projekt poisťovne logo generali

Rwanda a Keňa – spoznávať Afriku sa oplatí

08. 03. 2020

Rwanda je krajina plná farieb. Z oranžovej pôdy sa tu vytvorili vyšliapané chodníky, všade rastúce zelené eukalyptové stromy rozvoniavajú po okolí a farebnú scenériu dotvárajú jej obyvatelia v pestrofarebných šatách. Zážitky a tipy, ako túto krajinu spoznávať, pre vás pripravila Nina Matejčeková, ktorá v Rwande žila 6 mesiacov a za ten čas dokázala afrických ľudí a africkú kultúru aspoň trochu spoznať.

Čo všetko Rwanda a Keňa ponúkajú

Africká Rwanda hraničí s Ugandou, Keňou, Kongom, Burundi a Tanzániou. Rozlohou je o polovicu menšia ako Slovensko, ale má raz toľko obyvateľov. Rwanda, krajina tisícich hôr s tou najlepšou klímou. Čakajú vás tu vysoké zalesnené hory, niekoľkodňové dažde, voľnočasové aktivity, prepychové reštaurácie, dizajnové oblečenie a produkty či kultúrne podujatia. Turistické víza si môžete vybaviť online alebo na letisku a zaplatíte za ne okolo 30 €. Ak sa rozhodnete po tejto časti Afriky cestovať, najlepším variantom je zaplatiť si East African Visa, ktoré stoja 100 $, platia po dobu troch mesiacov a zahŕňajú Rwandu, Ugandu a Keňu.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatí

V Rwande sa nemusíte obávať, že dostanete maláriu a hady na ceste stretnete zriedkakedy. Teplota v krajine nie je vysoká, v hornatejších oblastiach dosahuje maximálne 28 stupňov, čo nie je vhodná klíma ani pre komáre. Antimalariká teda brať neodporúčame, lebo zbytočne zaťažujú organizmus. Vládou stanovené očkovania sú na žltačku, meningitídu a žltú zimnicu. Bez očkovania na žltú zimnicu vás nepustia ani do okolitých krajín.

Rwanda je všeobecne jednou z najčistejších krajín Afriky. Svedčí o tom zákaz predaja a vstupu do krajiny s plastovými taškami a dokonca každú poslednú sobotu v mesiaci majú miestny sviatok „Umuganda”, počas ktorého sú pol dňa zatvorené všetky obchody a nastáva hromadné upratovanie.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíKopcovité hlavné mesto Rwandy Kigali

Čo všetko môžeme v Kigali vidieť

Jedno z najkrajších miest je hlavné mesto Kigali. Chvíľku potrvá, kým si zvyknete na mestský chaos, ale presvedčí vás fakt, že celým mestom môžete prejsť len za 0,10 €/km najpoužívanejším dopravným prostriedkom moto-taxi. Upúta vás mestská časť Nyamirambo, ktorá je čisto moslimská, centrum mesta, kde je najobľúbenejšia turistická reštaurácia s pekárňou a mäsiarstvom nemeckého majiteľa a Kimironko trh, na ktorom sa určite nezabudnite dohadovať o každý cent.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíLahodná ryba tilapia

Na Kimironku nájdete úplne všetko, čo od Rwandy a východnej Afriky môžete očakávať. Od krásnej africkej látky, šiat, tričiek cez lahodné avokáda až po domáce čapatí. Na večeru odporúčame jednu z najlepších a najdlhšie pripravovaných rýb tilapiu. Zaujímavá je taktiež prehliadka Genocide Memorial, na ktorej sa dozviete veľa o rwandskej kultúre a histórii a trošku viac porozumiete nedôvere domácich ľudí voči bielym. Večer si určite pozrite výhľad na mesto z hory Kigali, ktorý nie je zasypaný žiadnymi mrakodrapmi, ale malými domčekmi a nepravidelným osvetlením na bahnitých cestách, ktoré pripomínajú odraz hviezd na nočnej oblohe.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíInema Art Kigali, výstava lokálnych umelcov

Bezpečná nočná zábava v Kigali

Kriminalita sa od čias veľkej genocídy výrazne zminimalizovala, takže si dokážete bezpečne posedieť s kamošmi v bare na pive. V niektorých z nich vám ponúknu kozu na paličke, opečené zemiaky alebo pečenú kukuricu. V miestnej krčme nájdete aj slávne banánové pivo alebo pšeničné pivo Sorghum.

