projekt poisťovne logo generali

Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

Jožo a Hanka Orgonášovci 12. 08. 2019

Za posledné desaťročia sme zaznamenali tak obrovský rozmach turizmu, že je to len ťažko popísať – otvorené hranice, extra lacné letenky, menej vízových povinností, všetko dostupné na pár klikov. Rozmýšľali ste už však, aký dopad má takéto masívne cestovanie na prírodu, infraštruktúru a celkovo lokálny trh? Čo spraví napríklad štvornásobné množstvo cestovateľov na Islande za posledných sedem rokov? My sa nad týmito témami čoraz viac zamýšľame a na cestách hľadáme spôsoby, ako cestovať udržateľne. Poďte sa dozvedieť viac o tom, čo je udržateľný turizmus označovaný aj ako „slow travel“, čiže pomalé cestovanie!

Hneď na úvod jedna drobná poznámka. Neradi by sme, aby tento článok vyznel negatívne. Sme pevne presvedčení, že cestovať sa dá plnohodnotne a pritom s ohľadom na prírodu. Myslime len spoločne na to, že aj generácia po nás chce našu úžasnú planétu vidieť tak, ako ju máme možnosť vidieť my.

Letecká doprava ničí tú krásu naokolo najviac

Chápeme, že lacným letenkám sa len ťažko odoláva. Keď sme minulý rok boli letecky v Lisabone a na Azorách za 250 eur na osobu, dnes poľahky tú istú letenku zoženieme za polovičnú cenu. A aj nás láka Portugalsko navštíviť znova, verte nám.

Ak však môžete, vyhnite sa preprave lietadlom. Tento spôsob dopravy, žiaľ, zanecháva najväčšiu uhlíkovú stopu. Vedeli ste, že jeden spiatočný let cez oceán vyprodukuje také množstvo CO2, že roztopí takmer 3 m2 arktického ľadovca?

Vedeli ste, že jeden spiatočný let cez oceán vyprodukuje také množstvo CO2, že roztopí takmer 3 m2 arktického ľadovca?

Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

A teraz si predstavte to množstvo lietadiel nad našimi hlavami. Keď už musíte letieť lietadlom, tak bez prestupu. Najväčšia spotreba, a teda aj najväčšia produkcia skleníkových plynov je totiž počas vzletu a pristávania.

Náš tip: Benátky lietadlom? Opovážte sa! Vyskúšajte radšej nočný vlak z Viedne, je to, mimochodom, fakt super zážitok, najmä pre decká.

Najekologickejším spôsobom prepravy sú vlaky. Áno, je to časové zdržanie, niekedy menej komfortné, ale máte aspoň dlhší čas na spoznanie krajiny a vo vlaku aj lepšie pokecáte s domácimi.

India, Juhovýchodná Ázia, Čína a Japonsko sú ideálnymi krajinami na nekonečné cesty vlakom. Keď nie je vlak dostupný, siahnite aspoň po hromadnej doprave.

Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

Podporte skutočných domácich a lokálne produkty

Zamysleli ste sa už nad tým, koľko financií minutých v dovolenkovej destinácii v tejto krajine aj v skutočnosti zostane? Podľa rôznych štatistík je to často menej ako 10 %. Ako to zmeniť? Dá sa to. Môžete vymeniť nadnárodné hotelové siete za domáce penzióny (napríklad butikové alebo eco-friendly).

Masový turizmus, žiaľ, vytláča pôvodných obyvateľov z ich obydlí. Dáme vám príklad. Portugalské mesto Porto – celé historické centrum je vyľudnené od domácich a drvivá väčšina pôvodných domčekov a bytov dnes slúži na krátkodobé prenájmy cez Airbnb a podobné platformy.

V skutočnosti tak masový turizmus vytvára mestá duchov (bez genius loci) plné turistov. Nehovoríme, že teraz máme všetci prestať používať Airbnb či Booking, len si treba dať pri bookovaní trocha námahy a vybrať si tak trochu iné miesta. Čítajte blogy alebo sa pýtajte ostatných cestovateľov, dajú vám užitočné tipy.

Zamysleli ste sa už nad tým, koľko financií minutých v dovolenkovej destinácii v tejto krajine aj v skutočnosti zostane? Podľa rôznych štatistík je to často menej ako 10 %.

Keď sme navštívili thajský párty ostrov Koh Tao, hľadali sme niečo naozaj domáce, eco-friendly, netradičné a naďabili sme na domčeky La Cigale na úpätí kopca. Domáci nám rád venoval svoj čas, vysvetlil nám, aké materiály pri stavbe použil, ako znovu využíva vodu a že nie je nič zlé na tom, keď nám v prírodnej kuchyni „pomáha“ s varením gekon.

Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

Priatelia, bol to jeden z najlepších oddychov, aké sme kedy zažili. A stačilo pritom pár minút googlenia navyše.

Hľadáte na dovolenke suveníry? Možno ten plážový predajca s uterákmi či sombrerami iba nakúpil lacné šmejdy z veľkovýroby. Za ozajstnými lokálnymi výrobkami treba trochu viac cestovať za skutočnými domácimi a, samozrejme, aj o niečo viac zaplatiť.

Náš tip: Nikdy, ale naozaj nikdy nekupujte výrobky zo zvierat – mušle, slonie kly či kožené výrobky! Sme presvedčení, že o tom nemá ani zmysel diskutovať.

