Muži a rakovina: Čo by ste mali vedieť?
Užite si jeseň s jej babím letom či s dažďom klepkajúcim na okno. A keďže vieme, že každý z vás je jedinečný, v Generali vám vždy radi poradíme poistenie do každého počasia, ktoré vám život prinesie.
1,3 milióna ľudí v Európe zomrie na dôsledky rakoviny každý rok. Na slovensku sa eviduje v priemere 40 000 nových pacientov s diagnostikovanou rakovinou ročne1. Samozrejme, rakovina môže postihnúť každého, avšak riziko vzniku rakoviny ktorému čelíme sa líši v závislosti od našej biologickej stavby tela.
Hoci je rakovina pľúc najčastejším a zároveň najsmrteľnejším nádorovým ochorením u mužov, (predstavuje 16% prípadov rakoviny u mužov a 4% úmrtí na rakovinu u mužov2), niektoré druhy rakoviny sa zároveň vyskytujú najmä alebo výlučne u biologických mužov.
Ako vysvetľuje Dr. Rachel Orritt, manažérka zdravotných informácií v Cancer Research UK: „Rakovina prostaty, semenníkov a penisu môže postihnúť len mužov, čiže tých, ktorým bolo pri narodení priradené mužské pohlavie. Rakovina prostaty je však oveľa častejšia ako ostatné dve.“ V skutočnosti bola rakovina prostaty druhým najčastejším typom rakoviny u mužov v roku 2020 a štvrtým najčastejším typom rakoviny celkovo, vrátane všetkých prípadov tj. dokonca vrátane rakoviny u žien.
Ako rozpoznať rakovinu prostaty a semenníkov
Často sme vyzývaní k tomu, aby sme si pravidelne vykonávali „samovyšetrenia“ a snažili sa tak včas odhaliť rakovinu.
Cancer Research UK radí, že je potrebné si uvedomiť, ako vaše telo bežne vyzerá, aby ste si ľahšie všimli, ak sa niečo zmení.
Doktorka Rachel Orritt súhlasí s tým, že najlepším spôsobom, ako včas odhaliť najčastejšie sa vyskytujúce rakovinové ochorenia u mužov, je jednoducho venovať pozornosť tomu, čo robí vaše telo. „Pokiaľ ide o rozpoznanie rakoviny, nemusíte si pamätať zoznam príznakov,“ vysvetľuje. „Namiesto toho sledujte svoje telo, a poraďte sa so svojím lekárom. Ak spozorujete niečo, čo pre vás nie je normálne, je pravdepodobné, že to nebude rakovina. Ak však áno, a je zachytená v ranom štádiu, bude sa ľahšie liečiť. Preto je vždy najlepšie nechať sa vyšetriť.“
Pravidelné samovyšetrenie akejkoľvek časti tela v stanovenom rozmedzí alebo stanoveným spôsobom je užitočné. Existujú určité zmeny, na ktoré si treba dávať pozor a ktoré by mohli byť znakom toho, že niečo nie je v poriadku.
Príznaky rakoviny prostaty
Rakovina prostaty postihuje prostatu, ktorá sa nachádza na dne močového mechúra a produkuje tekutinu potrebnú na tvorbu mužského semena. Podobne ako mnohé iné druhy rakoviny, aj rakovina prostaty postihuje skôr starších mužov, zvyčajne vo veku nad 50 rokov. Nanešťastie ju však môže byť ťažké odhaliť, pretože príznaky sa prejavia až vtedy, keď rakovina tlačí na močovú trubicu – trubicu, ktorou sa odvádza moč z močového mechúra von z tela. Ak sa tak stane, môžete si všimnúť príznaky, ako je častejšia potreba toalety (prípadne naliehavá potreba), a to aj počas noci, ťažkosti s močením a krv v moči alebo v semene. Systémy zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách majú rôzne prístupy k testovaniu. Na slovensku funguje testovanie formou krvného testu3. Takže ak sa obávate rakoviny prostaty, poraďte sa so svojím lekárom a zistite viac.
Príznaky rakoviny penisu a semenníkov
Príznaky rakoviny penisu a semenníkov sú často ľahšie rozpoznateľné. Možnými príznakmi rakoviny penisu sú: výrastok alebo bolesť na penise, krvácanie z penisu, zapáchajúci výtok, vyrážka, zmena farby moču alebo ťažkosti so stiahnutím predkožky. Všetky tieto príznaky môžu byť spôsobené aj inými ochoreniami, ale ak máte obavy, opýtajte sa svojho lekára.
Bežné príznaky rakoviny semenníkov zahŕňajú hrčku alebo opuch semenníka; „ťažký“ pocit v miešku; nepríjemné pocity alebo bolesť v semenníku či miešku.
Znížte svoje riziko pomocou zdravého životného štýlu
Zdravý životný štýl môže vo všeobecnosti znížiť riziko vzniku rakoviny. „Z hľadiska rizika sú niektoré typy rakoviny, ako napríklad rakovina prostaty, semenníkov a penisu, menej ovplyvnené naším životným štýlom,“ hovorí doktorka Rachel Orritt. „Riziko mnohých iných typov rakoviny však môžete znížiť tým, že sa budete rozhodovať zdravšie, napríklad nefajčením, udržiavaním svojej hmotnosti a konzumáciou výživnej a vyváženej stravy.“
Movember – Mesiac povedomia o zdraví mužov
Mesiac november je každoročne známy ako „Movember“, čas, kedy sa ľudia po celom svete zapájajú do kampaní na zvýšenie povedomia o zdraví mužov. Movember sa zameriava najmä na prevenciu a podporu výskumu rakoviny prostaty a semenníkov, ako aj na duševné zdravie mužov. V rámci tejto iniciatívy sa muži aj ženy zapájajú do rôznych podujatí, zbierajú finančné prostriedky a nosia charakteristické fúzy, aby poukázali na dôležitosť včasnej diagnostiky a prevencie. Pripomeňme si, že pravidelné kontroly a informovanosť môžu výrazne prispieť k zachyteniu rakoviny v skorom štádiu, čím môžeme spoločne pomôcť zlepšiť zdravotnú situáciu mužov na Slovensku aj vo svete.
Zdroje:
- https://www.noviny.sk/slovensko/886661-na-rakovinu-rocne-zomru-takmer-dva-miliony-ludi-prevenciu-na-slovensku-stale-podcenujeme#:~:text=Chorobe%20pod%C4%BEahne%201%2C3%20mili%C3%B3na,mana%C5%BE%C3%A9rka%20Ligy%20boja%20proti%20rakovine
- https://prescriptec.org/wp-content/uploads/2023/02/Onkologicky-profil-krajiny.pdf
- https://www.centrumkarcinomuprostaty.sk/rakovina-prostaty/vysetreni/