projekt poisťovne logo generali

Spoznajte svet z paluby – čo čakať od dovolenky na lodi?

28. 08. 2018

Loď je komfortnejšia než autobus, lietadlo či vlak. Vďaka nej prekonáte v priebehu krátkeho času veľké vzdialenosti a každý deň sa môžete prebudiť na inom mieste a v inej krajine. Cestovanie loďou na istý čas zatlačila do úzadia preprava vzduchom, ale jeho popularita je opäť na vzostupe. Práve cestovanie loďou je výbornou alternatívou pre tých, ktorí berú lietanie len ako nutné zlo.

Zaoceánske lode ponúkajú zábavu aj komfort

Doprava loďou nepatrí medzi tie najrýchlejšie, ale dáva vám možnosť si cestovanie vychutnať bez stresu. Nemusíte sedieť s nohami pritlačenými k hrudi v autobuse alebo vo vlaku. Ak je na lodi niečoho dosť, tak je to priestor. O čo dlhšiu trasu sa chystáte absolvovať, o to je loď vhodnejšia a komfortnejšia. Veľké lode sú fascinujúce a fungujú takmer ako malé mestá.

Často nechýba bazén, detské ihrisko alebo aj obrovský tanečný parket, kino či divadlo. Výletné lode sa hrdia bohatým programom od výmyslu sveta, nakoľko musia uspokojiť všetkých – zaľúbené páry, rodiny s deťmi, ale aj dôchodcov či singles. Plavby loďou sú takisto skvelou príležitosťou k zoznámeniu. Je len na vás, či sa budete hodiny dívať do diaľok alebo sa pôjdete zabaviť na aerobik či lezeckú stenu. Každopádne, nudiť sa nebudete.

Vďaka tematickým plavbám sa môžete vydať na „ocean lineri“ po stopách objaviteľov ako Vasco da Gama, Amerigo Vespucci či Krištof Kolumbus. Môžete takýmto spôsobom precestovať Karibik, Thajsko, oboplávať Indiu či spoznať arktické oblasti. Treba si uvedomiť, že v cene zájazdu loďou nie je zahrnutá doprava do prístavu. Letenku si treba kúpiť zvlášť alebo požiadať lodnú spoločnosť či cestovnú kanceláriu, aby vám ju zabezpečila. Prístav, z ktorého budete vyrážať, je tiež vždy rôzny.

Na cestu do Karibiku sa vyráža najmä z americkej Floridy. U nás v Európe sú populárne talianske prístavy ako Ancona či Janov. Odtiaľ za môžete vydať na cestu po celom Stredomorí. Spoločnosti, ktoré predávajú palubné lístky často ponúkajú aj autobusovú prepravu do prístavov z hlavných miest v Európe. Lodné spoločnosti zase často ponúkajú parkovanie, ak sa vydáte do prístavu autom.

Cena takejto plavby po Stredozemnom mori pre celú rodinu na týždeň začína často už od 500 eur, čo je menej, ako by ste možno čakali. Jedlo, všetky atrakcie, predstavenia a zábava sú, samozrejme, v cene. Nápoje sa zvyknú kupovať osobitne, ale záleží od konkrétnej spoločnosti. Niektoré predávajú výhodné nápojové kupóny. Výlety zaoceánskymi loďami v Karibiku bývajú v rôznych akčných ponukách a keď nerátate letenku, tak ich ceny sú často naozaj veľmi výhodné.

Riečne plavby so servisom ako v najlepšom hoteli

Pri predstave riečnej plavby si väčšina Bratislavčanov predstaví plavbu do Viedne, ktorá pocitovo trvá večnosť. Riečne „cruisers“ toho však ponúkajú oveľa viac – a to aj tie, čo plávajú po Dunaji. Po najdlhšej rieke Európy môžete precestovať nielen západnú Európu, ale pokojne aj Balkán – od nemeckého Čierneho lesa až po deltu Dunaja ústiaceho do Čierneho mora.

