projekt poisťovne logo generali

Snívate o tehotenstve či pôrode bez komplikácií? Pravidelné kontroly vám mnohé môžu uľahčiť

25. 03. 2022

„Som tehotná!“ Tieto slová sú najmä prísľubom šťastia a nadšeného očakávania. Je však dobré vopred sa pripraviť aj na možné komplikácie, ktoré môžu (ale nemusia) sprevádzať tehotenstvo či samotný pôrod.

Tento mesiac sa v spolupráci s odborníkmi venujeme téme narodenia dieťaťa. Aby ste si užili radostné chvíle naplno, nezabudnite svoju rodinu chrániť komplexným poistením. Obchodníci poisťovne Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Každá žena túži potom, aby dni po oznámení radostnej správy boli bez väčších komplikácií. Realita je však taká, že problémy môžu nastať už hneď na začiatku tehotenstva. Jedným z nich je napríklad mimomaternicové tehotenstvo. Ťažkosti hrozia aj ženám, ktoré majú isté typy ochorení či vrodené chyby. Dobrou správou však je, že mnohé sa dajú odhaliť počas skríningu. Prípadné negatívne následky je následne možné zmierniť či dokonca odstrániť vhodnou liečbou.

Na druhej strane sú aj také ženy, ktoré nepatria do žiadnej rizikovej skupiny a mali pokojné tehotenstvo, nakoniec zaskočené komplikovaným pôrodom. Našťastie zdravotnícki pracovníci majú veľa skúsenosti s možnými problémami, ktoré sa častejšie opakujú pri pôrodoch, a tak už presne vedia, ako v takýchto situáciách postupovať.

Pripravená byť matkou?

Rodičovstvo je zásadnou životnou zmenou, ktorú vníma drvivá väčšina mužov i žien s veľkou nádejou, ale zároveň aj obavami. U žien sú tieto pocity ešte intenzívnejšie, pretože sú to práve ony, ktoré nesú na svojich pleciach najväčšiu zodpovednosť. Priviesť na svet potomka je veľkým zásahom do organizmu a nie každá žena je pripravená na takú náročnú úlohu, hoci po dieťati veľmi túži. Niektoré rizikové faktory je možné jednoducho odhaliť vopred. Sú však aj také komplikácie, ktoré sa znenazdajky objavia aj u dovtedy zdravej ženy.

shutterstock_427218448.jpg

„Niektoré faktory sa ovplyvniť nedajú (vek, genetika, vrodené ochorenia a podobne), niektoré naopak je možné ovplyvniť už pred otehotnením. Preto je veľmi dôležité, aby podľa možnosti žiadna žena neotehotnela neplánovane, náhodne. Správne používanie antikoncepcie a načasovanie tehotenstva je základným preventívnym opatrením pred tehotenskými komplikáciami, žiaľ, v súčasnosti až 40 % tehotností vzniká neplánovane, čím sa zvyšuje potratovosť, výskyt niektorých vrodených vývojových chýb a výskyt predčasných pôrodov,“ vysvetľuje prof. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Podľa jeho slov prvou komplikáciou po otehotnení je tzv. včasná tehotenská strata. Postihne až 45 % tehotností. Nedôjde k správnemu uhniezdeniu zárodku a nasleduje samovoľný potrat. Často sa to prejaví aj ako silnejšia menštruácia a žena ani nezaregistruje, že bola tehotná.

Mimomaternicové tehotenstvo

Ak už tehotenský test ohlásil, že žena je tehotná, jej ďalšie kroky by mali smerovať k lekárovi. Ten pomocou ultrazvuku zistí, či vidno známky vnútromaternicovej gravidity, a následne môže potvrdiť tehotenstvo. Ako uvádza profesor Záhumenský, pri ultrazvukovo overenej gravidite už riziko potratu klesá asi na 20 %.

Na tomto vyšetrení tiež možno odhaliť, či sa oplodnené vajíčko neuhniezdilo mimo dutiny maternice (najčastejšie stena vajcovodu), kde nemá podmienky na vývoj. Mimomaternicové, resp. ektopické tehotenstvo je vážnym problémom, prináša totiž vysoké riziko zdravotných ťažkostí matky. Spomedzi tých najčastejších treba spomenúť napríklad vnútorné krvácanie a narušenie steny vajcovodov. Nárastom počtu žien s jazvou na maternici po cisárskom reze, žiaľ, narastá aj počet prípadov uhniezdenia plodu do jazvy, čo je asi najnebezpečnejšia forma mimomaternicovej tehotnosti.

