projekt poisťovne logo generali

7 výhod a nevýhod cestovania mimo sezónu

Jožo a Hanka Orgonášovci 16. 04. 2019

Je začiatok apríla, sedím niekde na kraji móla v chorvátskom Trogire, okolo prejde približne jeden turista za pol hodinu a ja čoraz viac rozmýšľam nad všetkými výhodami a nevýhodami cestovania v čase, keď sa ostatným na tieto miesta veľmi nechce. Posledné roky nás s manželkou Hankou čoraz viac zlákalo cestovanie mimo sezóny. Prípadne na jej začiatku alebo konci. Jasné, že to má aj svoje nevýhody, ale výhod vidíme stále omnoho viac. Veríme, že sa po dočítaní tohto článku aj vy budete chcieť vydať na ďalší trip mimo sezónu.

Výhoda: Úľava pre peňaženku

Mnoho cestovateľských destinácií profituje z turistov v čase, keď je sezóna v najväčšom prúde. Počas najväčšieho návalu sú však aj ceny za služby, jedlo, ale najmä ubytovanie výrazne drahšie, ako je tomu na začiatku sezóny. Na Islande je úroveň cien za prenocovanie v januári dokonca nižšia ako v podobnom ubytovaní na Slovensku.

Na Malte si zase vychutnáte mimo sezónu omnoho výhodnejšie happy hours a dokonca aj lacnejšiu verejnú dopravu. Za posledné 3 roky sme mimo sezónu (zväčša na jej začiatku) navštívili azda tucet rôznych destinácií. Priemerne boli ceny v tomto období o 30 – 60 % výhodnejšie.

Niekde na útesoch Dingli Cliffs na Malte, kde sme začiatkom marca stretli dokopy asi 5 ľudí

Výhoda: Žiaden stres s ubytovaním

Skúšali ste už nájsť ubytovanie v Benátkach počas karnevalu? Na pobreží Španielska, Talianska a Chorvátska sú apartmány od júna do augusta vybookované tak, že treba myslieť na ich objednanie pár mesiacov vopred. Koniec sezóny býva v prímorských oblastiach stále pomerne obľúbený (kvôli vyhriatemu moru). Na začiatku sezóny sme však ešte neobjavili miesto, kde by sme sa museli obávať o dostupnosť ubytovania.

Ak radi spoznávate v danej krajine viaceré miesta, mimosezónne cestovanie si užijete najviac s appkami ako Booking.com či Airbnb. Booknuť izbu si môžete aj na poslednú chvíľu, pokojne iba deň vopred. Najmä ceny cez Airbnb sú výrazne ovplyvnené sezónnosťou. Skúste napríklad výlet do Prahy cez týždeň niekedy vo februári či v marci, budete milo prekvapení, za akú cenu zoženiete noc v luxusnom byte.

Oslavu nového roka sme netradične vyskúšali na zamrznutom Islande – miestami sme mali pocit, že sme sa naozaj dostali na koniec sveta

Výhoda: Zažijete miesto tak, ako ho vidia domáci

Pre nás je toto azda najdôležitejším argumentom, ktorý nás čoraz viac motivuje cestovať mimo hlavnú sezónu. Všetky tie miesta, úzke uličky a útulné kaviarne si aj samotní domáci v tomto období naplno užívajú ešte bez návalu turistov. Rozvoj turizmu (najlacnejšie letenky v histórii, zdieľaná ekonomika s prenájmom ubytovania), žiaľ, prináša aj obdobia, keď dané m(i)esto nie je jednoducho samé sebou.

Domáci často s vidinou lepších zárobkov prenajímajú svoje sídla a utekajú na vidiek. Na prelome sezóny je však všetko ešte ako-tak v bežnom režime, domáci si užívajú svoju pohodu a vy tak môžete spoznať ich život taký, aký naozaj je.

Nevýhoda: Nepredvídateľné počasie

Jasné, že moria a oceány sú na začiatku sezóny ešte poriadne studené, počasie je nepredvídateľné a môže sa vám pokojne stať, že vám bude na týždňovom tripe neustále pršať. Rovnako sa vám však môže stať aj opak. Je to tak trocha ruleta, ale ako sa vraví – neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený turista.

Riziko nepredvídateľného počasia určite odradí mnohých cestovateľov, za čo sme však aj tak trochu radi, inak by mnohé miesta nezostávali mimo sezóny opustené. Ak ste však výlet mimo klasickej sezóny ešte neskúsili, hecnite sa a aspoň raz si to vyskúšajte. Neoľutujete!

7 výhod a nevýhod cestovania mimo sezónu

Nevýhoda: Nie všetky služby sú dostupné

Ak chodíte na dovolenky výlučne oddychovať, tento bod môžete rovno preskočiť. Ak je však vaša dovolenka skôr aktívna, mimo sezóny môžete naraziť na problém s dostupnosťou niektorých služieb. Je jasné, že potápanie v poriadne studenom oceáne nebude príjemné ani pre inštruktora, ani pre vás.

Tiež môže byť mnoho reštaurácií ešte zatvorených, prenájmy áut a skútrov nemusia byť dostupné a organizované výlety ešte nie sú rozbehnuté naplno. Šikovný cestovateľ si však svoju cestu nájde – booknuť auto sa dá aj online, organizované výlety viete nahradiť s Free Walking Tours a na sociálnych sieťach poľahky nájdete skupiny s aktivitami, ktoré by ste možno za štandardných okolností ani neobjavili.

Vybrali by ste si radšej plné pláže a bar na každom kroku alebo pláže, na ktorých počas večernej prechádzky nestretnete nikoho?

Výhoda: Lepšie ceny leteniek a dopravy

India z Viedne za 350 €, Miami za 290 € či španielska Malaga za 30 €? Jasné, ale zväčša len mimo sezóny. Chce to byť trocha flexibilnejší v plánovaní, ale chápeme, že nie každému to pracovné vyťaženie dovoľuje.

Na cenách leteniek a dopravy však môžete ušetriť stovky eur. Najmä pri exotickejších destináciách a ak si nevyberiete najžiadanejšie termíny. Ušetrené financie tak môžete investovať do zážitkov – a tie vám už potom nevezme nikto.

Chorvátsky Rovinj bez masy turistov – síce sa nemôžete kúpať, ale mólo máte iba pre seba

Výhoda: Nemusíte sa v práci s nikým dohadovať

Vedeli ste, že jedným z dôvodov, prečo je tak náročné zohnať dovolenku v letných mesiacoch, je aj to, že väčšina závodov (najmä automobilových) má na Slovensku celozávodné dovolenky?

Určite tiež poznáte situáciu, keď sa v práci najskôr musíte dohodnúť s kolegami a vybaviť si záskok v obdobiach, keď sa chystáte na dovolenku viacerí.

7 výhod a nevýhod cestovania mimo sezónu

Takúto romantiku bez iných turistov si užijete len mimo sezóny

Verte nám, že mimo sezóny budete mať omnoho menší problém si zobrať dovolenku. Kolegovia vás dokonca budú mať ešte radšej.

Šťastné cesty aj mimo sezóny!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.