Ak hľadáte kultúru a zábavu, určite navštívte Inema Art Center, kde sa nachádza výstava malieb a sôch od lokálnych umelcov. Každý štvrtok tu býva párty s lokálnymi dídžejmi, ktorí hrajú populárny žáner „african beats”.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíFond Dian Fossey, ktorý sa zaoberá výskumom a ochranou goríl

Sever krajiny s najväčším jazerom Kivu a gorilami

Z Nyamirambo autobusovej stanice sa dá dostať do všetkých častí Rwandy. Napríklad do severnej provincie, kde sa nachádza mesto Ruhengeri s vulkánmi a gorilami alebo na juh krajiny, kde nájdete najväčší národný park Nyungwe s rozlohou viac než 1000 km. Za zmienku stojí aj výlet do mesta Musanze, kde si užijete priamy výhľad na vulkány.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíTajomné miesto Foyers De Charité a výhľad na vulkány v Bisoko

Ak chcete vidieť zvieratá v divočine ako opice, leopardy alebo hyeny, navštívte safari Akagera. Na oddych odporúčame jazero Kivu, ktoré sa tiahne až do Konga. Kvôli zvýšenému výskytu metánu vo vode však môžete mať s kúpaním problém, určite si to pred tým overte. Ubytovať sa môžete v krásnych mestách ako Kibuye alebo Gisenyi.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíNočná obloha v posvätnom Kibeho

Stret dvoch svetov – svet dobra a svet zla, Kibeho

Na juhu krajiny sa nachádza malé mesto Kibeho, ktoré má dlhú históriu. V roku 1981 sa začala trom študentkám zjavovať Panna Mária, ktorá predpovedala vyvražďovanie národa. O 13 rokov neskôr sa jej posolstvá naplnili a v roku 1994 tu zomrelo počas genocídy približne 4000 ľudí, ktorí sa schovávali v niekoľkých miestnych kostoloch. Vatikán v roku 2001 uznal pravosť týchto troch svedectiev, a tak je Kibeho jedno z najvýznamnejších kresťanských pútnických miest.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíČajové polia v Kibeho

Kibeho sa nachádza vo výške 2000 m n. m. a z Kigali trvá cesta autobusom 5 hodín, je to cca 180 km. Súčasťou mesta sú aj nádherné niekoľko kilometrov dlhé čajové polia, cez ktoré sa určite treba previesť na tunajšom moto-taxi.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíBotanická záhrada v Huye

Najlepšia káva z provincie Huye

Hlavné ťahy ciest sú úplne nové, horšia je premávka, jednoprúdové cesty, spomaľovače, ľudia, zvieratá a moto-taxi na cestách. Najbližšie väčšie mesto, ktoré je zastávkou na ceste do Kibeho, je 35 km vzdialené Huye (bývalé Butare). Nachádza sa tu veľký trh s oblečením, elektronikou, jedlom a drogériou, ale najlepšia je neďaleká kaviareň Connexion. Na prípravu kávy tu používajú kávové zrnká výhradne z provincie Huye. Za návštevu stojí aj najväčšie arborétum v Afrike. Na každom úseku sa premieňa iná prírodná scenéria a taktiež tu všade v okolí uvidíte opice.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíObrovské hlavné mesto Kene Nairobi