Ak sa vyberiete loďou napríklad do Chorvátska, vyhnete sa hraničným priechodom a hodinám za volantom v letnom teple. Vedeli ste, že na palube cruiseru môžete precestovať aj celé Francúzsko? Nádherná je cesta po najdlhšej francúzskej rieke Loire, ktorá býva kombinovaná s prehliadkami miest a zámkov.

Patríte k tým, čo si myslia, že tento typ zájazdov je len pre seniorov? Omyl, výlety tohto typu je možné pokojne zaradiť do „low cost“ portfólia a stále viac ich vyhľadávajú aj študenti vysokých škôl či mladomanželia. Taliansko a Francúzsko môžete precestovať už aj od 35 eur. To je samozrejme len základný balíček a netreba očakávať žiaden luxus, ale priemerná cena plnohodnotnej plavby sa začína v akciových ponukách už od 300 eur v závislosti od trasy a miery luxusu.

Opäť platí, že prístavy z ktorých sa vyráža sú rôzne. K nám najbližšie plavby štartujú zo susedného viedenského prístavu. Pristúpiť na riečny cruiser možno však aj v Bratislave. Klasickými prístavmi riečnych cruiserov sú tiež nemecký Greifswald či Regensburg. Práve tam začína dej knihy o plavbe po Dunaji od Michala Hvoreckého, ktorú si nezabudnite kvôli ešte lepšej atmosfére pribaliť. Autor sám na dunajskej riečnej lodi niekoľko rokov pracoval.

Z ostrova na ostrov na palube jachty

Plavba jachtou má asi najviac špecifík zo všetkých možností. Človek určite zažije viac adrenalínu, ale aj pocit väčšieho súkromia a luxusu. Jachta sa dá rezervovať v Chorvátsku napríklad už od 2000 eur, ale treba myslieť na to, že potrebujete niekoho, kto ju bude aj riadiť.

Pokiaľ máte kamaráta, ktorý je lodný kapitán, tak ste doslova za vodou. Pokiaľ ste suchozemci, ktorí sa najbližšie k vode dostali pri prechádzke popri Dunaji, Váhu či Ipli, budete si musieť najať kapitána. Tým sa vám dovolenka o niečo predraží.

Výhodou jachty však je, že môžete zmeniť smer kedykoľvek sa vám zachce. Oplatí sa, ak sa pozbiera celá partia a rezervujete si väčšiu loď. V každom prípade však platí, že na jachtu by ste sa mali baliť s rozumom. Jachtu nenafúknete a jej kapacita je obmedzená. Výlet na jachte môže byť aj nezabudnuteľnou a netradičnou svadobnou cestou.

Na cestu loďou sa treba pripraviť

Nie každému sedí hojdanie na vlnách a morskou chorobou môže trpieť ktokoľvek bez ohľadu na vek či pohlavie. Platí pravidlo, že o čo väčšia loď, o to menšie žalúdočné problémy. Ak patríte k ľuďom so slabším žalúdkom, mali by ste si pre istotu vziať lieky proti kinetóze.

Čo sa teploty týka, neorientujte sa podľa tej na pevnine, pretože ak je na pobreží 25°C, tak na mori to platiť nebude. Voda je chladnejšia a tiež tam výraznejšie cítiť vietor. Počasie na mori vie byť nevyspytateľné a preto sa nespoliehajte na obdobie leta. Vždy majte so sebou aj teplé oblečenie, pevnú obuv a nezabudnite na niekoľko párov ponožiek.

Vždy majte pri sebe platné doklady. Platia tu iné pravidlá ako pri cestovaní po suchej zemi. Aj v prípade cesty v rámci Európy musíte mať so sebou cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov po ukončení cesty.

Paluba, výhľad a nekonečné diaľky – tento typ cestovania je najmä pre ľudí, ktorým záleží na zážitkoch a potrpia si na dobrodružstvo. Ak ste na lodi ešte nikdy neboli, skúste na úvod kratšiu plavbu po rieke a ak zistíte, že sa vám to páči, vydajte sa pokojne na moria a oceány.

Šťastnú plavbu!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.