projekt poisťovne logo generali

Snažíte sa jesť zdravo? Vymeňte maškrty za zdravšie alternatívy.

21. 01. 2022

Každý z nás z času na čas podľahne a dopraje si nejakú maškrtu. Ani neviete ako a balíček sušienok je už otvorený, koláč na plechu sa zase nejako rýchlo zmenšuje. Veď to poznáte. Dali ste si na Nový rok predsavzatie, že budete jesť zdravo? Poradíme vám, ako sa maškrteniu vyhnúť a naučíme vás aké zdravé alternatívy môžete zvoliť, ak vás prepadne chuť na maškrtu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme ochrane zdravia v zime. Zima so sebou prináša rôzne nástrahy pre naše zdravie a bezpečnosť. Ak sa chystáte do hôr, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr od poisťovne Generali a stiahnuť mobilnú aplikáciu Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom.

Ak počas jedenia sledujete televíziu alebo pracujete na počítači, zvyšujete tým šance, že budete jesť hltavo bez toho, aby ste si uvedomili, koľko ste toho vlastne zjedli. Skúste namiesto toho odísť od obrazoviek a dopriať si na jedlo čas. Rozmýšľajte nad tým, čo jete, a každé sústo si vychutnajte. Štúdie naznačujú, že ak nás pri jedení niečo rozptyľuje, dokážeme zjesť až o 69 percent viac.

Keď sme unavení alebo sa nudíme, naša myseľ často blúdi a ľahko si spomenie na ten balíček sušienok, ktorý máme v zásuvke. Preto je dostatok spánku taký dôležitý – telo tak nepotrebuje neustále dopĺňanie kalórií na to, aby sme zostali čulí. Počas práce na počítači si robte pravidelné prestávky, aby sa vaša myseľ znova nezatúlala k jedlu.

shutterstock_4328280192.jpg

Hlad si často mýlime so smädom, preto majte pohár s vodou vždy poruke. Skôr než siahnete po maškrte, napite sa a uvidíte, či sa chuť na maškrtu nerozplynie. Ak máte pocit, že voda vám nestačí a potrebujete viac chuťových podnetov, skúste si dať teplý nápoj, napríklad čaj alebo kávu.

Rozumným výberom jedla sa snažte vyhýbať poklesom energie. Na raňajky si dajte niečo, čo vás zasýti na dlhší čas, napríklad ovsené vločky, jogurt, ovocie či vajcia. Skúste napríklad naše recepty na raňajky s vysokým obsahom proteínov. Nízkotučné potraviny bohaté na bielkoviny, celozrnné potraviny či sladké zemiaky sú zase vhodné na obed.

Z času na čas si môžeme pomaškrtiť, veď sme len ľudia. Naše telo nám takto niekedy dáva najavo, že niečo potrebuje. Preto majte vždy poruke nejaké zdravé alternatívy, ktorými si dodáte energiu.

Ak vás prepadne chuť na zemiakové čipsy, nahraďte ich radšej popcornom, ktorý si vypukáte v hrnci na malom množstve oleja. Pridať môžete aj vaše obľúbené koreniny. Nahradiť ich môžete aj chrumkavými orechmi upečenými v trúbe, alebo malou miskou slaných olív.

shutterstock_17267972472.jpg

Dali by ste si hranolčeky? Čo tam skúsiť radšej opražené edamame? Sú to mladé sójové bôby, ktoré sú obľúbenou pochúťkou najmä v Japonsku. Vďaka vysokému obsahu rastlinných bielkovín, vitamínu K, železa a vápnika sa stáva populárnou aj v našich končinách, najmä u ľudí, ktorí preferujú rastlinnú stravu.

Čokoládové tyčinky bývajú plné cukru a obsahujú vysoké množstvo kalórií. Siahnite namiesto nich radšej po kvalitnej tmavej čokoláde, ktorá obsahuje aspoň 70 % kakaa. Obsahuje prospešné antioxidanty a vyhnete sa nadmernej dávke cukru.

Ak dostanete chuť na zmrzlinu, skúste si dať grécky jogurt s troškou medu a ovocia. V lete si ho môžete aj zamraziť a príjemne vás schladí. Namiesto zmrzliny si môžete spraviť aj chutné ovocné smoothie.

Sladký koláč môže byť veľkým lákadlom. Zdravšou alternatívou však môžu byť opečené plátky jablka so škoricou, alebo raw kakaové guličky s datlami a kokosom.

shutterstock_4430938362.jpg

Ak pestujete zdravý životný štýl, držíte sa jedálnička, ktorý vám garantuje dostatočný prísun živín a dopĺňate to dennou dávkou pohybu, raz za čas je úplne v poriadku si aj zamaškrtiť. Nemajte preto výčitky svedomia, keď si občas doprajete kus sladkého koláča.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.