projekt poisťovne logo generali

Spravte si výlet k Baltskému moru

10. 07. 2019

Objavujete radi zaujímavé miesta v Európe? Radi sa vydáte aj tam, kam neprúdia húfy turistov? Preferujete miesta, kde si oddýchne aj vaša myseľ? Menší výlet k Baltskému moru je potom pre vás ideálny.

Počuli ste už o Trojmeste?

Keď sa povie Poľsko, väčšine z nás napadnú ako prvé turisticky najnavštevovanejšie miesta ako Varšava, Krakov či Osvienčim. Pritom táto krajina nám ponúka omnoho viac, ako by sme si mysleli. Napríklad také Gdansk je turisticky menej vyhľadávané, čo je podľa nás škoda, ale má to aj svoju výhodu, keďže tu potom nestretnete neskutočné davy turistov z celého sveta ako napríklad v Krakove. Toto výnimočné mesto leží priamo pri Baltskom mori, čo podčiarkuje jeho špecifickú atmosféru.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Čo sa týka dopravy, najlepšie je ísť autom. Cesta z Bratislavy trvá približne 9 hodín, výhodou však je, že väčšinu času idete po diaľnici. Do Gdanska sa dostanete aj vlakom, cesta však bude trvať o niečo dlhšie. Keďže priama vlaková linka ide iba z Českej republiky, treba rátať s prestupmi.

Autobusovú dopravu vôbec neodporúčame, nakoľko priamy spoj zo Slovenska zatiaľ neexistuje, a tak by vám cesta trvala možno aj viac ako deň. Na toto miesto sa dostanete aj letecky, a to priamym spojom z Viedne.

Gdansk nemá historické námestie, ako sme pri väčšine miest, ktoré navštívime, zvyknutí. Namiesto námestia má mesto Dlhú ulicu (Długa), kde sa často konajú rôzne trhy.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Na tejto ulici nájdete tiež veľa historických pamiatok ako radnicu, rôzne múzeá a hlavne známu Neptúnovu fontánu.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Z múzeí si vyberte Múzeum jantáru alebo tzv. baltského zlata. Jantár je pre túto oblasť typický, a preto sa nachádza takmer v každom obchodíku so šperkami a suvenírmi.

Ako sme písali na začiatku, toto poľské mesto je významné najmä pre svoju nezabudnuteľnú atmosféru. Odporúčame vám prejsť sa po najkrajšej ulici mesta Mariacka s príjemnou atmosférou. Ulica vás očarí svojou architektúrou, ale aj veľkým množstvom rôznych kaviarní, kde si môžete vychutnať dobrú kávu.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Ak sa prejdete priamo po prístave, narazíte na najvzácnejšiu pamiatku mesta – historický žeriav, ktorý bol v minulosti dôležitý pre vykladanie tovaru z lodí. Momentálne je súčasťou námorníckeho múzea.

Spravte si výlet k Baltskému moru

V meste stojí aj najväčší tehlový kostol na svete – Kostol Panny Márie. Je dominantou celého mesta, takže ho určite neprehliadnete. Pre turistov je dostupný aj interiér kostola a za hlavnú atrakciu sú považované astrologické hodiny. Nezabudnite tiež vystúpiť na vežu kostola, z ktorej je krásny výhľad na celé mesto.

Spravte si výlet k Baltskému moru

V Gdansku láka veľa turistov aj návšteva Európskeho centra solidarity.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Vrátite sa tu späť do histórie, pochopíte situáciu, v ktorej sa v minulosti krajina nachádzala a dozviete sa o tomto regióne viac.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Top vychytávkou tohto mesta je festival Sounds of the North, ktorý sa koná každé 2 roky. Je to jeden z najstarších ľudových festivalov v Poľsku, ktorého myšlienka je zachytiť kultúru oblasti Baltského mora.

Ide hlavne o kultúru škandinávskych štátov, pobaltských krajín a, samozrejme, aj Poľska. Tento festival je významnou udalosťou, na ktorej sa stretnú najvýznamnejší umelci týchto krajín. Preto ak budete zvažovať výlet do tejto oblasti, naplánujte si ho v čase konania festivalu.

Asi 20 minút autom od mesta Gdansk sa nachádza mesto Sopot, ďalšie mesto z Trojmiest. Okrem auta sa sem pomerne jednoducho dopravíte aj vlakom. Všetky tri mestá sú prepojené železničnými traťami a vlaky sem chodia v pravidelných a pomerne častých intervaloch.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Podobne ako v Gdansku aj v tomto meste by sme našli nespočetné množstvo príjemných kaviarní, ktorých návštevu vám spríjemnia napríklad aj pouliční muzikanti.