Keďže zárodok mimo dutiny maternice nemá možnosť zdravo sa vyvíjať a nie je ani šanca na normálny priebeh tehotenstva, má to veľký vplyv na psychickú pohodu ženy. Podľa štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií bolo za rok 2020 mimomaternicové tehotenstvo príčinou potratu u približne 3,8 % žien. Aj v tomto prípadne platí, že včasné odhalenie problému pomôže lepšie zvládnuť celú situáciu.

shutterstock_1130966555.jpg

„V zahraničí sa žene, ktorá nemá známky krvácania do brucha alebo bolesti, má adekvátnu hodnotu tehotenského hormónu a má jednoznačne potvrdenú mimomaternicovú tehotnosť pomocou ultrazvuku a hladín tehotenského hormónu, podá jedna alebo dve dávky liečiva, ktoré spôsobí odumretie a vstrebanie nesprávne uhniezdených základov placenty a s úspešnosťou takmer 90 % sa žena vyhne operácii. Stačí iba sledovať klesajúce hladiny tehotenského hormónu,“ objasňuje profesor Záhumenský. Ako však dodáva, podanie špeciálnych liekov u nás momentálne nehradí poisťovňa, a preto nie je našim ženám k dispozícii. Na Slovensku musia tieto prípady riešiť operáciou, najčastejšie chirurgickým vybraním celého vajíčkovodu aj so zárodkom, čo sa robí v celkovej narkóze. Je veľkou snahou odborníkov, aby aj naše ženy nemuseli podstupovať bolestivý a pomerne náročný operačný výkon a lekári by mohli postupovať podľa najnovších poznatkov vedy, tak ako je to bežné v zahraničí.

Chirurgický zákrok je potrebný aj v prípade, ak plod odumrie v maternici počas včasnej tehotnosti. Najčastejšou príčinou je genetická anomália, zjednodušene povedané, že sa nestretne zdravá spermia so zdravým vajíčkom. V mnohých krajinách sa tento stav štandardne rieši jednorazovým podaním liečiva, ktoré podporí samovoľné vyprázdnenie maternice bez nutnosti anestézie a operačného zásahu do maternice. U nás to však aktuálne nie je možné.

Rizikové matky

Tehotenskú knižku dostane žena, ak sa pri vstupnom vyšetrení vylúči mimomaternicové tehotenstvo a dočká sa 12. týždňa, pretože dovtedy je ešte pomerne vysoké riziko samovoľného potratu plodu (okolo 20 %). Medzitým absolvuje množstvo ďalších vyšetrení, ktorých úlohou je odhaliť možné riziká. Lekár či lekárka potrebuje lepšie spoznať, ako je na tom potenciálna mamička po zdravotnej stránke. Bude sa pýtať na predchádzajúce úrazy či operácie, alergie, užívané lieky a nevyhne sa ani otázkam o životnom štýle. Povinnou jazdou počas tehotenstva je meranie krvného tlaku, gynekologické a ultrazvukové vyšetrenia, odber moču a krvné testy. Vďaka tomu je možné odhaliť, či tehotná žena nepatrí do rizikovej skupiny.

Podľa slov profesora Jozefa Záhumenského riziká možno rozdeliť na medicínske a sociálne. „Čo sa týka sociálnych rizík, z nich treba spomenúť ženy vo vylúčených lokalitách, mladučké tehotné pod 19 rokov, tehotné ženy samoživiteľky, prípadne ženy zažívajúce domáce násilie. U všetkých týchto žien sú zvýšené riziká nepriaznivého výsledku tehotnosti,“ hovorí gynekológ.

Pokiaľ ide o medicínske riziká, medzi najčastejšie patria chronické ochorenia, z nich v súčasnej dobe dominuje obezita a jej následky. Ako varuje profesor Záhumenský, chronicky choré ženy by v žiadnom prípade nemali otehotnieť bez adekvátnej prípravy. V prípade pôrodníckych rizík lekári vždy spozornejú, ak ide o viacpočetnú graviditu alebo o ženy, ktoré už majú v anamnéze predčasný pôrod.

shutterstock_451515829.jpg

„Mnohé chronické ochorenia (cukrovka, metabolické ochorenia, endokrinné ochorenia) pri nedostatočnej kompenzácii zvyšujú nielen riziko potratu, ale aj riziko vrodených vývojových chýb. Rovnako aj niektoré liečivá (napríklad na liečbu epilepsie, na liečbu chronických zápalových ochorení alebo niektorých kožných chorôb) môžu priamo ohrozovať vývoj plodu. Preto jednoznačne najlepšou prevenciou závažných rizík je spoľahlivá antikoncepcia a správne plánovanie tehotnosti,“ zdôrazňuje gynekológ.

