projekt poisťovne logo generali

O Kambodži a nečakaných prekvapeniach

S hudbou vesmírnou 20. 12. 2019

Hudobné trio S hudbou vesmírnou nedávno rozbehli projekt Ulietavame si, kde Dominika posiela chalanov naslepo na výlety do destinácií, o ktorých vopred nevedia. Prvou zastávkou tohto dobrodružstva bolo Portugalsko, ktorého nástrahy chalani úspešne zvládli. Druhou zastávkou je Kambodža. Prečítajte si, ako sa chalani vysporiadali s týmto prekvapením a čo si Dominika myslí o nečakaných prekvapeniach.

Tadááá, PREKVAPENIE!

Máte ich radi? Ak áno, tak vám to neberiem! Majte naďalej.
Ja som ich však nikdy vyslovene nevyhľadávala. No teraz je to u nás v kapele samé prekvapenie. Našťastie, nedejú sa mne. 🙂

Tak poporiadku: Chalani v našom novom šialenom travel-realityshowskom vlogu #ULIETAVAMESI dopredu netušia, do akej krajiny a kedy presne ich pošlem. Je to pre nich do poslednej chvíle prekvapením.

Takže som na plnej čiare porušila príslovie: Nerob druhým to, čo nechceš, aby robili tebe! Pretože keby mňa chalani prekvapili tak, že ma pošlú do Kambodže kosiť lekvár, tak sa im pekne poďakujem za to, že mi chceli spraviť radosť, ale takéto dobrodružstvo pred Vianocami
si nemôžem (nechcem) dovoliť. Ale oni sú dobrodruhovia a šli. A tak teraz ja píšem tento blog a oni sa v týchto dňoch určite stretávajú s prekvapeniami na každom rohu a sú v pohode. Aspoň dúfam.

Radšej som im zavolala a spýtala sa ich, ako to vnímajú a ako to zatiaľ zvládajú:

Sorizzo: No okrem toho, že je prekvapením samotná destinácia, zažívame všade rôzne prekvapivé situácie. Či už na letisku v Thajsku, alebo priamo na ubytku tu v Kambodži sa ľudia veľmi zaujímajú, čo točíme, odkiaľ sme… Pýtali si náš Youtube kanál a Instagram a začali nás sledovať, čo sme nečakali a je to milé. Ďalšie pozitívne prekvapenie je, že bežne, keď človek počuje slovo Kambodža, predstaví si chudobnú krajinu. No vo veľa veciach sú tu popredu. Napríklad služby sú podľa mňa super! Ponúkajú ich milí slušní ľudia. Všade je tu wi-fi pripojenie, veľa telefónov a kvalitné čerstvé jedlo. Je tu prevažne viac pozitívnych prekvapení ako negatívnych. Vlastne najhoršie, čo sme tu zažili, sú tie tvoje výzvy, Domča, ktoré musíme splniť a ktoré uvidíte až vo vlogu.

S Hudbou vesmírnou: O Kambodži, nečakaných prekvapeniach a tipoch na vianočné darčeky od Dominiky

Marek: Súhlasím so Sorizzom, tiež som si myslel, že ľudia v Kambodži sú viac odrezaní od sveta technológií, informácií a pod. Záleží im na turistoch, aby sa sem vrátili, to vidno. Vedia po anglicky, z hľadiska hygieny je to tu tiež slušné a jedlo je naozaj výborné.

S Hudbou vesmírnou: O Kambodži, nečakaných prekvapeniach a tipoch na vianočné darčeky od Dominiky

S Hudbou vesmírnou: O Kambodži, nečakaných prekvapeniach a tipoch na vianočné darčeky od Dominiky

A ako vnímajú prekvapenia všeobecne?

Sorizzo: Ja mám prekvapenia rád, no vyslovene si na ne nepotrpím. Je pre mňa však veľmi náročné a stresujúce vymyslieť prekvapenie niekomu inému. Pretože v dnešnej dobe, v ktorej môže mať človek už naozaj čokoľvek, je ťažké trafiť sa do darčeka, ktorý ho prekvapí a zároveň poteší. Kedysi bolo vymýšľať pre druhých prekvapenia ľahšie.

Marek: Ja mám prekvapenia veľmi rád. Pretože ten, kto chce niekoho prekvapiť, musí toho druhého dobre poznať, aby vedel, čím ho aktuálne poteší. A vždy to vzťah osvieži. Je výborné vidieť, ako sa ten druhý teší. Ja rád prekvapujem a rád sa nechám prekvapiť, pretože vtedy cítim, že mám vo svojom živote človeka, ktorý mi je blízky, má ma rád a chápe ma.

Som zvedavá, čo Kambodža prinesie do ďalšieho vlogu. Rada sa nechám tentokrát prekvapiť!

Ako som už spomínala, ja veľmi prekvapenia nemusím a podelím sa s vami o pár rád, ktoré niekedy vedia napomôcť tomu, aby sme zbytočným prekvapeniam predišli.