Cesta do Kene a hlavného mesta Nairobi

Z Nyamirambo stanice v Kigali sa jednoducho dostanete aj do okolitých štátov. Lístok do Nairobi, hlavného mesta Kene, si kúpite rovno na stanici. Vopred si však overte, ktorou autobusovou spoločnosťou pôjdete, pretože majú rôzne ceny lístkov, ktoré sa pohybujú okolo 35 € a aj komfort môže byť odlišný. Pri výbere myslite na to, že v autobuse strávite nasledujúcich 27 hodín a budete prechádzať cez ďalší štát, Ugandu.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíMasaaiský trh v Nairobi, pohľad z vyhliadky Kenyantta International Conference Center

Nairobi je fascinujúce mesto, kde billboardy dokážu prekryť parky, kde suma za cestovné závisí od toho, koľko je hodín a kde miliardové mrakodrapy v centre obkolesujú niekoľko najchudobnejších slumov Kibera.

V Nairobi odporúčame navštíviť Kenyantta International Conference Center, odkiaľ uvidíte mesto ako na dlani. Na zvieratká sa môžete ísť pozrieť do Nairobi parku a určite vyhľadajte Masaai market, s ktorým kočujú po Afrike praví Masajovia a kde si môžete kúpiť kožené sandále, ručne robené šperky, peňaženky, ale aj taniere či poháre. V Nairobi je povolené zobrať dvoch ľudí na jedno moto-taxi. Nezabúdajte však vždy vyjednávať cenu.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíBiely piesok a horúca voda na Diani beach

Preslávená Diani beach v Mombase

Z Nairobi odporúčame výlet vlakom do Mombasi. Je to najrýchlejší, najlacnejší a najkrajší spôsob prepravy, za 6 hodín cesty zaplatíte od 9 € do 30 €. Dávajte si však pozor, v akom období cestujete, pretože miesta vo vlaku môžu byť počas sviatkov vypredané. V mesiacoch január, február a začiatkom marca sa určite dostatočne vyhrejete na pláži, ale na cestovanie po krajine odporúčam jún, júl a august, kedy teplota dosahuje príjemných 25 °C.

V Mombase sa nachádza najviac turistami vyhľadávaná destinácia Diani beach. Ak vyhľadávate pláže s bielym pieskom, Diani beach si zamilujete. Ak cestujete autobusom, resp. kenským matatu, zastávka má názov „Ukunda”, čo je centrum Diani beach a potom si stačí vziať „tuk- tuk” priamo do rezortu.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíDomček na strome na kenskej Diani beach

Všetko od barov cez obchody až po reštaurácie je v týchto turistických častiach predražené. Najlepšie je nájsť si ubytovanie s kuchyňou a po celodennom kúpaní si uvariť chutnú večeru. Ubytovanie sa dá nájsť napríklad aj v 300-ročnom Baobab strome. V Afrike sa vždy oplatí hľadať si izbu na mieste, no je lepšie sa na prvé dni cesty poistiť a rezervovať si ubytovanie dopredu.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíRanný východ slnka na pláži v Malindi

Malindi a Watatu, novodobé talianske mestá
Z Diani Beach sa cez centrum Mombasi môžete dostať rovno do ďalšieho, menšieho rezortu Malindi. Vlastnia ho Taliani, takže z každej strany, aj od domácich, budete zaručene počuť „ciao”. Mestečká sú malé, no pláže krásne a čisté s nízkou hladinou oceánu, dokonca s ranným niekoľkokilometrovým odlivom. Pripravte sa na zvýšený sex turizmus, ktorý je pri rezortoch očividný, ale ak chcete trochu súkromia, neobývaná pláž je prevažne vo Watamu Marine National Park. Aj keď názov tohto miesta evokuje, že sa nachádzate v hustom lese, Keňa je prevažne suchá buš, špeciálne na pobreží, takže nezabúdajte na opaľovací krém s vyšším faktorom.

Rwanda a Keňa - spoznávať Afriku sa oplatíSkrytá pláž v národnom parku Watamu Marine

Či už sa vyberiete na dobrodružný výlet Afrikou, alebo krátky víkendový pobyt v Európe, nezabúdajte ani na cestovné poistenie.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.