Najväčšia atrakcia mesta je Opitý dom, tzv. Krzywy domek, ktorý nedostal toto pomenovanie len tak. Sopot je, rovnako ako Gdansk, prímorským mestom. Pýši sa tiež najdlhším dreveným mólom v Európe, po ktorom sa môžete prejsť.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Návšteva posledného mesta Gdyňa už asi vo vás nezanechá takú príjemnú atmosféru ako predchádzajúce mestá. Pôsobilo na nás trochu zvláštne socialisticky. Za jeho prednosť však považujeme to, že má veľa zelene. Ale historické budovy sú v porovnaní s predchádzajúcimi dvomi mestami v menšine.

O tomto mieste je známe, že bolo v minulosti využívané na vojnové účely a práve preto tu nájdete veľa miest, ktoré pripomínajú tieto smutné udalosti. Známe je súsošie zobrazujúce rodinu, ktorá opúšťa svoj domov s čakajúcim psíkom.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Polostrov Hel

Neďaleko Trojmesta nájdete aj polostrov Hel. Nie je to úplné typické miesto pri mori, ale vie vo vás zanechať špeciálnu emóciu.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Na tento polostrov sa dostanete napríklad trajektom z Gdanska, plavba trvá cca 2 hodiny. Využiť však môžete aj iné možnosti dopravy po súši, keďže mestá sú s týmto polostrovom veľmi dobre prepojené.

More je tu o niečo chladnejšie ako v nižšie položených destináciách, ale v lete sa tu okúpete úplne bez problémov a bez mrznutia vo vode. Ak si teda chcete užiť aj špliechanie vo vode, ideálnym obdobím na návštevu sú práve letné mesiace.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Na svoje si prídu tiež cyklisti, pre ktorých je tu vybudovaná cyklotrasa vedúca naprieč celým polostrovom. Táto trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi, ktoré sa určite potešia tuleňom, jednej z hlavných lákadiel turistov, ale aj miestnych.

Na polostrove Hel sa totiž nachádza významná záchranná stanica pre tulene, ku ktorým majú turisti prístup a zvykne byť dokonca povolené aj ich kŕmenie. Okrem toho môžete navštíviť aj výstavu zobrazujúcu veľký svetový problém znečistenia morí a oceánov plastami.

Spravte si výlet k Baltskému moru

V minulosti bol polostrov významným vojenským miestom a aj preto sa tu nachádza Múzeum národnej obrany, ktoré prejsť môže trvať aj 3 hodiny.

Aj keď sa hlavne v poslednom období veľa hovorí o tom, že poľské potraviny sú podpriemerné a nekvalitné, my sme túto skúsenosť nemali. Pri návšteve niektorých poľských miest, napríklad aj polostrova Hel, budete veľmi milo prekvapení kvalitou jedál aj poľskou pohostinnosťou.

Odporúčame vám ochutnať pre túto oblasť typické zavináče, na ktorých si tu rozhodne omnoho viac pochutíte, ako keď si ich kúpite v obchode. Okrem zavináčov vás prekvapí aj rozmanitá ponuka rybacích jedál, napríklad priamo na polostrove je vyhľadávanou pochúťkou sleď v smotanovej omáčke či rybacia polievka s malými taštičkami plnenými rybacím mäsom.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Polostrov je vhodný ako na celodenný výlet, tak aj predĺžený víkend. Ubytovanie tu totiž nájdete za veľmi dobré ceny.

Aj Poľsko má svoje pláže

Málokto by to povedal, ale aj krajina ako Poľsko má svoje pláže. Jednou z tých známejších je určite pláž Świnoujście, ktorá bola dokonca vyhlásená za najčistejšiu a najkvalitnejšiu pláž a prístav sveta.

Určite musíme spomenúť, že práve poľské pláže patria medzi najudržiavanejšie pláže sveta. Nájdete tu množstvo útulných kaviarní či reštaurácií a ak by ste sa v mori náhodou nevykúpali, môžete si dopriať príjemnú prechádzku po promenáde.

Výhodou je minimum turistov, čo ešte umocňuje dojem z tohto miesta.

Spravte si výlet k Baltskému moru

Pláž Šwinoujście sa nachádza až pri nemeckých hraniciach, od Trojmesta je vzdialená viac ako 300 kilometrov. Návštevu pláže preto odporúčame ako poslednú zastávku výletu po Baltiku.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.