Namiesto známych reštauračných sietí vyskúšajte lokálne street foody. Je to nielen chutnejšie, ale častokrát aj zdravšie! Nepodporujte žobrajúcich na ulici ani nenoste žiadne darčeky pre tamojšie deti.

Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

Ak chcete zodpovedne podporiť lokálnu komunitu, môžete skúsiť vyhľadať niektorú z tamojších organizácií, ktorá sa takýmto aktivitám venuje a má dobrú reputáciu.

Áno, treba si k tomu spraviť rešerš alebo sa popýtať domácich a nie je to také jednoduché, ako dať pár eur do ruky bezdomovcovi, ale váš prínos bude dramaticky rozdielny v pozitívnom slova zmysle.

Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

Ochráňme svet pred plastami

Neradíme sa do skupiny plastových radikálov, aj my máme bežne doma množstvo plastov a pri cestovaní ich tiež niekoľko vyhodíme do koša. Sú to však drobnosti, ktoré robia rozdiely. Napríklad mať so sebou fľašku, do ktorej si napustíte vodu, nakupovať na miestnych trhoch a nie balené potraviny v supermarketoch alebo odmietnuť plastové slamky v drinkoch.

V oceánoch je dnes už toľko plastov, že zaberajú svojou plochou viac, ako je rozloha Francúzska. A verte nám, že svet pod vodou je minimálne rovnako krásny ako ten svet nad vodou. Ak ste ešte neobjavili čaro šnorchlovania alebo potápania, spravte tak!

Pri potápaní si však tiež vyberte spoločnosť, ktorá to nerobí masovo. Vyberte si napríklad tú, ktorá neprikrmuje žraloky kvôli turistom či ktorej záleží na tom, aby ste sa nedotýkali koralov.

Pri potápaní si vyberte spoločnosť, ktorá neprikrmuje žraloky kvôli turistom a ktorej záleží na tom, aby ste sa nedotýkali koralov.

Svoje výlety si vyberajte citlivo

Cestovky či dodávateľov zážitkov si, prosím, vyberajte skutočne starostlivo. Aj my sme túžili jazdiť na slonovi, ale pochopili sme, že to nikomu neprináša radosť okrem majiteľa slona, samozrejme.

Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

Už pár rokov sa snažíme vyhýbať sa zoologickým záhradám či autám preplneným safari chtivými turistami. Sme zástancami myšlienky, že zvieratá máme obdivovať v ich prirodzenom prostredí. A áno, aj keď niektoré naživo možno nikdy neuvidíme, radšej budeme o nich iba čítať a pozerať filmy, ako ich naháňať na džípoch spolu s desiatkami ďalších ľudí.

Sme zástancami myšlienky, že zvieratá máme obdivovať v ich prirodzenom prostredí. A áno, aj keď niektoré naživo možno nikdy neuvidíme, radšej budeme o nich iba čítať a pozerať filmy, ako ich naháňať na džípoch spolu s desiatkami ďalších ľudí.

Hanka napríklad miluje veľryby a ja sa nebránim, keď máme možnosť tieto majestátne zvieratá pozorovať (podarilo sa nám to na Azorách a Islande) – vyberáme si však lokálne firmy, ktoré nás zoberú malými člnmi, rešpektujú vzdialenosť od zvierat a sú zapojené do podmorského výskumu, ktorý ďalej prispieva k ich ochrane.

Podobné etické princípy pozorovania zvierat v divočine sa dajú uplatniť azda vždy.

Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

Netvorme zbytočne odpad

Doma separujeme šesť druhov odpadu a musíme sa vám priznať, že vždy, keď vidíme to množstvo rôzneho druhu, čo vyhadzujeme, je nám smutno. Aj keď nám to nejde tak dobre, ako by sme chceli, snažíme sa objem redukovať čo najviac.

Rovnako sa o to však snažíme aj na cestách. A nie je to vôbec také ťažké. Stále si dávame nové predsavzatia, ako to spraviť lepšie.

A máme nápad – vyskúšajte pretaviť týchto 6 predsavzatí do praxe počas vášho/nášho najbližšieho výletu (veľmi radi vám v ďalšom článku dáme vedieť, či sa to nám podarilo):

  1. Nechajme na dverách ubytovania ceduľku „Do not disturb“ (nevyrušovať) – jeden uterák pre každého nám predsa stačí a ani doma neupratujeme každý deň.
  2. Snažme sa šetriť vodu a namiesto plnej vane v hoteli si radšej zaplávajme v oceáne a dajme si potom iba rýchlu sprchu (minieme tak 7-krát menej vody).
  3. Prečo je udržateľný turizmus čoraz dôležitejší

  4. Používajme pevné mydlá a šampóny namiesto tekutých gélov, ktoré sú, navyše, zabalené v ďalej nepoužiteľnom plaste.
  5. Pýtajme si nápoje do skla namiesto do plastu a odmietnime jednorazové plastové slamky.
  6. Pri ďalšom výlete do prírody zdvihnime aspoň jeden kus plastu, ktorý uvidíme v prírode a hoďme ho do správneho koša.
  7. Poprosme dvoch ďalších cestovateľov, aby vyššie spomenuté zásady uplatnili tiež.

Idete do toho s nami?

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.