Pozor na požiar v domácnosti – takto postupujte, ak horí žehlička alebo koláče v rúre
Niekedy stačí naozaj málo a z bežnej situácie sa môže stať hotová katastrofa. Obzvlášť vtedy, ak neviete, ako správne daný požiar uhasiť. Každá situácia si totiž vyžaduje doslova individuálne riešenie. V spolupráci s Hasičským a záchranným zborom vám preto prinášame jednoduchý návod, ako postupovať pri hasení najčastejších požiarov v domácnosti.
Podľa štatistík Hasičského a záchranného zboru patrí medzi najčastejšie príčiny požiarov v domácnosti vyhorenie sadzí v komíne, obsluha tepelného spotrebiča pri varení, fajčenie či manipulácia s otvoreným ohňom. Požiar však býva spôsobený aj skratom alebo elektrickým prepätím.
Vzplanutie oleja počas varenia
Čo použiť: utierku alebo pokrievku
Čo v žiadnom prípade nepoužiť: vodu
Veľká časť požiarov v domácnostiach vzniká práve pri varení, keď náhle vzplanie olej v panvici alebo hrnci. Práve v týchto situáciách robíme najväčšiu chybu, keď sa inštinktívne snažíme hasiť oheň vodou, ktorá je v kuchyni, samozrejme, najviac poruke. „Ak sa však voda dostane do kontaktu s horiacim olejom, okamžite sa odparí a premení sa na explodujúcu masu. Pri požiaroch v kuchyni preto dochádza často k zraneniam spôsobeným horúcim olejom v dôsledku použitia nevhodných hasiacich prístrojov a prostriedkov pre zdolávanie požiaru,“ vysvetľuje Zuzana Farkasová, hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru. Hasiči odporúčajú takéto požiare hasiť zakrytím utierkou alebo pokrievkou, ktorá zamedzí prístupu kyslíka a oheň sa tak udusí.
Oheň v rúre na pečenie
Čo urobiť: vypnite rúru a nechajte zatvorené dvierka
Čo v žiadnom prípade neurobiť: neotvárajte dvierka na rúre
Stať sa to môže komukoľvek – dáte niečo piecť do rúry, zabudnete na to a spomeniete si, až keď je už neskoro. Hasiči v tomto prípade odporúčajú najmä nepanikáriť. „Ak horí pekáč v rúre na pečenie, je potrebné rúru vypnúť a dvierka nechať zatvorené,“ upozorňuje Zuzana Farkasová.
Samovznietenie elektroniky
Čo použiť: snehový alebo práškový hasiaci prostriedok
Čo v žiadnom prípade nepoužiť: vodu
Budete asi prekvapení, ale z ničoho nič môže začať horieť aj router či modem. Môže sa tak stať, ak sa tieto prístroje nachádzajú v nevetraných priestoroch a prehrejú sa alebo dôjde k prepätiu. „Všetky elektrické spotrebiče by sa mali po vzniku požiaru odpojiť od elektrickej energie. Hasiť sa môžu len snehovými alebo práškovými hasiacimi prostriedkami,“ vysvetľuje Farkasová.
Horiaca žehlička na oblečení
Čo použiť: penový alebo práškový hasiaci prístroj
Čo v žiadnom prípade nepoužiť: vodu
Ak spozorujete, že začala horieť žehlička, ktorú ste nechali dlhšie zapnutú a položenú na oblečení, je potrebné okamžite vypnúť poistky. Ak je to možné, pokúste sa vytiahnuť elektrický kábel zo zásuvky. Robte to však iba v prípade, že nie je roztavený. „Elektrické zariadenia pod prúdom sa nikdy nesmú hasiť vodou alebo hasiacimi prostriedkami obsahujúcimi vodu. Na hasenie môžeme použiť penový alebo práškový hasiaci prístroj,“ ďalej upozorňuje Fakasová.
Horiaci obrus alebo záclona
Čo použiť: vodu alebo deku
Čo v žiadnom prípade nepoužiť: jemnú textíliu
Ak začne horieť obrus či záclona od nedostatočne uhasenej cigarety alebo zapálenej sviečky, hasiči odporúčajú uhasiť požiar ešte v zárodku vodou, poprípade pomocou deky alebo uteráka, čím znemožníte prístup vzduchu.
Rada na záver
Je na mieste rozlišovať veľkosť požiaru – veľa z nich je možné uhasiť ešte v počiatku. „V prvom momente je požiar malý a dá sa svojpomocne uhasiť. „Pokiaľ však ide už o veľký požiar, ktorý má tendencie sa veľmi rýchlo rozširovať na horľavé materiály, ako sú záclony, sedacia súprava, koberec alebo nábytok, je potrebné byt alebo dom okamžite opustiť bez ďalšieho rozmýšľania,“ radí Zuzana Farkasová a dodáva, „vo všetkých prípadoch platí, že zdravie a život človeka sú prednejšie ako majetok.“