Tých faktorov, ktoré môžu zamiešať karty, je však oveľa viac. Niektoré infekcie tesne pred otehotnením alebo počas prvých týždňov tehotnosti môžu spôsobovať vážne poškodenie plodu. Nebezpečná môže byť chrípka, herpes, streptokok typu B alebo hepatitída B. Napríklad taký neliečený zápal v ústnej dutine ešte pred otehotnením zvyšuje riziko predčasného pôrodu a, žiaľ, ošetrenie počas tehotnosti už túto hrozbu významne neovplyvní.

Komplikácie s cukrovkou či vysokým tlakom

Za rok 2020 bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií 1,3 prípadu s patologickým alebo rizikovým tehotenstvom na 100 žien. Komplikácie sú časté najmä u osôb s cukrovkou. Pre vysoké riziko poškodenia plodu je nevyhnutné dôkladné sledovanie pacientky. U časti žien sa však vyvinie počas tehotnosti tzv. tehotenská cukrovka (gestačný diabetes), ktorá však po pôrode úplne zmizne.

Doktorom zasvieti kontrolka aj pri ženách, ktoré majú vysoký krvný tlak. Ten je totiž jedným z rizikových faktorov, ktoré môžu viesť k vzniku preeklampsie. Ide o nebezpečné ochorenie ciev placenty, keď nie sú schopné zásobovať plod kyslíkom a krvou. To ohrozuje nielen samotný plod, ale v nebezpečí je aj matka. Preeklampsia sa však objavuje pravidelne aj u žien, ktoré sa na vysoký tlak pred tehotnosťou neliečili. Zvýšené riziko tohto ochorenia môže spôsobiť aj chronické ochorenie obličiek, cukrovka či obezita.

„Samozrejme, ideálnym stavom je, ak je žena počas otehotnenia zdravá. Vývoj plodu je najviac ohrozený v prvých dňoch a týždňoch, je teda potrebné, aby každá žena s chronickým ochorením tehotenstvo plánovala. Priebeh mnohých ochorení sa počas tehotnosti dokonca zvykne zlepšiť, ide často o imunitne podmienené ochorenia. Naopak, niektoré choroby sa môžu počas tehotnosti natoľko zhoršiť, že je priamo ohrozené zdravie a život matky. Ide často o závažné ochorenia srdca a ciev, ale aj niektoré pľúcne choroby, neurologické ochorenia, onkologické ochorenia a podobne. Niektoré ochorenia žien môžu priamo ohrozovať aj zdravý vývoj plodu, predovšetkým ak je narušená výživa plodu alebo narušená funkcia placenty,“ vystríha gynekológ Jozef Záhumenský.

Matka a dieťa pod drobnohľadom

Ak lekár určí, že ide o rizikové tehotenstvo, sleduje sa stav matky aj plodu oveľa častejšie ako pri bežných prípadoch. Veľkou pomocou za takýchto okolností je komplexný skríning. Práve ten totiž dokáže odhaliť veľkú časť vývojových chýb plodu a tiež možné postihnutia, akým je napríklad Downov syndróm.

Pri výpočte komplikácií je nevyhnutné spomenúť aj tzv. RH inkompatibilitu. O čo ide? Rozdielne RH krvi matky a plodu vzniká vtedy, keď má otec dieťaťa inú krvnú skupinu ako matka. Problém však nastane až vtedy, keď sa premieša krv matky s krvou plodu a jej imunitný systém začne vytvárať protilátky, ktoré napádajú červené krvinky plodu. Našťastie toto sa dá odhaliť už pri prenatálnom vyšetrení pomocou krvných testov. Všetkým ženám, ktoré sú Rh negatívne a majú Rh pozitívny plod, sa v indikovaných prípadoch podáva injekcia, ktorá bráni tvorbe protilátok, čím sa predchádza problémom v ďalšej tehotnosti.

Základným skríningom počas tehotnosti je správne zvládnutý rozhovor, počas ktorého lekár či lekárka zistí, či sú zvýšené riziká niektorých tehotenských komplikácií, následne sa tak môže zamerať na presnú diagnostiku. Niektoré skríningové vyšetrenia sú pomerne jednoduché, napr. meranie krvného tlaku, vyšetrenia krvi a ultrazvukové vyšetrenia. Starším rodičkám, u ktorých je riziko genetického postihnutia plodu zvýšené, sa môže ponúknuť genetická konzultácia. Treba však povedať, že súčasné skríningové vyšetrenia pri svojom hodnotení rizika už s vekom priamo počítajú, preto samotný vek nie je automaticky indikáciou k amniocentéze.

