motorových vozidiel. Pochmúrne jesenné počasie prináša zvýšené riziká najmä v kombinácii s hustejšou premávkou, ale aj väčším počtom sviatočných vodičov na cestách.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na cestách a rôznym auto-moto témam. V tom, aby ste sa na cestách cítili bezpečne, vám pomôže aj povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie od poisťovne Generali, ktoré si vyskladáte na mieru podľa svojich predstáv.
Počas sviatočného obdobia sa už tradične zvyšuje počet áut na cestách, s čím sa spája aj vyšší počet poistných udalostí motorových vozidiel. Okrem veľkonočných sviatkov zaznamenáva poisťovňa Generali nárast škôd aj počas obdobia Dušičiek. Dôvodom je nielen zhoršená viditeľnosť spôsobená častým výskytom hmly a dažďa, či nižším počtom hodín denného svetla, ale aj horším stavom vozovky vplyvom mokrých ciest či popadaného lístia. Zabúdať netreba aj na skutočnosť, že na cestách sa v tomto období vyskytuje aj väčší počet sviatočných vodičov a zároveň aj hustejšou premávkou z dôvodu hromadných návštev cintorínov.
Najčastejšie v Bratislave
Podľa štatistík poisťovne Generali sa v tomto období stáva približne o 15 % poistných udalostí viac ako počas bežných dní v roku. Najčastejšie k škodám dochádza na hlavných cestných ťahoch a diaľniciach.
Z hľadiska regionálneho rozdelenia sa najviac dopravných škôd stáva v bratislavskom okrese. Nasleduje okres Trenčín, Trnava, Prešov a Nitra.
Keď však budete venovať pozornosť zásadám bezpečnosti a riadiť sa týmito radami, môžete dopravným kolíziám predísť.
- Dodržujte dopravné predpisy a neprekračujte rýchlosť. Prekročenie rýchlosti vám totiž aj tak príliš neskráti čas dojazdu. Napríklad, ak zvýšite rýchlosť z 90 km/hod na 110 km/hod, na 50 kilometroch získate asi len šesť minút.
- Počas šoférovania sa venujte výhradne riadeniu motorového vozidla. V žiadnom prípade sa nepokúšajte počas jazdy písať alebo čítať esemesky, či telefonovať bez použitia handsfree zariadenia.
- Skontrolujte osvetlenie vozidla a odstráňte prípadné nedostatky. Zároveň používajte svetlá do hmly len v prípade hmlistého počasia. Inak takzvanými hmlovkami oslníte protiidúcich vodičov.
- Zvýšte opatrnosť v prípade mokrej vozovky alebo štrku, piesku, či popadaného lístia na ceste, ktoré môžu dostať vaše auto do šmyku.
- Dodržujte dostatočný odstup od auta pred vami. V prípade mokrej cesty pri rýchlosti 50 km/hod je priemerná brzdná dráha vozidla vyše 12 metrov. K tejto vzdialenosti si však treba prirátať ešte aj reakčný čas vodiča, pri ktorom je potrebných ešte ďalších 7 až 14 metrov.
- V žiadnom prípade nejazdite pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. Taktiež si nesadajte za volant auta, ak sa cítite ospalý.
Aj keď dodržujete všetky pravidlá cestnej premávky, niekedy sa poistnej udalosti nevyhnete. Práve preto je dôležité nenechávať nič na náhodu a okrem poistenia PZP si uzatvoriť aj havarijné poistenie.