Ešte pár rokov dozadu som si každý večer zapísala, čo budem nasledujúci deň robiť, čo jesť, čo piť alebo čo si oblečiem. Keď ma vtedy niekto niečím prekvapil, tak ma skôr zaskočil, dostal do úzkych alebo teda spravil škrt cez moje predpísané plány. A tak mi trebalo! Lebo len vďaka tým nečakaným prekvapeniam som sa naučila byť otvorenejšia novým veciam, ktoré prišli. Absolútna ohraničenosť sa postupne menila na pocit slobody a toho, že MÔŽEM byť prekvapená a JE TO OK.

Odvtedy už však nejaký ten čas prešiel a keď už máte dieťa a druhé čochvíľa tiež, ste radi, keď máte všetko podľa svojich predstáv a koniec koncov – prekvapenia sa dejú tak či tak každý deň. Ráno – keď ste mali v pláne odviesť dieťa 7:30 do škôlky, ale, tadá, už je 7:50 a vy zoškrabávate námrazu z čelného skla na aute. Na obed – tadá, keď zistíte, že to stretnutie v diári máte zle poznačené a je až zajtra. A večer taktiež nejaké tadá, keď ste si napríklad plánovali vyložiť nohy a pozrieť si ďalšiu časť rozpozeraného seriálu ale… prekvapenie nikdy nespí. 🙂 To je však kategória prekvapení, ktoré nazývam „prirodzený tok života” a viem sa s nimi stotožniť (niekedy viac, niekedy menej).

S Hudbou vesmírnou: O Kambodži, nečakaných prekvapeniach a tipoch na vianočné darčeky od Dominiky

Spať však k tým prekvapeniam, ktoré sú navyše a ktorým sa z roka na rok dá o trošku viac predchádzať. Áno, sú to Vianoce. Myslím, že v tom nebudem sama, keď poviem, že nič od svojej rodiny ma nepoteší viac, ako keď mám pokojné sviatky, trávim čas s rodinou a vychutnávam si tú medovú atmosféru, vôňu stromčeka, preblikávanie vianočných svetielok, spievanie kolied a sladké dolce far niente.

Z tejto idylky vás však vie vytrhnúť napríklad neželaný darček, nepríjemný rozhovor, zhon, nezhoda, kto kde bude tráviť Štedrý deň, deň po a Štefana a čo budete variť a podobne. Každý má svoju predstavu.

Je to v poriadku. Buďme pokojní. Rokmi sa môžeme naučiť, aké prekvapenia nám robia radosť a aké nie, a môžeme to časom naučiť aj našich blízkych.

  1. Zlaté pravidlo je: Zaujímať sa o toho druhého. Keď človeka počúvame, časom nám sám o sebe povie, čo by si prial a ako si čo predstavuje. A keď nie, spýtajme sa ho. Najdôležitejšie je rozprávať sa o týchto témach. Napríklad taký list Ježiškovi nie je vôbec od veci! Tam priamo napíšeme, čo by sme potrebovali a basta! Niekedy sa mi zdá detský svet zrozumiteľnejší ako ten dospelácky.
  2. Nekupujme druhým zbytočné darčeky – kúpiť darček len preto, že sú Vianoce, je klišé a je to plytvanie. Kúpiť veľa darčekov, kúpiť z povinnosti, kúpiť nejakú veľkú materiálnu vec – to všetko vie človeka skôr zaťažiť, ako potešiť.
  3. Dohodnime sa na veciach, ktoré už o sebe vieme, že ich má každý inak nastavené a zaužívané. Nám v rodine napríklad veľmi dobre funguje komunikácia v uzavretej skupine na Facebooku – „Rodinka” :)), kde sa vieme dohodnúť a informovať o tom, ako si kto želá stráviť Vianoce, komu kúpiť darček, prípadne sa dohodnúť na nejakom spoločnom.
  4. Odporúčam darčeky riešiť zážitkovou formou. Materiálnych vecí, verím tomu, máme všetci dosť. Ak nie je nič, čo by ste vedeli o druhom, že vyslovene potrebuje alebo po čom dlhšie túži, tak je aj iná možnosť. Darujte si čas a zážitky spolu strávené. Môže to byť výlet, pobyt, večera, lyžovačka, turistika či nejaký kurz. Takýchto možností je veľa.
  5. Dajme darčekom iný význam ako len automatické, samozrejmé obdarovanie, z ktorého bude viac vyhodených peňazí, potrhaného baliaceho papiera, hádky, kopa reklamácií a výmeny tovaru ako čistej radosti.

Želáme vám pokojné prežitie vianočných sviatkov,
lásku a pokoj do vašich domácností.

S hudbou vesmírnou

Pre viac info a aktuálne dianie môžete sledovať náš Instagram a Facebook.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.