shutterstock_1936891393.jpg

Pri krvných testoch sa sledujú známky chudokrvnosti, ktorá môže veľmi negatívne ovplyvniť vývoj plodu, ďalej známky niektorých infekcií, cukrovky a niektorých ochorení štítnej žľazy. „Dôležité je, aby sa skríningom vyhľadávalo také ochorenie, ktoré vieme priaznivo ovplyvniť (podávanie železa, liečba infekcie, hormonálna liečba a podobne). Niektoré krvné skríningové vyšetrenia nám zistia, či daná tehotná nemá zvýšené riziko genetických anomálií plodu, ale znova treba povedať, že veľká väčšina žien s pozitívnym výsledkom má zdravý plod, ide iba o selekciu rizikovej skupiny a následnú diagnostiku,“ prezrádza profesor Záhumenský.

Zastavený pôrod

Vytúžený deň pôrodu je tu! Mamičku s obavami aj s očakávaním vezú na sálu. Pôrod je pre ženy určite náročným momentom a v niektorých prípadoch môžu nastať isté komplikácie, ktoré všetko spravia o čosi zložitejšie. Najčastejšie je v hre tzv. zástava pôrodu.

„Je to stav, keď sa prestane otvárať pôrodná bránka alebo hlavička plodu nezostupuje nižšie do pôrodných ciest. Veľmi častou príčinou je príliš skorý príchod rodičky na pôrodnú sálu, ešte počas tzv. latentnej fázy pôrodu. Aktívny pôrod sa začína až pri náleze pôrodníckej bránky otvorenej na 5 cm a viac, dovtedy by sa nijako nemalo do pôrodného deja zasahovať, maximálne ženu podporovať, starať sa o jej komfort a ponúknuť niektorú z metód analgézie,“ približuje svoje skúsenosti gynekológ.

Počas pôrodu sa sleduje kontrakčná činnosť a srdcové ozvy plodu. Asi v 3 % prípadov dôjde k tomu, že dieťa nezvláda pôrodnú záťaž. Ako vysvetľuje profesor Záhumenský, najčastejšou príčinou je buď nadmerná pôrodná činnosť (najčastejšie spôsobená zbytočným podaním oxytocínu), keď plod nemá medzi kontrakciami čas na kompenzáciu pôrodnej záťaže, alebo je príčinou jeho celkové vyčerpanie pri chronickej nedostatočnej funkcii placenty, čo spôsobuje napríklad nedostatočný prísun kyslíka a živín. Ak je situácia kritická, pôrodník môže zvoliť cisársky rez.

shutterstock_1181842981.jpg

„Veľmi zriedka sa môžu vyskytnúť tzv. pôrodnícke katastrofy – prepadnutie pupočnej šnúry pred hlavičku plodu a útlak o panvu, prasknutie maternice a predčasné odlúčenie placenty. Vtedy je potrebné veľmi urgentné ukončenie pôrodu, najčastejšie cisárskym rezom,“ dodáva. Častou poverou je, že za cisársky rez môže obtočenie pupočníkovej šnúry okolo krku plodu. „Toto je veľmi sporné, pretože dieťa prechádza pôrodnými cestami tak, že vrchol maternice tlačí na zadoček plodu, takže vzdialenosť medzi pupočníkom okolo krku a úponom na placente sa nezvyšuje a nedochádza k jeho utiahnutiu. Pupočník okolo krku má až 40 % plodov a rodia sa prirodzene a zdravé,“ objasňuje.

Po pôrode môže prísť aj k závažnému krvácaniu u matky, ktoré má viacero príčin a skúsený lekár ich musí rýchle rozpoznať a vyriešiť. Väčšina komplikácií počas pôrodu však vzniká náhle a neočakávane, no mnohé už pôrodník po rokoch praxe dobre pozná a vie, ako postupovať. Viacero komplikácií vzniká dokonca aj pri nadmernej aktivite personálu. Je teda dobré, ak sa o zdravú tehotnú ženu počas pôrodu stará hlavne pôrodná asistentka, ktorá nič zbytočne neurýchľuje a nezasahuje do prirodzeného deja a skúseného pôrodníka zavolá až vtedy, keď si všimne ťažkosti.

Na nečakané situácie, keď nepôjde všetko podľa vašich predstáv, sa môžete pripraviť vhodným poistením. Poistenie pre ženy od poisťovne Generali vám pomôže, keď sa vaše tehotenstvo alebo pôrod skomplikujú, či už ide o akútny cisársky rez, ťažkú preeklampsiu, eklampsiu, popôrodnú depresiu alebo o iné problémy, a to pri každom tehotenstve/pôrode.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.