projekt poisťovne logo generali

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

25. 02. 2019

Na Slovensku sú takmer tri desiatky liečebných kúpeľov, z ktorých mnohé majú dlhoročnú históriu a početné úspechy pri liečení rôznych zdravotných ťažkostí. Keďže liečebné kúpele majú zmluvy s poisťovňami, ich brány sú otvorené pre pacientov, ktorých sem posielajú lekári. Navštíviť ich však môžu aj bežní hostia, ktorí chcú posilniť svoje zdravie alebo si jednoducho odpočinúť či stráviť príjemný víkend rôznymi terapeutickými procedúrami. Netreba však zabudnúť, že liečebné kúpele pomáhajú mnohým ľuďom vyliečiť či aspoň zmierniť chronické zdravotné ťažkosti. Ich osud si každoročne 11. februára pripomíname Svetovým dňom chorých. Posilnite svoje zdravie a nechajte sa kúpeľne inšpirovať.

Turčianske Teplice – mekka slovenských kúpeľov

Zlaté kúpele Turčianske Teplice sa rozprestierajú v srdci Slovenska, v juhozápadnej časti Turca, približne 35 kilometrov od Banskej Bystrice. Tieto kúpele patria medzi najstaršie nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Nadväzujú na tradíciu kúpeľníctva, ktorá siaha až do 13. storočia. Veľký kúpeľný park s teplými liečivými prameňmi navyše dopĺňa prekrásny výhľad na Veľkú Fatru a okolitú prírodu.

Turčianska prírodná liečivá voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanová a vápenato-horečná. Má zvýšený obsah horčíka a fluóru. Je slabo kyslá a hypotonická s celkovou mineralizáciou nad 1524 miligramov na liter a teplotou vody do 47 ˚C.

Miestna termálna voda má preukázateľné liečivé účinky na ochorenia dospelých aj detských pacientov. Lieči choroby pohybového ústrojenstva, ochorenia obličiek a močových ciest, nervové ochorenia, ochorenia tráviaceho ústrojenstva, gynekologické ochorenia, ale aj onkologické ochorenia po komplexnej liečbe či vybrané choroby z povolania. Pred návštevou si preverte aj prípadné kontraindikácie.

Okrem tradičného kúpeľného pobytu tu môžete zažiť rôzne iné relaxačné pobyty, skrášľovacie pobyty či klasický wellness pobyt. Ubytovať sa môžete v miestnych hoteloch alebo aj priamo v liečebných domoch.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Piešťany – štyrikrát naj

Najznámejšie, najväčšie, najteplejšie, najslnečnejšie. Aj týmito prívlastkami sa dajú označiť liečivé kúpele v Piešťanoch, ktorých základom vzniku boli okrem termálnych minerálnych vôd predovšetkým unikátne sírne liečivé bahná. Kúpele ležia na ľavom brehu Váhu v príjemnom prostredí parkov Kúpeľného ostrova. Z centra mesta sa sem dostanete prejdením cez slávny a dnes už ikonický Kolonádový most.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Ten vedie ponad Váh. Dielo architekta Emila Belluša je najdlhším krytým mostom na Slovensku a patrí k vrcholu funkcionalistickej architektúry na Slovensku. Pred mostom tiež stojí známy symbol piešťanských kúpeľov – socha barlolámača.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Unikátne liečivé účinky miestnej termálnej vody a sírneho bahna boli prvýkrát opísané lekármi už v 14. storočí. Piešťanská termálna voda má vysoký obsah minerálnych látok – až 1500 miligramov na liter. Voda takisto obsahuje sírovodík a ďalšie plyny, čo jej dáva charakteristickú arómu. Vyviera z hĺbky asi dvoch kilometrov. Teplota prameňov je 67 až 69 ˚C. Denne vyvrie 3 milióny litrov tejto vody.

