Pripravte sa na obdobie pôstu
Každý rok prichádza po období fašiangov, kedy hýrime zábavou a hodujeme, čas pôstu. Je to obdobie, ktoré začína 40 dní pred Veľkou nocou. V rímskokatolíckom liturgickom kalendári sa do obdobia pôstu nerátajú nedele, a tak v skutočnosti pripadá začiatok pôstu až na 47. deň pred Veľkonočnou nedeľou. Prvým dňom pôstneho obdobia je Popolcová streda (tento rok 6. marca 2019), posledným Veľký piatok (tento rok 19. apríla 2019).
Pôvodný zmysel pôstu vychádza z náboženstva. V kresťanstve má význam pokánia a vnútorného očisťovania, ale aj prípravy a očakávania.
Aký má pôst význam dnes?
Obdobie pred a počas jari je ideálnym časom na začatie pôstu nielen z náboženského, ale aj zo zdravotného hľadiska. Organizmus reaguje na zmenu ročného obdobia uvoľňovaním cudzorodých látok – toxínov. Ak dokážeme podporiť tento proces ešte aj stravou, môžeme dosiahnuť skvelý očistný efekt.
Na pôst je však potrebné svedomito sa pripraviť a jedlá si naplánovať. Je vhodné držať pôst v období od jedného až do štyridsiatich dní v závislosti od vlastnej vôle a predchádzajúcich skúseností. Začiatočníci by mali pristúpiť radšej ku krátkodobému dodržiavaniu pôstu, t. j. od jedného do maximálne siedmich dní.
V období dodržiavania pôstu, keď človek čiastočne hladuje a je výrazne obmedzená konzumácia sacharidov, využíva telo ako zdroj energie zásoby uložené v svaloch a pečeni. Po vyčerpaní prichádzajú na rad bielkoviny, predovšetkým zo svalovej hmoty a až na záver telo čerpá energiu zo zásob tuku. Po ich vyčerpaní sa v pečeni vytvárajú tzv. ketolátky, ktoré slúžia ako alternatívny zdroj energie.
Radikálny pôst, resp. čiastočné hladovanie, je počas prvých dní sprevádzané menej príjemnými príznakmi ako sú únava, slabosť, bolesti hlavy, zrýchlený dych, niekedy aj tŕpnutie končatín a pod. Po niekoľkých dňoch však tieto pocity miznú a organizmus sa začína dokonale prečisťovať a ozdravovať.
Po niekoľkých dňoch pôstu sa organizmus začína dokonale prečisťovať a ozdravovať.
Je však potrebné upozorniť, že pôst je vhodný pre ľudí bez výrazných zdravotných ťažkostí. Neodporúča sa diabetikom, tehotným a dojčiacim ženám, mladistvým do zhruba 18 rokov, ľuďom trpiacim závislosťami, enormne chudým ľuďom, ako ani pacientom so srdcovo-cievnymi ochoreniami či ľuďom s psychickými ťažkosťami.
Aké boli pravidlá dodržiavania klasického pôstu?
Okrem modlitieb navyše, ktoré sú však zo svetského pohľadu tiež určitou formou meditácie či sebareflexie, išlo najmä o rešpektovanie nasledovných pravidiel:
- zdržiavať sa konzumácie mäsitých pokrmov okrem rýb a morských plodov,
- zrieknuť sa sladkostí, pitia alkoholu, cigariet, ale aj napríklad hazardu,
- zrieknuť sa návštev spoločenských a kultúrnych podujatí či zábav,
- otvorene prejavovať vďačnosť, trpezlivosť, odpustenie, súcit či uznanie,
- celkovo zmierniť negatívne emócie, kritiku, nepriateľstvo, hnev, zatrpknutosť, frustráciu, pesimizmus či pýchu.
Veľa aspektov nielen výživových, ale aj ďalších prvkov klasického pôstu sa dá pekne preložiť aj do každodenných svetských kategórií a prispieva k nášmu fyzickému aj duševnému zdraviu.
Veľa aspektov nielen výživových, ale aj ďalších prvkov klasického pôstu sa dá pekne preložiť aj do každodenných svetských kategórií a prispieva k nášmu fyzickému aj duševnému zdraviu.
Dobrým príkladom je napríklad snaha o pozitívne myslenie a empatickejší prístup k svojmu okoliu. Rovnako snaha vytvoriť si priestor a rozvíjať schopnosť človeka byť sám so sebou je užitočná aj mimo pôstneho obdobia. Funguje bez ohľadu na to, či ide o osobnú modlitbu, meditáciu alebo inú formu spomalenia a koncentrácie myšlienok.
Aká strava by mala pri pôste prevládať?
Existuje niekoľko pravidiel a zásad, pri ktorých sa dá skombinovať fyziologické hľadisko aj náboženské pravidlá (ak ich dodržiavate) tak, aby ste pri pôstnej strave netrpeli nedostatkom živín či nebodaj hladom.
Tu sú moje aktualizované pôstne pravidlá, ktoré fungujú bez ohľadu na vieru pre všetkých, čo si chcú pôst vyskúšať a posilniť tak svoje zdravie:
- zdržať sa alebo výrazne obmedziť konzumáciu mäsa a mäsových výrobkov (s výnimkou rýb a morských plodov), čo vám prospeje za každých okolností bez ohľadu na to, či ste veriaci alebo je aktuálne obdobie pôstu,
- zdržať sa konzumácie priemyselne spracovaných potravín a sladkostí, alkoholu a cigariet,
- konzumovať stravu bohatú na vlákninu, obilniny, zeleninu a ovocie,
- konzumovať výhradne len kvalitné farmárske mliečne výrobky ako je bryndza, tvaroh, žinčica, jogurty a ďalšie,
- prijímať zvýšené množstvo tekutín v podobe čistej nesýtenej vody, neprisladzovaných ovocných a zeleninových štiav, smoothies či kvalitných bylinkových čajov,
- prijímať zdravé rastlinné tuky v podobe orechov a rôznych druhov semienok,
- dopriať si pravidelne dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.
Ak sa rozhodnete absolvovať ozdravný pôst, držím vám palce!