projekt poisťovne logo generali

Sedavé zamestnanie: Viete, ako ovplyvňuje vaše zdravie?

14. 04. 2022

Priemerný dospelý človek strávi sedením deväť až desať hodín denne. Niet sa čomu čudovať, sedíme celý deň v škole alebo v práci, cestou domov sedíme v aute alebo v autobuse a večer zasa sedíme na gauči pred televízorom. Sedenie je pre nás síce pohodlné a mnohí v tejto polohe radi relaxujú, no vedeli ste, že dlhodobé sedenie zvyšuje podľa viacerých výskumov riziko predčasnej smrti v súvislosti s rozličnými zdravotnými problémami? Dlhodobé sedenie totiž všeobecne zhoršuje zdravotný stav bez ohľadu na vek, pohlavie, index telesnej hmotnosti či cvičenie.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme vplyvu práce na naše fyzické a duševné zdravie. Poisťovňa Generali spustila jedinečné životné poistenie pre Hviezdy kancelárie, ktoré je prispôsobené rizikám vyplývajúcim z práce v administratíve.

Bolesti chrbta

Bolesti krku, pliec a chrbta sú asi najznámejším dôsledkom dlhodobého sedenia. Podľa odborníkov nie je priemerný človek schopný vzpriamene sedieť dlhšie ako tri minúty bez toho, aby nezmenil polohu do uvoľnenej pozície. Väčšinou tak sedíme nesprávne a hrbíme sa, čo vyvíja negatívny tlak na stavce, väzivá, kĺby a svaly. Výsledkom je nielen chronická bolesť chrbtice, horšia flexibilita, ale napríklad aj problémy s medzistavcovými platničkami.

Nielen karpálny tunel

Aj úžinové syndrómy sa spájajú so sedavým zamestnaním. Ak k tomu pridáte aj prácu na počítači či nosenie obtiahnutého oblečenia, ľahko si spôsobíte neprimeraný tlak na nervovú sústavu v anatomicky zúžených miestach. Asi najznámejším úžinovým syndrómom je karpálny tunel, ktorý sa vyskytuje prevažne u administratívnych pracovníkov, pričom ženy postihuje častejšie než mužov, a to dokonca v pomere 4 : 1.

shutterstock_1783888613.jpg

Srdcovo-cievne ochorenia

Telo sa skladá z viac ako 700 svalov a 360 kĺbov. Ak sa dostatočne nehýbeme, svaly ochabujú, skracujú sa a po čase sa k únave a zníženej výkonnosti môžu pridružiť aj problémy s obehovou sústavou. Dlhé sedenie potom môže viesť nielen k opuchnutým členkom a ku kŕčovým žilám, ale aj k ťažkostiam so srdcom. V mnohých prípadoch je dokonca potrebné implantovať kardiostimulátor alebo defibrilátor.

Nebezpečná obezita

Vedeli ste, že už po hodine sedenia klesá produkcia enzýmov, ktoré pomáhajú spaľovať tuky, a to až o 90 %? Podľa britského výskumu majú ľudia so sedavým zamestnaním srdcový obal vyplnený omnoho hrubšou vrstvou tuku. Sedením sa totiž metabolizmus spomaľuje, a tak spálime menej kalórií, pričom prebytočné množstvo sa v tele ukladá ako tuk a ten má, ako určite viete, neblahé účinky na naše zdravie.

Sedením k cukrovke

Dlhé sedenie oslabuje nielen svaly, ale aj pankreas. Ten sa dlhodobým sedením stáva menej pružným pri tvorbe inzulínu. Na rozklad glukózy musí produkovať viac inzulínu, čo postupne vedie k vzniku cukrovky.

shutterstock_673640494.jpg

Zvyšuje sa riziko rakoviny

Viaceré štúdie potvrdili, že sedavé zamestnanie zvyšuje riziko výskytu rakoviny. Francúzsky týždenník L’Express napríklad informoval o austrálskej štúdii, podľa ktorej viac ako desať rokov trvajúce sedavé zamestnanie zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny, najmä hrubého čreva, prostaty a konečníka. Podľa štúdie American Cancer Society majú muži sediaci denne viac ako šesť hodín o 20 percent vyššiu úmrtnosť než tí, ktorí na stoličke strávia menej ako tri hodiny. Ženy sú na tom ešte horšie, riziko je vyššie až o štyridsať percent.

Ak ste si práve s hrôzou uvedomili, koľko ste dnes už presedeli a aký negatívny dôsledok to má na vaše zdravie, nezúfajte. Na zmenu životného štýlu nie je nikdy neskoro. V práci alebo v škole si pravidelne robte krátke prechádzky alebo sa ponaťahujte, či urobte pár drepov. V hromadnej doprave zostaňte radšej stáť a večerné vylihovanie pred televízorom vymeňte za nejakú pohybovú aktivitu.

Vyskúšajte dynamické sedenie

Okrem týchto rád môžete vyskúšať dynamické sedenie. Dynamické sedenie udržiava rovnováhu medzi svalovým a kĺbovým systémom. Pozitívne ovplyvňuje CNS a posturálne svalstvo. Neustály pohyb pri sedení vytvára impulzy do CNS, správne usmerňujúce svalové reťazce pre stabilizáciu chrbtice. Nápravu držania tela je možné jednoducho dosiahnuť použitím dynamických podložiek (sedákov) ktoré pasujú prakticky na všetky druhy stoličiek. Tie aktivujú hlboký stabilizačný systém a zlepšujú stabilitu chrbtice. Aktivácia svalov dolných končatín a chodidla zlepšuje krvný obeh, predchádza varixom a uľavuje od bolesti končatín. Aktívne resp. dynamické sedenie uľavuje medzistavcovým platničkám, znižuje riziko ich prietrže a zlepšuje ich výživu.

Ak máte sedavé zamestnanie, je vhodné pre každý prípad uzavrieť aj životné poistenie vytvorené špeciálne pre ľudí, ktorí pracujú v administratíve. Poistenie ochorení spojených s administratívou od poisťovne Generali vám pomôže, ak vám bude diagnostikovaná cukrovka II. typu s inzulínovou liečbou, podstúpite implantáciu kardiostimulátora alebo defibrilátora, operáciu karpálneho tunela či operáciu prietrže medzistavcovej platničky. Veľkou výhodou tohto poistenia je aj príspevok na prevenciu až do 500 eur, ktorý môžete využiť na lekárom navrhovanú kúpeľnú liečbu jedného z týchto ochorení.

Poistenie navyše možno rozšíriť o ďalšie poistenia, ako napríklad poistenie závažných ochorení s krytím rakoviny či infarktu alebo poistenie chirurgického zákroku.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.