Ešte známejšie ako miestna minerálna voda je však piešťanské sírne bahno. Je to unikátny peloid aj v svetovom meradle. Ťaží sa v miestach, kde vyviera sírna horúca termálna voda. Samotné bahno má silný fungicídny (ničiaci parazitné huby a plesne) účinok. Pre použitie na kúpeľné procedúry musí prejsť viacerými úpravami. Zrelé bahno má maslovú konzistenciu. Je mastné, poddajné, viskózne, výborne vedie teplo a chladne štyrikrát pomalšie ako voda. Nanáša sa pri teplote cca 45 ˚C. Zábal väčšinou trvá 20 minút. Bahenný zábal znižuje opuchy okolo kĺbov a svalové napätie. Pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitné procesy v tele, spomaľuje úbytok elastanu, kolagénu a hyaluronanu a tým zlepšuje funkcie chrupavky, spojivových tkanív, medzistavcových platničiek a zlepšuje motoriku.

Kúpele sa stali svetoznámymi práve vďaka moderným metódam liečby reumatizmu, rehabilitácii pohybového aparátu či nervového systému. Pri návšteve vám navyše špecializovaní lekári zostavia program liečby individuálne a podľa vašich preferencií. Pred návštevou si pozrite prehľad indikácií a kontraindikácií, ako aj zoznam procedúr.

Priamo na Kúpeľnom ostrove sa nachádzajú 2- až 5-hviezdičkové hotely, ktoré majú vlastné rehabilitačné centrá. Celé okolie je ideálne na krátke aj dlhé prechádzky, ale tiež posedenia pri káve či dobrom jedle. Piešťany sú navyše známe svojou rozvinutou cyklokultúrou a považujú sa za neoficiálne hlavné cyklistické mesto Slovenska.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Brusno – šampión slovenských rebríčkov

Kúpele Brusno, rozprestierajúce sa v údolí Slovenského rudohoria, boli niekoľko rokov po sebe na vrchole rebríčka slovenských kúpeľov. A niet divu. V nadmorskej výške 424 metrov ponúkajú čistý vzduch, nerušené ticho a príjemné prostredie uprostred prekrásnej prírody.

Hlavnou liečebnou metódou v kúpeľoch je prírodná liečivá voda. Tá je klasifikovaná ako prírodná vysoko mineralizovaná voda. Táto kyselka je hydrogénuhličitanovo-síranová a vápenato-horečnatá so zvýšeným obsahom najmä vápnika, horčíka a fluoridového jódu. Je slabo kyslá a studená. V Brusne sa využívajú štyri minerálne pramene s názvom Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbier. Všetky majú skoro totožné chemické zloženie a sú vhodné ako pitná kúra. Prameň Ondrej sa navyše využíva aj k príprave minerálnych uhličitých kúpeľov. Z tohto prameňa pochádza aj minerálka Brusnianka, ktorá sa fľaškuje v plniarni Kúpeľov Brusno.

Hlavnou liečebnou metódou v kúpeľoch sú pitné kúry. Ich účinok je najvýraznejší pri ochorení tráviaceho a obehového ústrojenstva či poruchách látkovej výmeny. Minerálne kúpele zaberajú najmä pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového aparátu a kožných ochoreniach.

Ubytovať sa tu môžete v 4-hviezdičkovom liečebnom dome Poľana s kompletným vybavením izieb. Milým prekvapením je balkón na každej izbe, z ktorého môžete obdivovať okolité krásy prírody. Oblasť kúpeľov je okrem samotného pobytu ideálnym miestom na letnú turistiku aj na rôznorodé zimné športy.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Zdroj foto

Číž – jódová vzácnosť

Prírodné jódové kúpele Číž ležia uprostred lesoparku v okrese Rimavská Sobota v regióne Gemer. Jedinečné sú predovšetkým vďaka prírodnej liečivej studenej jódovo-brómovej vode, ktorá je unikátom na Slovensku aj v Európe. Svedčia o tom viaceré medzinárodné ocenenia, medzi ktoré patria certifikát z výstavy v Bruseli z roku 1879 či strieborná medaila z roku 1904 zo svetovej výstavy v St. Louis.

Liečivé pramene objavil podľa legiend čížsky občan András Harnócz už v roku 1860 pri kopaní studne na svojom dvore. Odvtedy sa vody využívajú predovšetkým na liečenie chorôb obehového a pohybového ústrojenstva, nervových chorôb, chorôb z poruchy látkovej výmeny, kožných ochorení a gynekologických chorôb.

Ubytovanie zabezpečujú tri liečebné domy alebo 3-hviezdičkový hotel Rimava. Liečebný dom Milan je navyše špeciálne prispôsobený aj pre deti od 3 do 18 rokov na liečbu vzácnych ochorení – Perthesovej choroby a chronickej osteomyelitídy.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Zdroj foto

Bardejov – objavte kultúru pitných kúr

Bardejovské kúpele sú vzdialené približne päť kilometrov od Bardejova. Rozprestierajú sa v malebnom údolí Nízkych Beskýd v oblasti bohatej na výskyt vzácnych minerálnych vôd. Najväčším bohatstvom bardejovskej oázy pokoja sú prírodné železité liečivé slabo až stredne mineralizované vody hydrogénuhličitanovo-chloridovej povahy, ktoré sú studené, hypotonické so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Bardejovská minerálna voda je prírodne liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Množstvo prvkov vo vode je v každom z ôsmich prameňov odlišné, a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Všetky minerálne pramene vyvierajú v krytej temperovanej kolonáde, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Zdroj foto

Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení zažívacieho ústrojenstva, a to u stavov hyperacidných a hypoacidných, u ochorení žalúdka, žlčníka a žlčových ciest, pečene, pankreasu a ochorení čriev. Prírodné prostredie horného Šariša, príjemná geografická poloha, mikroklíma a minerálne vody majú však blahodarný vplyv aj na liečbu onkologických ochorení, chorôb pohybového ústrojenstva, porúch látkovej výmeny, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, gynekologické choroby a ochorenia obličiek a močových ciest. Pred návštevou či pobytom si prečítajte kompletný zoznam indikácií.

Pod komplex Bardejovských kúpeľov patria štyri hotely s dvoma vedľajšími budovami, apartmánové domy, liečebné domy a desať ďalších ubytovacích zariadení. V hoteloch môžete okrem pohodového ubytovania zažiť aj rôzne kongresy, semináre, školenia či workshopy.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Dudince – najmladší člen kúpeľnej rodiny

Kúpele Dudince sa nachádzajú na rozhraní Krupinskej planiny a Podunajskej pahorkatiny, približne 56 kilometrov na juhozápad od Zvolena. Patria medzi najmladšie slovenské liečebné kúpele Slovenska, no nie sú o nič menej kvalitné. S rozvojom Dudiniec ako komplexného kúpeľného mesta sa začalo v roku 1960, odkedy pribudlo viacero kúpeľných domov. Dudince sa vyznačujú príjemným teplým podnebím, vďaka čomu sú ideálnym miestom na návštevu v akomkoľvek období roka.

Dudinská minerálna voda patrí medzi najvzácnejšie vody na svete. „Prdľavka”, ako ju miestni Dudinčania zvyčajne vtipne a familiárne nazývajú, je vysoko mineralizovaná liečivá voda. Ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Vodu podobného zloženia nájdete v Európe už len vo francúzskom Vichy.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Vďaka vhodnej kombinácii procedúr a jedinečnému zloženiu miestnej minerálnej vody kúpele priaznivo pôsobia predovšetkým pri liečbe chorôb pohybového aparátu, neurologických ochorení a chorôb srdcovo-cievneho systému.

Liečebné domy v Dudinciach sú pomenované po tradičných drahokamoch a mineráloch – Rubín, Smaragd, Minerál. Názvom a, samozrejme, aj vybavením naznačujú, že ukrývajú veľkú hodnotu, ktorou je, prirodzene, ľudské zdravie.

Sprievodca slovenskými liečebnými kúpeľmi

Zdroj foto

Príjemný a ozdravný kúpeľný pobyt!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.